Як говорити з чоловіком про його ментальне здоров'я: важливі поради

Тема, про яку мовчать

Коли справа доходить до ментального здоров`я та чоловіків, стає зрозумілим, що суспільство приділяє цій темі дуже мало уваги. А дарма. За статистикою на 2021 рік у Європейському регіоні ВООЗ, чоловіки утричі частіше вмирають від суїцидів, ніж жінки. В Україні ця різниця ще більша — чоловіки майже в 7 разів частіше вмирають із цієї причини. Втім, слід зазначити, що якщо раніше найвищі показники самогубств спостерігалися серед літніх чоловіків, то сьогодні у третині країн світу (незалежно від ступеня її розвитку) до групи найвищого ризику відносять молодих людей (15-44 років).

Instagram: @_hollyt

Іноді переживання, які не були своєчасно розпізнані і залишилися поза увагою, можуть не призводити до суїцидів, проте розвивають психічні захворювання. Половина всіх психічних захворювань починається у віці до 14 років, але часто захворювання не виявляються і не лікуються. Найчастіше проблеми пов`язані з ґендерними та соціальними стереотипами, нав`язаними суспільством, особливо думка, що «чоловік має бути завжди сильним, не виявляти свою слабкість і утримувати сім`ю».

Ці переконання можуть негативно позначитися на психічному здоров`ї чоловіків та завадити їм звернутися до інших і отримати підтримку. Однак це не означає, що ми повинні відмовитися від спроб почати розмову з чоловіками і допомогти їм впоратися з проблемами, що їх турбують.

Ми пропонуємо 9 порад, які можуть вам комунікувати з близьким чоловіком.

Знайдіть відповідне місце

Розмова про психічне здоров`я вимагає чималої сміливості, особливо коли це відбувається вперше. Розмови тет-а-тет на інтимні/особисті теми часто можуть здатися напруженими та лячними. Якщо ви хочете налаштувати близьку людину відкритися вам, спробуйте зробити це трохи в більш розслаблених обставинах. Вирушайте на прогулянку або в подорож на машині. Це позитивно впливає на розмову, тому що вам не потрібно сидіти один перед одним та підтримувати зоровий контакт. Також можете поговорити, роблячи щось разом, — сходіть на рибалку, приберіться в гаражі, подивіться фільм. Якщо він запрошує вас випити, він може захотіти поговорити щиро, так що йдіть і шукайте підказки в його словах. Коли з`явиться можливість, сядьте та вислухайте.

Переконайтеся, що ви саме та людина, з якою йому треба поговорити

Це може здатися нелогічним, але довіра потребує меж. Зайва турбота може лише злякати. Коли ми недостатньо підготовлені, щоб допомогти чоловікові, який перебуває у серйозній боротьбі, ми можемо вдатися до надмірної турботи та кинутися рятувати. Замість того, щоб вислухати, ви можете змусити його відчувати себе ще більш ізольованим та неповноцінним.

Instagram: @tezza.barton

Виражайте емпатію

Важливо відчувати, коли не варто перегинати палицю із жартами та підколюваннями. Нам усім іноді подобається пожартувати один з одного, але так само легко можна не помітити і зачепити почуття людини. Таке може бути, коли ваш співрозмовник не в настрої або хоче серйозно поговорити. Якщо ви помітили, що у настрої вашого друга відбулися зміни або ваші жарти не викликають посмішку, поцікавтеся у нього, як він почувається.

Запитайте двічі

І три, чотири чи п`ять разів, якщо потрібно. Якщо ваша інтуїція підказує вам, що близька людина зазнає труднощів в житті, не здавайтесь тільки тому, що вона відмахується від вас словами «все гаразд». Чоловіки часто відчувають, що не повинні просити про допомогу і не хочуть обтяжувати когось своїми проблемами. Продовжуючи цікавитися, ви показуєте, що вам не байдуже, і ви готові вислухати та підставити своє плече.

Instagram: @ariviere

Перестаньте запитувати чоловіків про їхні почуття та запитайте про суть проблеми

Що для тебе означає втрата цієї людини? Чим обернулося те, що тебе не взяли на роботу? Що у тебе залишиться, якщо ти залишиш токсичні стосунки? Запитувати про сенс і суть проблеми може здатися менш уразливим і, отже, ефективнішим. Чоловіки, як правило, більш прямолінійні. Підхід «через почуття» може бути неприємним, тому краще запитати прямо про наслідки, які принесла та чи інша ситуація, і зрозуміти точку зору людини на проблему.

Поділіться своїм досвідом

Багато чоловіків не хочуть говорити про психічне здоров`я, бо це складна та незручна тема. Фактично дослідження показали, що коли чоловіків запитують про це, 78% кажуть, що у них все гаразд, навіть якщо вони борються з ментальними проблемами. Тому замість того, щоб ставити запитання, спробуйте поділитися власним досвідом, який може бути корисним. По-перше, це показує, що вони не одні, а по-друге, створює двосторонній діалог, в якому ви обоє можете оголити свої вразливі місця.

Instagram: @negin_mirsalehi

Прийміть те, що у вас не завжди будуть відповіді на запитання

Коли ви розмовляєте з близьким чоловіком про свої проблеми, напевно, будуть речі, які ви не розумієте або не знаєте, як правильно вирішити, — і це нормально. Вам не обов`язково знати відповіді на всі питання, і іноді найкраще, що ви можете зробити для близької вам людини, — це спонукати звернутися за професійною допомогою.

Не панікуйте, якщо близький вам чоловік бореться із суїцидальними думками

Не панікуйте і не беріться одразу втішати, вислухайте чоловіка та з`ясуйте, чому він хоче це зробити, як і коли. Ті, хто говорять про це, з меншою ймовірністю доведуть справу до кінця. Самогубство — це табу, воно широко поширене завдяки секретності, замовчуванню та засудженню. Спочатку вислухайте, а потім зверніться за професійною допомогою до психолога чи психотерапевта або благодійної організації.

Коли чоловіки починають говорити, нехай кажуть

Існує думка, що чоловіки не говорять про свої проблеми чи почуття, але насправді вони готові говорити, але тільки з тими, хто їх слухатиме. Дружинам чи дівчатам буває важко бачити чоловіка у боротьбі з ментальними проблемами, адже жінки іноді стривожені чи шоковані їх вразливістю. Не варто відразу звинувачувати їх у слабкості та відвертатися. Нехай вони говорять про проблеми, що турбують їх. Під час розмови не намагайтеся повчати або давати поради. Тут важливо висловитись і проговорити, все, що болить. Не ставайте людиною, від якої їм потрібно захищатися.

Instagram: @negin_mirsalehi


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали