Кохання — це зміна, стверджував у своїй роботі «Стан закоханості» психоаналітик Крістіан Давид ще в 1971 році. Він порівнював це почуття з новим народженням. Але що саме в суті нашої особистості змінює кохання — чи то перші пристрасні пориви, чи то тривалі стосунки?
Перша любов, пристрасть, кохання з першого погляду — ці поняття знайомі кожному. Однак не всі мають чітке уявлення про те, що таке зріла любов. Психоаналітикиня Ольга Корбут розповідає, що відомий психоаналітик Отто Кернберг виділив дев`ять ключових ознак зрілої любові.
9 ознак зрілої любові
1. Інтерес до життя партнера
Важливо не лише те, що нас об’єднує, а й те, що є унікальним у житті партнера — його досягнення, поразки, інтереси. Це можливо, коли ми сприймаємо партнера як окрему особистість, а не продовження себе чи своє відображення.
2. Основи довіри
Довіра — це фундамент будь-яких міцних стосунків. Вона будується на чесній і відкритій комунікації, взаємній повазі та підтримці. Обидва партнери здатні визнавати помилки, відкрито говорити про конфлікти та складні емоції, готові йти на компроміси.
3. Здатність до прощення
Визнати свою провину та попросити вибачення за заподіяний біль непросто. Вибачення вимагає готовності прийняти те, що ми не завжди діємо так, як хотіли б. Це потребує серйозної внутрішньої роботи та визнання того, що «я можу помилятися». Однак складну роботу виконує і той, хто прощає: для цього потрібно емоційно зрозуміти й прийняти іншу людину та її дії.
4. Вдячність
Ми вдячні партнеру за його любов. Це можливо, коли ми бачимо любов як щось, що дає нам сили, а не забирає їх. Вносячи свою енергію у стосунки, ми збагачуємо себе й отримуємо більшу внутрішню гармонію.
5. Спільні цінності та ідеали
Наші погляди на світ та цінності збігаються. Ми підтримуємо спільні уявлення про мораль, принципи, добро і зло. Проте можемо мати різні думки з окремих питань. Це дозволяє кожному з нас зберігати свою індивідуальність і не розчинятися в партнері.
6. Зріла залежність
Іноді ми боїмося втратити себе у стосунках, але зріла любов також включає потребу в іншій людині та визнання нашої вразливості й залежності. Під час конфліктів ця залежність випробовується на міцність, але саме вона дозволяє нам зберігати зв`язок, а не руйнувати його. Це можливо, коли ми готові прощати, погоджуватися на компроміси, справедливо розподіляти обов`язки тощо. Зріла любов — це гармонія між потребою в іншому і власною незалежністю.
7. Стійкість сексуальної пристрасті
Сексуальна пристрасть у зрілих стосунках — це не просто фізичний потяг, а глибокий емоційний зв`язок. Вона розвивається і змінюється з часом, але не зникає. Зріла пристрасть не зливається з партнером в одне Я, а поєднує два окремі Я, що зберігають індивідуальність.
8. Природність втрат, ревнощів і захисту кордонів стосунків
Зріла любов позбавлена ілюзій. Ми не чекаємо від партнера того, що він любитиме нас так, як ми його, адже почуття кожної людини унікальні й можуть проявлятися по-різному. У будь-яких стосунках виникатимуть конфлікти, ревнощі та інші складні емоції. Здатність їх визнавати та обговорювати — важлива ознака зрілої любові.
9. Любов і горе
Коли партнер іде з нашого життя, ми переживаємо цю втрату й усвідомлюємо його значення для нас. Пройшовши через скорботу, ми приймаємо новий етап у житті й можемо відкрити своє серце для нової любові без почуття вини за це.
Важливо розуміти, що зріла любов — це процес, який потребує постійної роботи над собою і стосунками. Ці дев`ять ознак можуть слугувати орієнтиром для створення міцної та щасливої пари.