Бібліотека українця: книги, які варті вашої уваги

Рекомендації «Книжкового Арсеналу», Українського інституту книги, видавництва ist publishing та письменниці Любові Базь 

«Книга рятує душу від здерев’яніння», — писав видатний український поет Тарас Григорович Шевченко.

Хороша книга здатна навчити та збагатити духовно, надихнути та відкрити нові життєві простори, відволікти від тривог та стати розрадою у складний час.

Від класики української літератури до метафоричних казок — про те, якими книжками варто поповнити свою домашню бібліотеку, Леся Пахарина розпитала у знавців своєї справи.

Катерина Носко

Видавчиня, співзасновниця ist publishing

Я вважаю, що в кожного має бути перевидання «Українська абетка. Малюнки Георгія Нарбута», яке під час війни вийшло у видавництві Олександра Савчука. Це — перше повне видання всіх відомих літер української абетки видатного українського графіка Георгія Нарбута. Також наразі я проходжу онлайн-курс про українську прозу XX століття, який викладає неймовірний літературний критик Євгеній Стасіневич.

«Українська абетка. Малюнки Георгія Нарбута», М. Ю. Філевич, О. О. Савчук, О. Г. Чекаль. Видавець Олександр Савчук

Книга з репродукціями літер абетки, яку Георгій Нарбут почав створювати на початку XX століття (14 літер — у 1917 році, 3 — у 1919 році)

З нового часу я б порадила звернутися, наприклад, до програмного тексту Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків» або до творів, уваги до яких було значно менше: «Записки кирпатого Мефістофеля» та «Сила і краса» Володимира Винниченка. Крім цього, для глибокого та довгого читання рекомендую тритомник нобелівського лауреата Жан-Поля Сартра «Шляхи свободи» — вражаючий текст про життя в обставинах передчуття Другої світової війни.

Тіні забутих предків

«Тіні забутих предків. Intermezzo», М. Коцюбинський. Видавництво «НК-Богдан»

Повість видатного українського митця, яка змальовує культуру та звичаї гуцульського краю, а також розповідає ліричну історію кохання Івана та Марічки, батьки яких здавна ворогують

Якщо говорити про книги нашого видавництва, то рекомендую звернути увагу на книжку «Розмови про архітектуру». Ми її видали вже під час повномасштабного вторгнення, це була перша книжка, наклад якої ми отримали в березні 2022 року, і це було щось наче з минулого життя. Книжка захопливо розповідає про архітектуру, її зв’язок з нашим повсякденням, а також дає цікаві посилання до історії та мистецтва, бо Олег Дроздов — прекрасний оповідач, а Борис Волинський — уважний та спостережливий співрозмовник.

Розмови про архітектуру

«Розмови про архітектуру», Б. Волинський, О. Дроздов. Видавництво ist publishing

Розмови з харківським архітектором Олегом Дроздовим, який підсумовує перші двадцять років архітектурної практики: про ринок, політику, архітектурні конкурси, професійну спільноту, освіту та багато іншого

Юлія Козловець

Координаторка Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал»

Пораджу видання Мистецького арсеналу. Це книги вишуканого дизайну, які розкривають унікальність українського мистецтва й культури загалом, важливі суспільні процеси чи культурні феномени. Особливо важливим це видається в часи повномасштабної війни, коли українська культура перебуває під ударом і потребує підтримки.

Видання, на які варто звернути увагу:

  • «Дивовижні історії Криму». Алім Алієв, Вікторія Величко, Олекса Гайворонський та ін.
  • «Параска Плитка-Горицвіт. Подолання гравітації». Катерина Бучацька, Інга Леві, Катерина Радченко, Наталія Шевченко
  • «Відбиток. Українська друкована графіка XX-XXI століть». Ірина Боровець, Юлія Ваганова, Ольга Лагутенко, Поліна Ліміна, Катерина Підгайна, Олег Сидор-Гібелинда
  • «Бойчукізм. Проєкт "Великого стилю"». Людмила Соколюк, Сергій Білокінь, Тетяна Огаркова, Вікторія Величко та ін.
  • «Швидкорозчинний час». Пьотр Армяновський, Олена Афанасьєва, Юлія Ваганова, Лія Достлєва та Андрій Достлєв, Анатолій Звіжинський, Гамлет Зіньківський та ін.

Усі видання Мистецького арсеналу двомовні (українська/англійська) і доступні на сайті інституції, а також ресурсі issuu.

«Бойчукізм. Проєкт "Великого стилю"», Мистецький арсенал

Видання присвячене бойчукізму як знаковому явищу в історії мистецтва XX століття 

Любов Базь

Письменниця, засновниця видавництва «Моторний Равлик»

Перш за все хочу згадати видавництво «Їжак», у них надзвичайно цікаві книги про їжу та культуру. Насправді ми мало знаємо про українську кухню через те, що вона була витіснена так званою радянською. Потрібно це виправляти.

«Україна: їжа та історія», О. Брайченко, І. Лильо, М. Гримич, В. Резніченко. Видавництво їzhak

Книга про українську кухню як культурне надбання

Якщо говорити про письменників художньої літератури, то це насамперед Тетяна Малярчук, Любов Якимчук, Сергій Жадан та Оксана Забужко. Також варто прочитати книги Юрія Винничука, мені він особисто дуже близький.

У видавництва «Віхола» є цікава книжка Віри Агеєвої, знаної дослідниці української літератури. Нині написано чимало якісного українського фентезі — Володимир Арєнєв, Наталія Матолінець, Анна Багряна.

Ветеранська проза представлена у видавництва «Білка», там, до речі, надрукована книга «Доця» Тамари Горіха Зерня, лауреатки Шевченківської премії 2022 року.

«Доця», Тамара Горіха Зерня. Видавництво «Білка»

Події в романі розгортаються в Донецьку в 2014 році — «там, де все починалося, там усе й завершиться»

Якщо ви любите Схід, то вас зацікавить видавництво «Сафран», якщо шукаєте дитячі книжки, зверніть увагу на «Парасолю». Окремо варто згадати видавництво, яке спеціалізується на коміксах, — це UA Comix. І звісно, «Видавництво Старого Лева» — там усі книги дуже гарні.

Український інститут книги

Державна установа при Міністерстві культури та інформаційної політики

Як державна організація, що покликана підтримувати весь ринок книговидання в Україні, ми закликаємо українців у цілому дедалі більше уваги звертати на книжки, видані українськими видавцями. Кожна з них має вагу для українського суспільства, адже видавці роблять усе можливе, щоб видати актуальні тексти, що відповідають сучасному запиту українських читачів.

В УІК є спеціальний комунікаційний проєкт — дайджест новинок видавців, який ми публікуємо в себе на сайті: щомісяця видавці надсилають нам свої новинки, а ми формуємо їх у дайджест, який поширюємо публічно, аби всі охочі могли знайти для себе найбільш цікаві новинки.

Варто відзначити, що, попри складні умови, видавцям вдається випускати нові книжки — і серед них не лише ті, що були підготовлені до друку до 24 лютого, виходять і повністю нові видання, у яких уже врахований український воєнний досвід. Вибір конкретної книжки — за українським читачем. Адже іноземні видавці дедалі частіше цікавляться новинками від українських видавців і купують права на переклад і видання за кордоном.

«Півник», Зоряна Живка, О. Гайдамака. «Видавництво Старого Лева»

Метафорична казка про півника, який врятував жителів міста, що було в облозі

Наприкінці жовтня українські видавці взяли участь у найбільшому книжковому ярмарку Frankfurter Buchmesse в Німеччині. Також до Дня української мови та писемності, який відзначається щороку 9 листопада, ELLE зробив добірку влучних цитат про українську мову.


Реклама

Популярні матеріали

«Аптечка першої ментальної допомоги»: картки для саморефлексії...


Fashion Talk: 15 питань Ользі Галушці про улюблені бренди...


Образ дня: Ріта Ора в кутюрній сукні FROLOV у новому епізоді The...


Читайте також
Популярні матеріали