Як знизити рівень стресу та підвищити концентрацію уваги?

Прості лайфхаки від психолога

Навіщо жити у виснажливому стресі, якщо можна почати з простих кроків і все змінити? Якщо вони стануть звичкою, то вашому мозку та тілу це сподобається, і стрес залишить вас. Йдеться про вміння визначати джерело стресу, про відпочинок та турботу про себе. А також про кілька нескладних прийомів, завдяки яким можна підвищити свою ефективність. Простими лайфхаками, які можна запровадити у будь-яке життя, ділиться громадська діячка, яка просуває ідеї гуманізму, психологиня-практик, експертка у сфері відносин та виховання, сертифікований коуч, бізнес-тренерка та новаторка у сфері освіти Марина Романенко.

Стрес допомагає вижити

Стрес і концентрація уваги схожі на близнюків, які ніколи не були порізно і дуже гостро реагують на поведінку один одного. Так, стрес заважає вести звичний спосіб життя, погіршує його якість та знижує ефективність на роботі та вдома — скрізь. Проте стрес — це не новомодне поняття, що стосується лише сучасного життя з його божевільним темпом. Стрес існує стільки, скільки існує життя на планеті Земля.

Стрес — це реакція живого організму на зовнішню загрозу з метою забезпечити виживання. Якщо подивитися під мікроскопом у чашку Петрі з амебою, в яку тицяють голкою, то можна побачити, як амеба скорочує щупальце, щоб уціліти. Це і є реакція організму на зовнішній подразник із метою забезпечити собі виживання. Саме завдяки цьому людство й вижило.

Instagram: @gisele

Існують три стадії стресу, і деякі навіть корисні. Розглянемо кожну їх.

Як тривога рятує наше життя й одночасно псує його

Перша стадія стресу — тривога. Коли ми тривожимося, то покращується пам’ять, підвищується імунітет і концентрація уваги, відчувається приплив сил та бадьорості. Це дає змогу визначити джерело тривоги. Наприклад, шурхіт у лісі: він від птаха, який пролетів, і мені нічого не загрожує, чи це хижак вийшов на полювання? У такій ситуації людині потрібно мобілізуватися, щоб вступити зі звіром у бій і перемогти його, або втекти. В обох випадках потрібні приплив сил та енергія. І тоді у нашого організму з’являється суперздатність. Працювати так без шкоди для себе він може короткочасно.

Друга стадія стресу — адаптація. Спираючись на отриманий раніше досвід, ми правильно реагуємо на стрес — виробляється стійкість до стресів.

Проте дуже шкідлива третя стадія стресу — виснаження. У неї потрапляють, коли тривалий час працюють без перерви і не встигають відновлюватися; коли людина втратила когось близького і не може вибратися зі стадії горя; коли ми, потрапивши під бомбардування, довго не можемо впоратися з його наслідками. Інший приклад — недружня обстановка на роботі чи сім’я, яка стає не теплим місцем, де тобі добре, а місцем, де тебе постійно критикують, не схвалюють, де треба постійно захищатися.

Instagram: @cocorocha

Умійте розпізнати виснаження. М’язи завжди напружені, особливо в області шиї, спини. З’являється головний біль. Немає апетиту, або ми переїдаємо. Порушується сон — людина спить, але не відпочиває за ніч. Погіршуються пам’ять, концентрація уваги, координація рухів. Постійне відчуття тривоги — з приводу і без приводу. І здається, що неможливо вирватися із цього нескінченного кола. Але насправді можна вирватись, і давайте розберемося як.

Шляхи виходу з хронічного стресу

1. Визначте, що вас вганяє у стрес.

На аркуші креслимо вертикальну лінію і виписуємо спочатку все, що нас турбує. У колонці поруч привласнюємо кожному пункту ранг важливості — від 0 до 10. Тобто 10 — це те, що надовго вибиває вас із себе. А 1 — це «так собі», «я впораюся з цим».

На окремому аркуші паперу записуємо пункти з оцінками 10, 9, 8, 7. І починаємо міркувати, чи зможемо вирішити це самі. Якщо ви можете щось вирішити самі, то пишіть: «Вирішую сама». А якщо ні, тоді думаєте, щоб просити допомоги, і просіть.

2. Дайте відпочинок виснаженому організму.

Залишити непомитий посуд, неприбраний будинок чи немитими вікна і сказати всім: «Вибачте, я не змогла сьогодні». І лягти поспати, полежати або вийти на прогулянку. Якщо ви такий же, як і я, трудоголік, то повірте: настає момент, коли ви починаєте цінувати баланс між працею та якісним відпочинком.

Зробіть ще один крок — цифровий детокс. Не кладіть телефон поруч із ліжком, щоб уранці не братися за нього відразу і не просиджувати з ним у руках годинами.

Instagram: @bellahadid

3. Переможіть стрес розслабленістю.

Стрес і розслабленість — це категорії-антагоністи. Не можна відчувати стрес, коли розслаблений. Неможливо бути розслабленим, коли у стресі. Найкраще розслаблює сміх — розслаблення відбувається на кількох рівнях: здригаються хребет і плечі. У цей момент живлення і кисень отримує зазвичай здавлений міжхребцевий та міжреберний простір. Це чудовий масаж. Так само ми розслаблюємося ментально та емоційно.

Додайте до цього спа-процедури, якщо це можливо, розслаблюючі ванни, контрастний душ, прогулянки на свіжому повітрі, добре провітрену перед сном кімнату. І згодом ви відчуєте себе інакше.

Прийміть рішення спілкуватися з приємними людьми та не спілкуватися з тими, хто вам не подобається. Якщо потрібно і можна — змініть роботу. Радуйте себе гарними речами, теплими та затишними сімейними посиденьками. Почніть із цих простих кроків — і вам сподобається, ви не захочете більше жити у виснажливому стресі. Ваша ефективність підвищиться, концентрація зросте, і ви відчуєте, що, якщо знадобиться, зможете звернути гори.

 

 


Реклама

Популярні матеріали

Одна сумка, яку полюбили всі модниці цієї осені


Благодійні ініціативи до місяця обізнаності про рак молочної...


Що, як і коли їсти для схуднення без дієти?


Читайте також
Популярні матеріали