Поранена культура: проєкт, що рятує українську спадщину за допомогою технологій

Зберігаємо історію для нащадків

Благодійна організація «Фонд культурної спадщини України», американський технологічний стартап з українським корінням Aspichi Inc. та ініціатива «Музейний кризовий центр» розпочали спільний проєкт #поранена_культура, що має на меті зафіксувати злочини, вчинені проти української культури російськими загарбниками, задокументувати досвід музейних працівників під час війни та запобігти безповоротним втратам культурної спадщини за допомогою сучасних технологій.

Поранена культура

За офіційними даними, після 24 лютого було пошкоджено понад 500 культурних об’єктів та культурних інституцій, зокрема понад 30 музеїв. За час роботи з березня 2022 року Музейний кризовий центр, що допомагає фінансово музейним співробітникам, які залишилися в Україні й продовжують свою професійну діяльність під час війни, та музейним інституціям, створив мережу співпраці з понад 150 музеями, значна частина яких є потенційними об’єктами фіксації. 

Охтирський краєзнавчий музей став пілотним епізодом нового проєкту Благодійної організації «Фонд культурної спадщини України» та американського технологічного стартапу VR-технологій Aspichi — «Поранена культура», в якому є дві складові:

1) діджиталізація культурної спадщини із застосуванням VR-технологій;
2) документація досвіду музейних працівників та самих музеїв як культурних об’єктів через відеоінтерв’ю з головними дійовими особами за методом усної історії.

Будівля Охтирського краєзнавчого музею дуже постраждала в перші дні повномасштабного російського вторгнення: зруйновано дах, вибито двері й вікна, стіни взялися тріщинами, питання можливості відновлення споруди наразі відкрите. Безповоротно втрачено 84 експонати із фонду, що налічує 16 000 одиниць.

Будівля Охтирського краєзнавчого музею

Під час експедиції до Охтирки команда проєкту #поранена_культура зробила 5 відеоінтерв’ю — із директоркою музею Людмилою Міщенко, головною бухгалтеркою музею, що з перших днів брала активну участь у розборі завалів споруди й евакуації експонатів, та трьома найактивнішими волонтерами-охтирчанами, задіяними у порятунку музею. Їхні розповіді — безцінні для історії української культури та історії загалом. На основі зйомок за допомогою технологій VR та зйомки 360 буде зроблено дві VR-екскурсії:

1) оглядова екскурсія, що передасть масштаб музею, руйнації, обставини, за яких це відбулося;
2) віртуальний тур музеєм із директоркою музею, яка розповідає про найцікавіші експонати з постійної експозиції.

Цей проєкт є актом культурного спротиву колоніальним практикам насильницького знищення громадської пам’яті. Він має на меті не лише привернення уваги міжнародної громадськості до культурних втрат в Україні, але й протидію цим втратам за рахунок VR-технологій, що допоможуть зберегти образ музеїв на деокупованих чи загрожених територіях.

«Для нашого Фонду цей проєкт важливий тим, що дає можливість почути голоси музейників, уявити, як це — бути музейником на війні, відданим своїй справі — справі збереження культурної спадщини, яка містить історію всього, що відбувалося на нашій землі. Таким чином, зберігаючи минуле, ми пишемо історію сьогодення для майбутніх поколінь. Тому що ця війна — це війна за нашу пам’ять, за те, що і як ми будемо пам’ятати. Тому, використовуючи усі класичні та некласичні методи, ми фіксуємо цей досвід роботи наших колег-музейників і робитимемо все, щоб розповідати світові, як Росія знищує Україну, знищує наші музеї. А також розповідати про те, як ми боремося та перемагаємо», — каже Ольга Гончар, співзасновниця БО «Фонд культурної спадщини України».

Ми не можемо повернути розбомблені об’єкти, але можемо зберегти їхні образи та їхню історію для наших нащадків.


Реклама

Популярні матеріали

Разом сильніші: співзасновниці української жіночої спільноти...


Базовий гардероб 2023: одна сорочка — 5 образів


Наймодніші водолазки сезону весна-літо 2023


Читайте також
Популярні матеріали