Як покращити стосунки зі «складними» батьками: 5 кроків

Такі батьки можуть порушувати кордони, шантажувати, перекладати відповідальність, вдаватися до гіперопіки, демонстративних страждань або руйнівної поведінки

Батьки є нашими провідниками в цей світ. Проте не завжди стосунки з ними є легкими. Якщо під час спілкування з мамою чи татом ви відчуваєте роздратування, сором, провину, втому або й страх, це може бути наслідком маніпуляцій чи пасивної агресії з їхнього боку. Також складні батьки можуть порушувати кордони, шантажувати, перекладати відповідальність, вдаватися до гіперопіки, демонстративних страждань або руйнівної поведінки.

Експерти Інституту когнітивного моделювання запевняють, що навіть зі складними й токсичними батьками можна налагодити спілкування.

Для цього вам варто дотримуватися п’яти правил:

1. Прийміть

Усвідомте, що ви не в змозі змінити ваших батьків. Можна лише навчитися безпечно та екологічно взаємодіяти з ними. 

2. Станьте спостерігачем

Намагайтеся під час спілкування відключити емоції та відсторонитися, наче ви споглядаєте за ситуацією зі сторони. Водночас відстежуйте, що при цьому відчуваєте, яким є ваш внутрішній стан.

3. Говоріть прямо та відверто

Не відповідайте на маніпуляцію маніпуляцією. Кажіть про свої почуття прямо та відкрито. Це спонукатиме до відвертого діалогу і ваших батьків. 

4. Задавайте тон розмови

Не реагуйте на провокації, натомість самі задайте стиль комунікації. Ви в цьому діалозі повинні бути в позиції дорослого, який рухає розмову в потрібному напрямку.

5. Контролюйте реакції

Не дайте втягнути себе в маніпулятивну гру. Ви — дорослий, а тому повинні вміти контролювати емоції та, відповідно, вибирати свої реакції на провокації матері чи батька

Якщо вам здається, що у спілкуванні з вашими батьками ці поради не матимуть результату, то, ймовірно, ви не пройшли всі стадії сприйняття батьків і зупинилися на етапі «знецінювання».

Є три стадії сприйняття батьків, які має пройти людина:

  1. Ідеалізація: коли для малої дитини мама є найкраща.
  2. Знецінювання: коли підліток вважає, що його батьки «нічого не розуміють».
  3. Деідеалізація: доросла людина приходить до усвідомлення, що його тато і мама, як і кожна жива людина, мають свої як позитивні, так і негативні риси. 

І поки ви не дійдете у своєму сприйнятті батьків до стадії деідеалізації, вам не вдасться навчитися з ними комфортно спілкуватися. Побачте у своїх матері й батькові реальних людей зі своїми плюсами й мінусами: вже від самого цього усвідомлення комунікувати з ними стане набагато простіше.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали