Слово експерту: що означають символи на вишиванці та як правильно обрати «свій оберіг»?

Етнологиня-дизайнерка Христина Ольховська ексклюзивно для ELLE.UA розповіла про 6 найпопулярніших орнаментів в українській вишиванці

Наші предки вірили, що їхнє життя та добробут оберігають вищі сили, і велике значення надавали оберегам. Вишиті символи на традиційному одязі мали сакральний сенс і силу, які можна використовувати і в сучасному гардеробі.

що означають символи на вишиванці

Серце

Етносерця традиційно вишивали на весільних сукнях як оберіг на щасливе сімейне життя. Орнамент ідеально підходить незаміжнім дівчатам, а також вагітним жінкам, оскільки дарує гармонію та енергію творення.

«У центрі сердець розташовані трикутні фігури — шеврони. Обернені вниз, вони означають жіночу чи матеріальну сутність, а вершиною вгору — чоловічу, духовну», — коментує Христина Ольховська.

що означають символи на вишиванці

Дерево життя

В основі вишиванки у стилі бохо — рослинний елемент «дерево життя». Його суцвіття символізують молодість, красу, оновлення душі та тіла. Значення «дерева життя» полягає у зв`язку та гармонії між землею та небом, людиною та божественною сутністю. Цей символ означає ще й безсмертя, відродження після смерті, родючість. Сама вишивка яскраво контрастує із сукном, тому вишиванки цієї серії чудово підійдуть для створення сміливого образу.

що означають символи на вишиванці

Геометрія

Аутентичні ромби та квадрати часто використовуються у традиційній вишивці на заході України.

«Квадрат в українській традиції — один із символів землі, означає благополуччя, мир, достаток. А геометричні ромби здавна несли у собі значення союзу сонця та землі. Квадрат — знак особливого ​​числа 4, яке українці сприймали як символ першоелементів. Це чотири точки земної кулі, чотири сторони світла, пори року», — каже етнологиня.

що означають символи на вишиванці

Калина

Калина, мабуть, символічне для українців дерево. Орнамент калини, створений майстрами Varenyky Fashion, відображає ідею кохання, багатства та краси. Навіть назва «калина» походить від старовинної назви Сонця — Коло. Калина також символізує материнство, де кущ — мати, а ягоди — діти. Саме тому вона також вважається оберегом дому, батьків, сім`ї. Орнамент калини, виконаний гладдю, робить вишиванку ніжною та стриманою.

що означають символи на вишиванці

Рослинний мотив

Квіти вважаються відображенням чистоти, процвітання роду та життя. Наприклад, чорнобривці здавна застосовувалися в народній медицині. Втілившись у вишивці, вони набули символічного значення. Виноградна лоза означає розвиток, буйство молодості та кохання. Ці два суцвіття розкривають радість та красу, дарують сили та натхнення життя. Таку вишиванку можна знайти у серії «Сила життя», де головними елементами стали візерунки із суцвіттями чорнобривця та винограду. Ці орнаменти нанесені на найлегший льон, тому створюють повітряний та ніжний образ.

що означають символи на вишиванці

Зірки

«Зорі — це візерунки, складені у форму алатиря — орнаменту, що символізує зв`язок людини з космосом. Алатир — це своєрідний щит для людини, який оберігає від зла та негативу, захищає від хвороб та безсилля. Вишиванка з алатирем приносить здоров`я, добробут та гармонію у життя людини», — каже Христина.

До речі, майстри бренду пришивають символ алатиря до кожної речі.

що означають символи на вишиванці


Реклама

Популярные материалы

Схуднути за 7 днів: ефективне та просте тренування


Чому йод важливий для жінок, та в яких продуктах він міститься...


Із чим носити найстильніші шорти цього літа


Читайте також
Популярні матеріали