Комплекс рятівника: коли бажання допомогти може нашкодити

В основі комплексу рятівника — невпевненість людини у своїй самоцінності

Є люди, які люблять нав’язувати свою допомогу або поспішають розв’язувати чужі проблеми. Експерти Інституту когнітивного моделювання розповідають, що, найімовірніше, вони мають так званий комплекс рятівника.

Які причини появи комплексу рятівника 

В основі комплексу рятівника — невпевненість людини у своїй самоцінності. Вона бачить свою цінність лише тоді, коли корисна іншим. Ймовірно, в дитинстві людина мусила «заробляти» любов батьків. Вона виросла, і тепер у неї є стійка потреба бути корисною оточенню, демонструвати свою безвідмовність.

Проте винагородою за постійне бажання допомогти далеко не завжди є вдячність. З часом інші починають приймати безвідмовність як належне і зляться, коли замість звичної готовності допомогти людина відмовляє.

Чому ж так складно розпізнати комплекс рятівника та позбутися його? 

Бо роль рятівника має декілька прихованих «вигод»:

  1. Людина набуває відчуття власної гідності, а її самооцінка росте, коли вона допомагає іншим.
  2. Помічник має можливість контролювати різні аспекти. Цим часто зловживають батьки щодо своїх вже дорослих дітей, постійно нав’язуючи їм свою допомогу. Водночас самих дітей ніхто не запитує, потрібна їм поміч чи ні.
  3. Самотня людина може через допомогу іншим шукати собі друзів.
  4. Людиною може керувати ідеалістичне бажання рятувати світ. І щоб навести лад у всесвіті, вона допомагає іншим.
  5. Рятувати когось — спосіб забути про свої нерозв’язані проблеми. І дуже часто рятівник буде прагнути допомогти саме тому, в кого такі ж проблеми, що й у нього.

Проаналізуйте свою поведінку. Згадайте, коли проявлявся ваш комплекс рятівника. Можливо, ви давали подрузі поради в особистому житті тоді, коли самі мали з цим проблеми? Або ж рятували від небезпеки рідних тоді, коли самим було дуже страшно? Усвідомте: варто передусім покращити своє життя, а не рятувати всіх підряд. 

А що ж робити, коли вас просять про допомогу або намагаються навалити на вас свої проблеми? Наприклад, друг забирає ваш час і псує настрій постійними розповідями про власні невдачі. Або ви один раз допомогли, і після цього людина звертається до вас знову і знову.

Спробуйте найперше зрозуміти, чому саме до вас звернулися по допомогу. Причин може бути декілька. Або ж ви усвідомите свій власний комплекс рятівника. А можливо, ви маєте слабкі чи взагалі відсутні особисті кордони або не вмієте казати «ні». 

Важливо також розподілити відповідальність. Чи справді ви повинні розв’язувати проблеми замість іншої людини? Якщо про допомогу просить доросла людина, яка не має серйозних проблем зі здоров’ям, то вона здатна навести лад у власному житті без вашої участі. Інша річ, що людина цього робити не хоче, а тому звертається до вас. 

Тому знову ж повертаємося до того, про що казали вище: зверніть увагу на власне життя, адже у вас теж є нерозв’язані питання, тому займіться ними та будьте щасливі.


Реклама

Популярні матеріали

Misha Skova: striking a pose and closing deals — the dual success of a...


Що варто знати про Guculiya — проєкт, що відновлює давні традиції...


Манікюр, який візуально омолоджує руки


Читайте також
Популярні матеріали