Пам’ятки культури України, які постраждали внаслідок російської агресії

Дню пам’яток історії та культури присвячується

Щороку 18 квітня в Україні відзначають День пам’яток історії та культури. З перших днів повномасштабної війни Росії проти України внаслідок наступу військ окупантів, а також невибіркових ракетних ударів ворога, були пошкоджені чи знищені численні об’єкти цивільного характеру та культурної спадщини України.

Так, через 4 дні після початку масованого наступу Росії, 28 лютого, директорка Вишгородського історико-культурного заповідника Влада Литовченко повідомила, що у районному центрі Іванків Київської області згорів історико-краєзнавчий музей, де зберігалося близько двох з половиною десятків робіт всесвітньо відомої художниці Марії Примаченко. На щастя, частина з цих картин була в цей час на виставці в Одеському художньому музеї, іншу частину врятували місцеві мешканці.

Іванківський історико-краєзнавчий музей

Це стало лише початком систематичного знищення культурних пам’яток України російськими окупантами. Вже на початку березня минулого року кількість культурних об’єктів, що постраждали від російської агресії, стрімко зросла.

«Внаслідок ракетно-бомбових ударів, завданих російськими військами по містах Харків та Чернігів, частково зруйнованими та пошкодженими виявилися десятки пам’яток архітектури та історії. Значних руйнувань зазнала архітектурна пам’ятка — будівля кінотеатру ім. Щорса в центрі м. Чернігова, історична споруда школи по вул. Шевченка у м. Харкові, дерев’яна Покровська церква кінця ХІХ ст. у с. В’язівка на Житомирщині. Також наявна інформація щодо локальних пошкоджень внаслідок російських бомбардувань таких архітектурних шедеврів, як Успенський собор у Харкові та ансамбль Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові. Зафіксовані неодноразово приклади пошкоджень саме громадських та культових споруд свідчать про невибірковість вчинених російськими військами обстрілів, що є безперечними ознаками воєнних злочинів, вчинених Російською Федерацією стосовно українського народу та його культурної спадщини», — зазначали в Міністерстві культури та інформаційної політики України.

Фото: ui.org.ua

Щоби мати можливість зафіксувати випадки пошкодження чи знищення об’єктів культурної спадщини, верифікувати їх та передати на розгляд Міжнародному кримінальному суду в Гаазі для проведення слідчих дій, Міністерство культури та інформаційної політики запустило спеціальний портал, на якому можна повідомити про руйнування. На момент написання матеріалу на сайті зібрали 553 зафіксованих випадки пошкодження та руйнування об’єктів культурної спадщини та культурних установ України. Серед них: церква Святого Миколая 1797 року побудови в Бахмуті; старовинна будівля Оріхівського краєзнавчого музею 1893 року побудови; музей Богдана та Варвари Ханенків, збудований у 1887-91 роках у Києві; Георгіївська церква у селі Заворичі Київської області; будинок «Слово» у Харкові; Костел Воздвиження Чесного Хреста 1771 року побудови в селі Берездівці Львівської області; художній музей імені Архипа Куїнджі у Маріуполі; 100-річна Лисичанська гімназія; літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди на Харківщині тощо. Побачити повний список культурних об’єктів, що зазнали пошкоджень та руйнувань, можна на сайті.

Фото: ui.org.ua

Окрім цього, Український культурний фонд запустив інтерактивну «Мапу культурних втрат», де можна наочно побачити масштаби руйнувань, яких зазнали українські культурні пам’ятки. Найбільше пошкоджень об’єктів культурної спадщини та інфраструктури у сфері культури зафіксовано на Харківщині та Донеччині.

Зважаючи на те, що війна триває, кількість культурних пам’яток, знищених чи пошкоджених ворогом, зростатиме. До того ж наразі ми не маємо повного доступу до інформації з тимчасово окупованих територій. Втім, навіть зараз, коли бойові дії тривають, українці вже складають плани відновлення усього зруйнованого та пошкодженого — як за допомогою іноземних партнерів, так і завдяки українському бізнесу. Велика кількість пам’яток культурної спадщини наразі захована за міцними захисними конструкціями до кращих часів, які неодмінно настануть. Адже не варто забувати, що світло завжди перемагає темряву, а культура — невігластво.


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали