Дослідження куртуазного кохання середньовічної Англії, детальний опис архітектурних стилів, аналіз травми повномасштабної війни та феміністична версія антиутопії Джорджа Орвелла «1984» — ці та інші книжки вийдуть друком вже цього квітня.
На яку літературу від українських видавництв варто чекати? Ми зібрали 17 книжок квітня.
«Історія архітектурних стилів, великих і не дуже», Катерина Липа
Це книжка мистецтвознавиці Катерини Липи про виникнення й занепад архітектурних стилів, а ще — про те, як вони розвивалися в Україні. Від храму Амон-Ра, Пантеону, Стоунхенджу й італійських палаців до міських ратуш, соборів, катедр і хрущовок — авторка розповість про найвидатніші будівлі різних часів.
.«Мертва жива вода», Світлана Кострикіна
Жахливі речі не трапляються з тими, чия робота — розповідати про жахливі речі. Чи трапляються? Журналістка кримінальної телепрограми Мая впевнена в тому, що разом з колегами виконує важливу роботу. Та все змінюється, коли безвісти зникає її ексцентрична напарниця. Жінка занурюється в пошуки колеги та знаходить відповіді на інші питання: «Де пролягає межа між телешоу і реальним життям?», «Які вчинки можна виправдати добрими намірами?», і «Наскільки журналіст відповідальний за те, що саме показує з екрана?».
«Джулія. 1984», Сандра Ньюман
Це феміністична оповідь культового роману Джорджа Орвелла «1984». Джулія Вортінг працює механікинею — лагодить машини для написання романів у відділі Худліту в Міністерстві Правди. Згідно з ідеологією правління партії та її лідера Великого Брата, головна героїня є зразковою громадянкою — життєрадісно-цинічною і такою, яка ні в що не вірить та зовсім не переймається політикою. Вона регулярно порушує правила, але також співпрацює з режимом, коли це необхідно. Джулію люблять усі, бо вона знає, як вижити у світі постійного нагляду Поліції Думок, дітей-шпигунів і чорних ринків пролетарських районів. Але героїню починає інтригувати Вінстон Сміт — колега з відділу записів і працівник середньої ланки Зовнішньої Партії. Одного дня вона імпульсивно підсовує йому записку та усвідомлює, що втрачає контроль і більше не може почуватися безпечно в цьому світі.
«Остання бібліотека», Фрея Семпсон
Джун Джонс працює помічницею у бібліотеці. Вона проводить весь час за читанням: працює з книжками, повертається додому до книжок та розважається, перетворюючи людей навколо на персонажів історій. Єдине, що Джун не любить, — це виходити у світ. Але одного дня бібліотека опиняється під загрозою закриття. Саме тому Джун з пані Б, яка злісно критикує романи Ішіґуро і Маркеса, шкільним другом і фанатом «Гри престолів» Алексом Ченом, восьмирічним Джексоном, що любить читати «Володаря мух», та групою інших чудернацьких місцевих жителів вирішує боротися за збереження найдорожчого місця в Чалкоті. Щоб врятувати бібліотеку і книги, Джун мусить нарешті змінити своє життя. Адже бібліотека — це не лише книжки. Рятуючи її, головна героїня може врятувати й себе.
«Хлопчик, який пішов за батьком в Аушвіц», Джеремі Дронфілд
У 1939 році столяр із Відня Густав Кляйнман разом із шістнадцятирічним сином Фріцом потрапляє в руки гестапо, а згодом — у концентраційний табір Бухенвальду. Вони дивом виживають після жорстоких знущань нацистів. Але згодом смерть підкрадається до них ближче: Густав дізнається, що його відправляють до Аушвіца, а для Фріца відпустити батька — немислимо. Юнак робить божевільний вибір — наполягає на тому, що теж повинен піти. Протягом шести років жаху і незмірних страждань живими їх тримає одна річ — любов і надія на майбутнє.
«Лімб. Місце загублених душ», Кирило Половінко
Середина 2000-х, місто-мільйонник на сході України. Минуло тринадцять років, відколи Кирило був тут востаннє. Але це місце зовсім не змінилося і, здається, чекало на нього — райони й далі поділені між бандами, а нічні вулиці наповнені тишею й страхом, вгамувати які здатні дешевий алкоголь, наркотики або «махач». Старі друзі, місцевий дільничний, афера з квартирою матері, «дворові методи» розв’язання конфліктів і зваблива сестра кримінального авторитета все глибше вплутують Кирила в павутину місцевих інтриг. Темрява навколо густішає, в’язкі спогади перекривають кисень і змикаються у зашморг. Поклик «Лімбу», що жадає нової душі, неможливо заглушити ні алкоголем, ні болем, ні смертю. Щоб врятуватися, доведеться здолати найпотужнішого ворога — власне минуле.
«Закохані Тюдори. Як любили і ненавиділи в середньовічній Англії», Сара Ґріствуд
Чому Генріх VIII одружувався шість разів? Чому Анна Болейн померла? Чи правда, що придворні вітали Єлизавету I як богиню, яка зійшла на землю? Драми куртуазного кохання століттями захоплювали читачів і мрійників. Проте надто часто кажуть, що все це існувало лише в казках та піснях — старих легендах про Короля Артура і лицарське благородство. Сара Ґріствуд розповідає, як куртуазне кохання творило і руйнувало династію Тюдорів: від того, як Генріх VIII оголосив себе «вірним слугою» Анни Болейн, до поезій, щедро розкладених навколо Єлизавети I її шанувальниками.
«Вбивайте усвідомлено», Карстен Дюсс
Бйорн Дімель — кримінальний адвокат. Піклування про клієнтів забезпечило йому та його родині комфортне життя. Однак є в роботі негативний бік: це також призвело до краху в шлюбі між Бйорном та його дружиною. Катаріна змусила головного героя відвідати семінар з усвідомленості, щоб вони змогли відновити родину. Інакше дружина розлучиться з ним і забере їхню спільну дитину. Навчання допомагає, і Бйорн навіть може інтегрувати те, чого він навчився, у свою роботу. Він просто вбиває свого клієнта ― за всіма правилами усвідомленості… За такими ж правилами він також розв’язує інші проблеми.
«Як це, війна? Психологічний досвід повномасштабного вторгнення», Ілля Полудьонний та Марк Лівін
Книжка зосереджена на першому півріччі повномасштабного вторгнення. Автори переповідають досвід травми, а також фіксують, називають і пояснюють, що відбувалось з людьми із психологічного та соціального погляду. Ілля Полудьонний та Марк Лівін діляться власними спостереженнями стосовно війни на основі психологічної теорії. У розділах, що стосуються складних і вразливих тем, про свій досвід розповідають партнери з проєктів Veteran Hub і «Сильні».
«Він», Гарлан Кобен
Це спіноф популярної серії Гарлана Кобена про Майрона Болітара. Головному герою, — багатому й харизматичному Віндзору Горну Локвуду ІІІ — доведеться знайти зв’язок між кількома, здавалося б, непов’язаними злочинами: нещодавнім убивством відлюдника в пентхаусі одного з найпрестижніших будинків Верхнього Вест-Сайду, терористичним актом, який стався сорок п’ять років тому, крадіжкою картин Вермера й Пікассо, які належали Локвудам, убивством рідного дядька та викраденням кузини.
«Конотопська відьма», Григорій Квітка-Основ’яненко
Вперше за останні сто років проза Григорія Квітки-Основ’яненка повертається до читачів такою, як вона була насправді. Зі своїм ритмом та особливою слобожанською говіркою. Перед нами постає яскрава й містична картина життя на українських землях від Конотопа до Харкова. Повісті Квітки-Основ’яненка — це проповіді, літературна полеміка, мовна гра та європейські сюжети, перенесені на вітчизняний ґрунт.
«Лазарус», Світлана Тараторіна
Це сучасна українська фантастика, що існує на перетині ретродетективу й темного міського фентезі. Київ, 1913 рік. Упирі, мавки, перелесники та чорти не зовсім мирно співіснують із людьми. Київ — це місто Межі, де зустрічаються два світи, звичний і потойбічний. Головний герой роману, детектив Тюрин Олександр, покликаний розплутувати злочини, до яких причетна нечисть. Олександр має свої причини триматися якомога далі від Києва, але його попросили допомогти у розслідуванні жорстокого вбивства нечистю маленького хлопчика. Олександр Петрович ступає на київський перон з потягу. Але він і гадки не має, що ця зупинка докорінно змінить його життя і змусить залишитися в Києві надовго.
«Кий і морозна орда», Нік Лисицький
Кий — юний мрійник, який живе в маленькій хатині на околиці села Калинове разом зі своїм опікуном, домовиком Дідо. Одного дня юнак вирушає в небезпечну подорож на край світу, щоб відкрити двері весні. Які небезпеки й випробування чекають на Кия та його товаришів? Хто з міфічних героїв прийде їм на допомогу? І чи вдасться їм здолати ворога та повернути весну?
«Її війна», Євгенія Подобна
Чи є місце для любові та співчуття у підвалах зруйнованого росіянами Маріуполя? Чи може вдячність за час із коханим бути більшою за горе від його втрати на війні? Що дає сили підтримувати людей, які щойно вирвалися з окупації, коли в ці самі хвилини твій син переживає пекло на «Азовсталі»? І як це — приймати в цей світ дитя, коли за вікном обстріли, а вдома ні світла, ні води? У цій книжці звучать голоси двадцяти п’яти жінок — військових, медиків, волонтерок, переселенок, журналісток, — жінок, які пройшли полон або які чекають із полону найрідніших, які зазнали непоправних втрат на цій війні, але мають стільки сили й любові, що діляться ними з іншими.
«Зрозуміти і здолати булінг», Настя Мельниченко
Ми звикли розглядати булінг як проблему протистояння двох сторін: «агресивного» булера і «затюканої» жертви. Але булінг — це ціла екосистема, на яку впливають не лише взаємини дітей, а і взаємини дітей і батьків, батьків і вчителів, шкільні правила й норми, атмосфера школи, традиції, сучасні історичні події тощо. Авторка детально розписує причини й види булінгу, роль кожного учасника групи, а також ролі дорослих, які є модераторами соціальної взаємодії між дітьми. Як учителям працювати з учнями, що мають поведінково-емоційні розлади? Як батькам говорити з дітьми, які є булерами або зазнають булінгу? Чому і яким чином батьки та школа мають співпрацювати, щоб мінімізувати негативний вплив булінгу на життя і здоров’я дітей? Якою має стати школа, аби бути вільною від булінгу? Відповіді та покрокові інструкції — на сторінках книжки.
«Кохання в мозку», Алі Гейзелвуд
Фіолетововолоса Бі Кеніґсвассер, певною мірою лицарка-джедай, берегиня цілосвітньої рівноваги, чинить, як учинила б Марія Кюрі. Авжеж, пані Кюрі пристала б на пропозицію очолити проєкт своєї мрії від NASA. Та керувати проєктом разом із Леві Вардом — матір сучасної фізики, рятуй! Заклятим ворогам краще працюється в різних галактиках, стверджував Леві-аспірант. Має статися лиха пригода, щоб одного (насправді першого ж) робочого дня Кеніґсвассер опинилася в міцних обіймах Варда. І поки дівчина намагається давати собі раду без потрібного обладнання, колегіальної підтримки та, як їй ввижається, кар’єрних перспектив, саме Леві перетворюється на союзника й очей із неї не зводить. Від нових можливостей їй палають нейрони. Та коли настає час ризикнути власним серцем, головна героїня мусить відповісти на критично важливе запитання: як учинила б Бі Кеніґсвассер?
«Шпигунки з притулку Артеміда. Скарби богині», Наталія Довгопол
Київ під владою більшовиків, Європа оговтується від Великої війни, кабаре Єгипту розкошують нічним життям, а гер Фрідріх залишає своїм вихованкам заповіт — загадку, яка приведе їх до скарбу.
Щоб виконати останню волю названого батька, колишні вихованки притулку «Артеміда» знову збираються гуртом і вирушають у небезпечне, сповнене пригод плавання Середземним морем. У кожної свій досвід пережитої війни й таємниці, які вони бережуть навіть від найближчих. Під час морської експедиції четверо шпигунок відвідають чотири храми Артеміди, улаштують спіритичний сеанс, познайомляться з турецькою ворожкою і станцюють на сцені єгипетського кабаре. А найголовніше — позмагаються з власними демонами й обов’язково їх переможуть.