З початком війни у багатьох людей загострилося відчуття самотності, бо немає нікого поруч, рідні виїхали в безпечніші регіони, немає кому підтримати, страшно. Порушилося наше відчуття безпеки.
Також війна відфільтрувала людей, з якими ми раніше спілкувалися. Вона зняла маски та показала, хто є хто. У декого може бути політична думка, відмінна від вашої, і це може викликати у вас відразу. Таким чином, коло ваших знайомих також може зменшитися.
Практикуючий психолог Олександр Конев підкреслює, що хвилюватися через те, що ви не маєте зв’язків або втратили їх із близькими тимчасово або назавжди, — нормально. Ви живете, ви відчуваєте. Проблемою це стає тоді, коли ви починаєте страждати через це та картати себе. Адже це руйнує наше життя та призводить до депресії.
Що робити?
Для початку потрібно прийняти цей стан. Дійсно, зараз ви перебуваєте в тій ситуації, де ви самі. Ми не завжди можемо вплинути на зовнішні фактори. Коли ми приймаємо свій стан, ми не входимо в пригнічення, а, навпаки, отримуємо стабільність. І потім від неї можемо відштовхнутися, щоб якось вплинути на ситуацію. Подумайте, чи є щось таке, що покращить ваш стан? Наприклад, може, зараз саме час написати старим друзям, подзвонити по відеозв’язку знайомим або записатись у груповий спортивний гурток.
Змініть своє ставлення
Уже те, як ви називаєте свій стан, коли перебуваєте наодинці, і що відчуваєте при цьому, має значення. Можна ставитися до цього стану як до важкого нудного етапу життя, а можна знайти в ньому можливість для розвитку. Використайте цю ситуацію як свій ресурс. Безумовно, знайдуться плюси, просто треба їх почати помічати. Адже з будь-якої ситуації можна вийти переможцем, важливо тільки те, через яку призму ви на неї дивитеся.
Візьміть відповідальність
Ви самі відповідальні за свій настрій. За те, із чого ви починаєте ранок. Чи насичене у вас життя. Чи піклуєтеся ви про себе. Коли ви будете наповнювати свій вільний час, у вас буде менше часу на негативні думки. Дійсно, легко піддатися депресивним роздумам та самокартанню, але складно взяти ситуацію під контроль. Приймайте рішення самостійно, робіть помилки, але отримуйте досвід. Проведіть експеримент: спробуйте побути автором свого життя, а не читачем.
Цінуйте себе
Більшість людей під тиском стереотипів сприймають життя на самоті як поразку, невдачу. Бо ми націлені на успіх, а тут не можемо поставити собі «залік». Використайте цей час і попіклуйтеся про себе. Можливо, ви самотні, бо раніше не знали себе? Жили інтересами батьків, партнера, дітей. Можливо, зараз ідеальний час для того, щоб познайомитись із самим собою. Дати відповіді на питання: «Хто я? Що мені подобається?»
Будьте відкриті до спілкування
Критичні ситуації об’єднують людей. У цьому сила українців. Якщо у вас є страх перед знайомством з новими людьми або ви думаєте, що нецікаві, спробуйте набратися сміливості та переступити цей бар’єр. Страшно тільки на початку, далі ви звикаєте. Відкрийтеся людям, посміхніться, дізнайтеся, як вони себе почувають, і люди відкриються вам у відповідь.
Обов’язково мрійте, плануйте, живіть життя. Воно не чорно-біле, а має багато відтінків. І те, що вам зараз здається нестерпним, може згодом виявитися цікавою пригодою. Як казав Віктор Франкл: «Людина повинна бути сама. Лише на самоті вона розуміє, що не є самотньою і ніколи такою не була».
І наостанок, пам’ятайте, що ніщо в житті не триває вічно. Ані війна, ані самотність.