Здорова самооцінка: як і навіщо її формувати

5 порад, як підвищити самооцінку та розвинути впевненість у собі

Самооцінка — це те, як ми психологічно та емоційно сприймаємо себе. І вона може впливати на всі сфери нашого життя — кар`єру, стосунки, фінансові статки. Що більш збалансованою є оцінка себе, то більш щасливою та самодостатньою почувається людина. Як підвищити самооцінку і розвинути впевненість у собі, розповіла психологиня та методологиня Центру «Незламна» від «Фонду Маша» Ірина Басіста.

У кожної людини самооцінка формується ще з моменту народження. У процесі дорослішання та пізнання себе вона добудовується. Що більше дитина отримувала підтримки, адекватної похвали, вчилася справлятися з невдачами та не ототожнювати себе зі своїми діями, то здоровіша самооцінка у дорослої людини.

как повысить самооценку женщине

Низькою самооцінка може бути через те, що людина отримувала багато критики, зневаги та ігнорування спочатку від своїх батьків, а потім від колег, керівництва чи інших важливих осіб. Надалі це може впливати на рівень амбіцій людини, бажання розкривати закладені природою таланти й використовувати можливості.

Також є інший варіант, який заважає дорослим жити, — це завищена самооцінка. Дитині постійно наголошували про її сильні сторони та таланти, тому вона не мала іншого вибору, як весь час працювати на те, щоб відповідати очікуванням своїх батьків. І звичайно, завжди їх не виправдовувала. Це призводило до того, що дитина (або вже доросла людина) все більше вимагає від себе, критикує через невдачу, а у її голові найчастіше звучать слова «ти недостатньо зробила», «ти недостатньо хороша», «ти недостатньо розумна». 

У дорослому віці це може проявитися надвисокими вимогами до себе та інших, перфекціонізмом у всьому й постійним рухом до якогось омріяного та невизначеного ідеалу, дотягнути якого насправді неможливо.

как повысить самооценку мужчине

Тому найкращий варіант — це золота середина, а саме адекватна самооцінка. Коли людина розуміє хто вона і що може насправді, вона впевненіше почувається на роботі, у колективі чи серед друзів. Така людина може ставити собі цілі та досягати їх, відмовлятися від ідей, які більше не приносять задоволення чи втратили сенс. Вона може впоратися з поразками, не критикувати себе за них і перейти до плану «Б».

Також адекватна самооцінка дає можливість ефективно працювати в команді, делегувати іншим та робити те, що подобається, навчатися чогось нового.

Побудувати здорову самооцінку можна. Ось кілька порад від психологині:

  1. Хваліть себе за всі досягнення, навіть маленькі;
  2. Визначте та усвідомте свої сильні та слабкі сторони;
  3. Знизьте рівень вимог до себе й дозвольте бути неідеальною;
  4. Якщо ваш внутрішній критик починає в чомусь дорікати, зупиніть його;
  5. Порівнюйте себе сьогоднішню з собою вчорашньою, а не з іншими людьми.

как повысить самооценку подростку

За бажанням, ви можете звернутися до психотерапевта, який крок за кроком допоможе вам розібратися в самооцінці й розплутати клубок ниток, що сформували цю проблему. Саме такі спеціалісти є в нашому Центрі відновлення ментального здоров’я жінок «Незламна» в Києві. Тут кожна жінка попри свій стан, ступінь ураженості, вік чи соціальний статус може знайти підтримку та отримати кваліфіковану допомогу психологів, арттерапевтів, тілесних терапевтів та інших професіоналів. Усі послуги Центру є абсолютно безплатними. Щоб дізнатися про актуальні події, можете підписатися на телеграм-канал Центру.


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали