За даними Google, цікавість до українського мистецтва після 24 лютого 2022 року зросла в 6 разів. Тому платформа Spilne Art провела дослідження українського артринку, охопивши період з 2021 до 2023 року. Зокрема, команда взяла інтерв’ю у власників галерей, дилерів, художників, які продають роботи без посередників, і колекціонерів.
Дослідження показало, що вартість українського мистецтва зросла за останні два роки у півтора раза. Водночас обсяги продажів за 2023 рік збільшилися на 32% порівняно з 2022 роком.
«Таку позитивну динаміку зокрема забезпечує те, що агенти ринку — галереї, дилери, художники почали активно експортувати мистецтво. Це сигнал державі звернути увагу на те, що цей експорт може бути значно потужнішим», — розповідає команда Spilne Art.
Також платформа презентувала головні події в українському мистецтві за два роки повномасштабної війни. Ми ділимося результатами такого дослідження.
Відкриття Музею сучасного мистецтва
Це музей, що об’єднує професіоналів сучасного мистецтва України. Він складається з автономних інституцій у регіонах, які взаємодіють через Цифрову платформу з доступом до впорядкованої бази творів українського мистецтва другої половини XX – XXI століть із державних та приватних колекцій.
«Ти як?» — один з проєктів музею, що висвітлює досвід українців за час повномасштабної війни та робить крок до формування картини спільного майбутнього.
Збір донатів через аукціони мистецтва
Найдорожчим лотом стала картина Марії Примаченко «Квіти виросли коло четвертого блока». Роботу продав фонд Сергія Притули за рекордні 500 тисяч доларів. Зібрані кошти спрямували на допомогу українським військовим.
«Квіти виросли коло четвертого блока». Марія Примаченко
Українські митці в музеях України та світу
Роботи українських митців частіше експонуються в закордонних музеях. Зокрема, картини Алевтини Кахідзе з`явилися в Tate Modern, Павла Макова — у Thyssen-Bornemisza National Museum, а Катерини Лісовенко — у Варшавському музеї сучасного мистецтва.
Робота Алевтини Кахідзе
Відкриття постійного павільйону України на Венеційському бієнале
Український павільйон презентував проєкт «Фонтан виснаження. Acqua Alta» на Венеційському бієнале. Його фрагменти вдалося евакуювати з Києва, коли місто потерпало від обстрілів. Решту проєкту команда відтворила у Венеції.
Робота Павла Макова «Фонтан виснаження. Acqua Alta» — це кінетична скульптура, що складається із 78 мідних воронок, вмонтованих у вертикальну платформу площею три квадратні метри. Воронки розташовані одна під одною у формі піраміди. Вода, що впадає в одну воронку, розділяється на два потоки, живлячи наступні воронки в піраміді. Лише кілька крапель досягають дна фонтану, символізуючи виснаження на особистому та глобальному рівні.