Як впоратися з тривожними думками

Поради психолога

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко зазначає, що війна в Україні відобразилася на психологічному стані близько 14 мільйонів українців. Попри всі намагання жити звичним життям в умовах постійної небезпеки, тривожність укорінилася у кожному з нас, проявляючись, поміж іншого, у тривожних думках. У Telegram-каналі «Психологічна підтримка» практична психологиня Юлія Ворман розповіла, як з ними впоратися.

За словами психологині, «тривожні думки — паростки складних ситуацій та травмуючих подій. До того ж це ментальне "бадилля" має вдосталь добрива з негативних оцінних суджень сторонніх та власних гірких помилок. По суті, погані думки є відлунням негативного досвіду — як свого, так і чужого. Крім того, одна з особливостей пам`яті — зберігати спогади про невдачі довше, ніж про успіх».

Ворман зазначає, що наявність поганих думок є абсолютно нормальним явищем. Але тільки в тому разі, коли вони — непостійні і мають тенденцію, як з’являтися, так і зникати. Натомість вплив таких думок може стати доволі негативним. Вони здатні псувати сон, впливати на здатність розсудливо міркувати, працювати й загалом вести активне життя.

Найчастіше негативні переживання посилюються після сильного стресу або на тлі емоційного вигорання. Ці стани наразі характерні для майже кожного з українців через війну.

Перший дзвіночок — надмірна наявність у думках чи навіть висловлюваннях слів-маркерів, які вказують на перебільшення масштабів катастрофи: «усі», «завжди», «ніколи», «нікому», «нічого».

Загалом для роботи із тривожними думками рекомендуємо використовувати такий алгоритм:

1. Опишіть ситуацію, що викликає у вас занепокоєння.

2. Перерахуйте тривожні думки, які виникають щодо цієї ситуації.

3. Розташуйте ці думки за ступенем вірогідності відповідності реальній ситуації (від більш реальних до менш реалістичних).

4. Придивіться до думок, в яких є високі шанси на втілення в житті. Подумайте, на які життєві обставини ви в змозі вплинути?

5. Складіть план дій: що будете робити в разі розвитку подій за найгіршим і найкращим сценарієм.

6. Знайдіть та запишіть думки, які додають сил, ресурс, надію на позитивний результат.

Аналізуючи тривожні думки, важливо усвідомити, що це лише думки, а не реальність.

Якщо вам складно об`єктивно оцінити проблему — спробуйте побачити її очима іншої людини (батьків, друга, публічної людини, яку ви поважаєте, або навіть кіногероя).


Реклама

Популярні матеріали

Головний аксесуар цього літа, без якого нам не обійтись


10 способів швидко заснути


Готуємо дуже смачний полуничний лимонад


Читайте також
Стиль життя / Блог стиль життя

Оголошено всіх спікерів ELLE Active Forum 2023

Популярні матеріали