Маленькі діти та домашні тварини: як правильно підготуватися до їхньої зустрічі?

Покрокова інструкція

Ексклюзивно для ELLE.UA еколог, ексзавідувачка еколого-просвітницького відділу та відділу інформації Одеського зоопарку, член Всеукраїнської екологічної ліги Анна Білякова розповідає про те, як правильно підготуватися до знайомства новонародженої дитини і вашого домашнього улюбленця:

Очікування дитини — особливий та бентежний момент. Це той період, коли жінка прагне стати універсальним солдатом та бути готовою до різних ситуацій. Тоді дім перетворюється на безпечну фортецю для малюка, а всі члени сім’ї отримують чіткі інструкції до дій. 

Якщо на момент вагітності у вашій сім’ї є тварина, справ та роздумів суттєво додасться. Коли з’явиться дитина, тварина не перестане бути членом вашої родини, але потрібно буде облаштувати все з огляду на наявність пухнастого друга.

Перелік питань, які потребують уваги, досить великий. Тут вам потрібно врахувати деякі ймовірності з погляду кінології, медицини, ветеринарії, психології, щоб організувати: 

безпеку малюка у процесі спілкування з твариною;

уникнення хвороб малюка та матері, які можуть бути спровоковані присутністю тварини в домі;

комфортний психологічний стан матері та всіх членів сім’ї;

уникнення стресу для домашнього улюбленця у звязку з появою дитини.

Чудово, якщо поповнення у вашій родині стане виключно радістю для всіх її членів.

Отже, вам доведеться приміряти на себе різні ролі у справі підготовки до зустрічі малюка, а в деяких випадках, можливо, знадобиться і консультація з експертами.

По-перше, ви — мама і лікар. З ранніх термінів вагітності матері належить ретельно оберігати себе і малюка від різноманітних небезпек і ризиків. Алергічні реакції, інфекційні захворювання, переносниками яких є тварини, та механічні травми (укуси чи подряпини) — це ті небажані моменти, яких вам доведеться уникати. Такі страшні слова, як «токсоплазмоз» і «сальмонельоз», нехай залишаються просто словами.

Гормональний фон у вагітних жінок — річ непостійна. Тому існує можливість, що на якомусь етапі проявиться алергія на шерсть тварин, навіть якщо раніше таких ознак не спостерігалося.

Універсальні поради, які допоможуть вам мінімізувати ризики:

дотримуйтеся всіх правил гігієни під час спілкування з вашим пухнастим членом сім’ї: мийте руки після кожного контакту, попросіть членів родини ретельно мити лапи собаки після прогулянок, прибирайте шерсть з оселі;

довірте прибирання котячого лотка, собачих пелюшок тощо іншим членам сім’ї на період вагітності;

регулярно консультуйтеся з вашим гінекологом;

подбайте про здоров’я вашої тварини: вчасно робіть планові щеплення, стежте за змінами у поведінці та самопочутті.

Дотримання таких простих правил збереже ваше комфортне і безпечне співіснування з улюбленим вихованцем. А ось від близького спілкування з вуличними собаками та котами доведеться утриматися навіть найзатятішим любителькам тварин.

По-друге, ви — мама і кінолог. Вам і членам вашої родини доведеться підготуватися заздалегідь до першої зустрічі малюка та тварини. А надалі бути пильними наглядачами за процесом їхнього спілкування. Життя вашого собаки або кішки також суттєво зміниться з появою нової маленької людини. І тут потрібна ваша допомога, щоб пристосуватися. Якщо пухнастий мешканець ласкавий, не дуже гучний, терплячий і акуратний, то вам пощастило. В інших випадках буде потрібна невеличка корекція поведінки та звичного режиму. На що у вас, на щастя, є цілих дев’ять місяців.

Якщо є харчова агресія, цьому варто приділити велику увагу. Якщо собака не має свого окремого місця, добре б його організувати. Дуже ймовірно, що з появою дитини в домі тварині знадобиться місце, де вона зможе сховатися і побути на самоті.

Кінолог-інструктор та засновник кінологічного клубу Staya.in.ua. Валентин Нечипуренко зазначає: «Практично у 95% випадків собаки не несуть навмисної загрози для дитини, тим більше для новонародженого немовляти. Вони можуть виявляти підвищений інтерес до нової людини, але з агресією це не пов’язано».

Навіть якщо улюбленець украй нав’язливо чіпляється до малюка — це інтерес, надлишок емоцій, але не бажання нашкодити.

Валентин Нечипуренко рекомендує не ізолювати повністю дитину від тварини. У першу ж їхню зустріч дозвольте собаці обнюхати малюка. У такий спосіб вони познайомляться. Надалі дозвольте тварині перебувати неподалік і спостерігати, як ви годуєте, граєтеся та іншим чином взаємодієте з маленьким. Можливо, собака виявлятиме інтерес і до речей дитини. Дозвольте йому обнюхати ліжечко, столик. Усе це для тварини — важливий процес знайомства. Таким чином собаці буде набагато простіше усвідомити, що ця маленька істота — новий член його зграї, аніж змиритися з невідомим джерелом плачу, від якого його тримають на відстані.

І навпаки, якщо собака не палає бажанням іти на контакт з маленьким незнайомцем і вважає за краще поки триматися на певній відстані, то дайте йому час для адаптації.

Дуже важливо тримати себе в руках і пам’ятати, що собака не розуміє за умовчанням, що таке немовля і як з ним треба поводитися. Важливо не зриватися на нього, не кричати, не сварити за гавкіт, шум, неакуратність та інші промахи. Це тільки налякає собаку і може зіпсувати його стосунки з дитиною. І не треба дозволяти малюку робити вихованцю боляче або примушувати до спілкування, коли цього не хочеться. Поважати особисті межі тварини — це так само важливо, як і берегти комфорт інших членів сім’ї.

А ось створювати позитивні асоціації — чудова ідея. Собака, який отримав смаколик або почув похвалу за свої добрі прояви щодо дитини, точно вибере дружбу з новачком, а не ворожнечу.

А ще ви — мама і ветеринар. Домашній улюбленець сприймає саме хазяїна як опікуна, батька, захисника. Тому його фізичне та ментальне здоров’я є вашою відповідальністю. І з цього боку перед вами також постануть деякі завдання, які потрібно виконувати. Не забувайте іграшки, пелюшки та інші дрібниці в зоні доступу собаки. Такі «знахідки» пес може легко проковтнути, що спричинить украй неприємні наслідки. 

Собаки дуже цінують свою щоденну рутину. Для них прогулянки у звичний час такі ж цінні, як для нас випита зранку чашка кави. Тому, якщо вам вдасться зберегти хоча б приблизно звичайний режим дня тварини, це буде істотний внесок в організацію її комфортного життя з дитиною. 

Разом з тим, коли ваш малюк підростатиме, збільшуватиметься і ступінь їхньої взаємодії з твариною. Коли дитина почне виявляти самостійність, потрібно обмежити доступ до ліків, шкідливої ​​для тварини їжі, якими малюк може спробувати пригостити свого пухнастого друга. 

І ваша остання, але не за значущістю роль  — це мама-психолог. Зберегти свій психологічний стан з перших днів вагітності та на всіх етапах дорослішання дитини, берегти стан та настрій усіх членів сім’ї, включаючи пухнастих та хвостатих, — у вас все вийде. З погляду виховання дитини наявність тварини в домі — дуже сприятливий момент. Дитина зростатиме і розвиватиметься з твердим усвідомленням того, що тварини — це наші друзі, які потребують опіки та поваги. Така екологічна освіта з ранніх років позитивно позначиться на формуванні вашого малюка як особистості. Як не дивно, але саме пухнастий улюбленець зможе навчити дитину поваги, співчуття, відповідальності.

Так, наявність тварини в домі додасть кілька пунктів у ваш і без того не малий список справ щодо підготовки до появи немовляти. Так, у такому разі вам доведеться приміряти на себе різні ролі та стати «багатопрофільним фахівцем». Але, зберігши всю сім’ю в повному зборі та доброму стані, ви отримаєте безцінні плюси для кожного.


Реклама

Популярні матеріали

Образ дня: Мадонна показує, як носити трендову шубу від...


Святковий wishlist популярних українських візажисток


7 образів в етностилі, які вам варто повторити цього Різдва...


Читайте також
Популярні матеріали