7 негативних переконань, які ускладнюють життя

Та що з ними робити

Жінки нерідко стикаються з надзвичайним тиском суспільства, але дуже часто ми самі додаємо собі стресу нашими негативними переконаннями, які заважають нам втілювати мрії, насолоджуватися життям, реалізовувати себе або навіть просто базово піклуватися про себе. Ми чуємо від подруг або говоримо собі: «Я недостатньо розумна/гарна/сексуальна», «Я маю завжди бути сильною» та «Все, що я роблю, має бути ідеально». Деякими з таких переконань ми навіть пишаємось. Про негативні переконання, які дійсно ускладнюють нам життя, розповідає психологиня, тренерка, експертка з психології комунікації Олена Хіль.

«У мене нічого не вийде»

З таким переконанням ви наперед розчаровані в собі та не маєте мотивації займатися своїми мріями чи розвивати свої таланти. Вам може здаватися, що немає сенсу навіть намагатися, тому що ви впевнені, що все одно нічого не вийде. Це переконання заважає визнати та оцінити свої сильні сторони та досягнення, приймати компліменти від інших, оскільки ви вважаєте, що вони насправді не правдиві, і ви не відчуваєте гордість за себе.

«Я завжди повинна бути сильною»

Такі вимоги до себе можуть призвести до відчуження від своїх емоцій і ускладнити пошук допомоги та підтримки, навіть коли важко чи боляче і без допомоги не впоратись. Таке відношення до себе спричиняє значний емоційний стрес і посилює тривожні стани, депресію та навіть проблеми з фізичним здоров’ям. Вам може здатися, що ви повинні впоратися з усім сама і що звернення за допомогою є ознакою слабкості.

«Я не заслуговую на любов» 

Це сумне переконання, яке може мати глибокі наслідки для психічного здоров`я та взаємовідносин. Якщо ви вірите, що ви не заслуговуєте на любов, ви можете почати сприймати погане ставлення до себе з боку інших людей як норму. Наприклад, терпіти насильство від свого партнера або дозволяти іншим людям використовувати вас. Крім того, через це переконання ви можете відчувати себе менш значущою та менш гідною любові, що може призвести до почуття безсилля.

«Я егоїстка, якщо піклуюсь про себе»

Це переконання може призвести до нехтування власними потребами й бажаннями, а також до виснаження і навіть вигорання. Коли людина вірить, що піклуватися про себе — це прояв егоїзму, вона може відмовлятися від відпочинку, здорового харчування, регулярної фізичної активності та інших способів догляду за собою, оскільки відчуває провину за те, що витрачає час і ресурси на себе, замість того, щоб думати про інших людей. Недостатня увага до власного здоров`я може підірвати імунну систему. Щобільше, нехтування власними потребами може призвести до погіршення настрою, втрати енергії та падіння продуктивності. Хоча піклуватися про себе — це ж насправді не є проявом егоїзму, а скоріше є необхідною складовою здорового та збалансованого життя. 

«Яка різниця, що мені хочеться, є слово "треба"»

Вам знайомий такий хід думок? Коли людина вважає, що слово «треба» важливіше за її власні бажання, вона може приймати рішення на підставі соціального тиску або очікувань інших, а не власних потреб, амбіцій, прагнень та бажань. Жінки з таким переконанням погоджуються на менше, ніж насправді хочуть або мають право. Наприклад, відмовляються від повноцінної кар`єри, оскільки «вже час мати дітей». Щоб жити щасливим життям, власні бажання та потреби неодмінно мають бути враховані в прийнятті рішень. Ви маєте право на повноцінне задоволення своїх мрій та бажань, власних амбіцій та прагнень.

«Я недостатньо… (гарна/професійна/сексуальна/розумна)»

Таке сприйняття себе може призвести до постійної відсутності впевненості у собі. Що, своєю чергою, не дає мріяти та вважати, що ви того варті, і що заслуговуєте на успіх. Жінки, які відчувають себе недостатньо вродливими, можуть бути незадоволені тілом і, намагаючись схуднути, вдаються до суворих обмежень у харчуванні, чим «запрошують» у своє життя гастрити та інші розлади травлення. Або ж намагаються приховати свою зовнішність та уникати близьких стосунків, а це шлях до самотності.
Впевненість у недостатності професійності впливає на кар`єру та успіх у роботі. Ви відмовлятиметесь від пропозицій або проєктів через впевненість, що ви не відповідаєте потрібному рівню, а це втрата можливостей для кар`єрного зростання.

«Я надто емоційна» 

Коли жінка вважає, що вона надто емоційна, вона може відчувати, що її емоції — це слабкість і що виражати їх неприйнятно. Сором за свої сльози, приховування емоційних переживань з роками призводять до того, що важко виражати свої емоції здоровим способом. Крім того, це переконання може заважати будувати здорові стосунки з іншими. Ви можете не наважуватися висловлювати свої емоції через страх засудження, що заваджає формувати глибокі, близькі, теплі, значущі зв’язки з людьми. І призводить до браку близькості й почуття самотності та відчуття відокремленості від інших людей.

Щоб кинути виклик і подолати негативні переконання, першим кроком буде їх розпізнавання та визначення. Поміркуйте над своїми переконаннями щодо себе та своїх здібностей і подумайте, чи не обмежують вони ваш потенціал. Запитайте себе, чи є докази на підтримку того, що це правда, чи це просто припущення, які ви зробили про себе під тиском інших людей чи у складних обставинах, а потім прийняли це припущення за правду. 

Пошукайте випадки чи історії свого життя, які доказують протилежне, і знайдіть нову правду, а потім закріплюйте її у своїх думках, перетворюючи негативні припущення з собою на позитивні твердження. Подолати негативні переконання самостійно може бути важко, особливо якщо ви вірили в це довгі роки, тому знаходьте підтримку, коли вона вам потрібна. Поговоріть з близькими друзями, з родиною або з психологом про свої труднощі та попросіть їхньої допомоги, щоб кинути виклик і подолати негативні переконання. Зосередьтеся на своїх сильних сторонах і досягненнях. Знайдіть час, щоб кожного дня відмітити свої успіхи й нагадувати собі про позитивні якості, які роблять вас унікальними та цінними.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали