10 ЭКОМАРШРУТОВ ДЛЯ НЕЗАБЫВАЕМОГО ОТПУСКА

НАТАЛИЯ ГОЦИЙ О САМЫХ НЕЗАБЫВАЕМЫХ ПОЦЕЛУЯХ И...

ШЕРЛОК УЖЕ НЕ ТОТ: БЕНЕДИКТ КАМБЕРБЭТЧ...

«ОКЕАН НЕ МОВЧИТЬ»: СВЯТОСЛАВ ВАКАРЧУК...

НЕ ОЧЕНЬ ПРИЯТНОЕ СЛОВО: ИМЯ МЕГАН МАРКЛ...

5 найдорожчих шедеврів світового мистецтва, які залишаються за зачиненими дверима

Відкрила завісу для ELLE.UA арт-бізнес консультант Олена Грабб  
 

На найпрестижнішому щорічному арт-ярмарку TEFAF у голландському Маастріхті, де беруть участь 300 провідних арт-галерей світу, представлені  деякі найдорожчі шедеври світового мистецтва, а також справджуються найзаповітніші мрії, адже тут можна не тільки побачити роботи музейної якості, але й придбати їх. TEFAF — це особлива арт-подія, на якій можна побачити унікальні предмети мистецтва з приватних колекцій, які зазвичай сховані за зачиненими дверима.

стенд джеймса баттервіка з богомазовим

Марк Шагал «Закохані з маками», 1950
$ 5 400 000

Музою Марка Шагала була його кохана Белла Розенфельд. На їхньому весіллі старий хасид навіщував Беллі щасливе життя й смерть на чужині, а Шагалу — всесвітнє визнання й розбите серце. Белла померла далеко від батьківщини, в Нью-Йорку, а Шагал з розбитим серцем надалі всі свої картини присвячував тільки їй. Незмінно на його полотнах ми бачимо закохану пару Марка й Белли у небесній лазурі. Шагал казав, що єдине, чим наповнені його картини, — це вічне кохання. У 1923 році в Парижі Марк Шагал на прохання відомого французького видавця й арт-дилера Амброза Волларда також проілюстрував книгу українського письменника Миколи Гоголя.

Марк Шагал «Закохані з маками»

Олександр Богомазов «Чайник», 1914
€ 1 350 000

Олександр Богомазов — українець, родом із Харкова, був одним із засновників світового кубофутуризму. Лондонський дилер Джеймс Баттервік цього року присвятив цілий стенд на TEFAF видатному українському живописцю й графіку. Картини Богомазова одні з найдорожчих та найбажаніших придбань колекціонерів мистецтва ХХ століття. Вони виставлені в одному ряду з Пабло Пікассо в музеї сім’ї Креллер-Мюллер в Нідерландах. Богомазов разом із Кандинським, Мондріаном, Екстер та Мелевичем вважаються основоположниками світового абстракціонізму. Багато робіт Олександра Богомазова зберігаються в музеях України.

Олександр Богомазов «Чайник»

Олександр Богомазов «Портрет молодої жінки (Ванда)», 1908
€ 150, 000

Новітні й революційні ідеї захопили Богомазова після його зустрічі з Вандою Монастирською. Ванда довго не відповідала взаємністю закоханому художнику й меланхолія молодого Богомазова виливалась у зображення невидимих ритмів та ліній на папері та полотні. Він писав Ванді нескінченні листи, в яких можна простежити витоки світового кубофутуризму. У 1913 році Ванда вийшла заміж за Олександра Богомазова й на хвилі піднесення художник створив шедеври світового живопису. Так само, як і його ровесники в Парижі й Москві, Богомазов є генієм свого часу. Безкінечно закоханий і безкінечно захоплений ритмами життя, ритмами музики — такими невидимими, такими непроявленими, такими містичними, але такими справжніми.

Олександр Богомазов «Портрет молодої жінки (Ванда)»

Жан-Мішель Баскіа «Жуйка зі смаком цибулі», 1983
$ 16,5 000 000

Знаменитий Нью-Йоркський арт-дилер Крістоф ван дер Вег привіз на TEFAF гігантську й рідкісну картину Жана-Мішеля Баскіа в жовтих кольорах «Жуйка зі смаком цибулі», або «Коли жуєш цибульну жуйку, з рота пахне цибулею». Баскія, один із найдорожчих художників сучасності, починав у жанрі стріт-арту на вулицях Нью-Йорка під ніком SAMO. Він відомий своїми картинами в стилі графіті та близькими стосунками з Енді Ворголом. Минулого року українське видавництво Magenta Art Books видало переклад бестселера «Світовий атлас вуличного мистецтва й графіті», який пояснює, чому стріт-арт і графіті так дорого коштують.

Жан-Мішель Баскіа «Жуйка зі смаком цибулі»

Соня Делоне «Червоно-чорні кола на синьому», 1945
€ 150,000

На стенді Паризької галереї Le Minotaure  написано «Україна-Париж, Соня Делоне». Делоне — всесвітньо відома художниця, народжена в Одесі, близька подруга Гійома Аполлінера, Стравінського та Дягілєва. Коли Соні виповнилось 23 роки, її батько, успішний український адвокат, видав доньку заміж за багатого німецького колекціонера Вільгельма Уде. Проте через рік вона познайомилася з молодим абстракціоністом Робертом Делоне. Соня закохалася, залишила Уде  та до кінця життя працювала з Робертом у спільно розробленому ними  жанрі кубізму — орфізмі. Орфізм — це передусім яскраві кольори та типові для абстракції приховані у кольорах ритми. Соня Делоне стала першою жінкою-художницею, яка за життя була нагороджена персональною виставкою у паризькому Луврі. На сьогодні вартість робіт Соні Делоне оцінюють сотнями тисяч доларів.

Соня Делоне «Червоно-чорні кола на синьому»