Подорож у минуле: історія легендарного тренча Burberry

Про створення моделі та її вплив на сучасну модну індустрію

Кожен великий модний дім має щонайменше одну культову річ, яка глибоко закарбувалася в його історії та почала асоціюватися лише з ним. Для Saint Laurent це жіночі смокінги та прозорі блузи, для Vivienne Westwood — корсети, для Hermes — сумки Birkin та Kelly, а для Burberry це, безперечно, тренчі. 

Понад 100 років тому засновник британського бренду Томас Бербері винайшов унікальний верхній одяг, який навіть у наш час обирають найпалкіші модниці та яким надихаються всі молоді дизайнери, інтерпретуючи легендарну модель у своєму баченні. Сьогодні традиційно розповідаємо про зародження дизайну тренча та його вплив на модну індустрію в нашій рубриці про легендарні речі всіх часів.  

Burberry, 2014 р.

Винайдення габардину

З самого початку створення свого бренду Томас Бербері був зосереджений на тому, щоб виготовляти комфортний одяг для активного проведення часу, як-от риболовлі чи полювання, що були особливо популярними в той період серед британців. Головним аспектом, на якому зосередив свою увагу дизайнер при виробництві, була водонепроникність, аби вбрання могло захищати людей від мінливої погоди, що часто заважала у процесі відпочинку. 

Після довгих експериментів з матеріалами в 1879 році Томас Бербері зробив революційне відкриття. Він винайшов габардин — щільну, але водночас досить легку тканину, що переважно виготовлялася з вовни й характеризувалася стійкістю до вологи та спеки. Матеріал був набагато зручнішим у носінні, аніж його прогумовані аналоги, тож швидко завоював прихильність людей. 

Одними з перших одяг із габардину почали обирати дослідники полярних широт, серед яких — Руаль Амундсен, першовідкривач Південного полюсу, а також Ернест Шеклтон, очільник експедиції до Антарктики. 

«Я приписую порятунок життя однієї людини тому факту, що він був повністю закритий вітровим одягом Burberry. Тому я цілком упевнений у тому, щоб рекомендувати товари пана Томаса дослідникам і широкому загалу», — зазначав Ернест Шеклтон у своїх свідченнях. 

Історія створення тренча

Після такого якісного піару від дослідників до Томаса Бербері звернулися члени британської армії з проханням створити пальто з водонепроникної тканини, у якому було б комфортно вести бої. За основу дизайнер взяв модель бренду під назвою Tielocken, яку представив роками раніше, і вдосконалив її новими елементами. Зокрема, він замінив тканину на вже перевірений габардин і додав окремі деталі, які б могли допомогти офіцерам під час виконання завдань, — D-кільця для носіння спорядження (фляг, гранат і сувоїв з картами), клапани для додаткового захисту грудей та еполети. Також модельєр особливо акцентував на комірі — найскладнішій конструкції пальта. Швачки повинні були зробити понад 180 стібків вручну, аби вбрання щільно прилягало до шиї. Таким чином і зародився культовий тренч. 

Спочатку його дозволялося носити лише особам з офіцерським званням, однак потім все більше британців почали додавати творіння Бербері до своїх гардеробів, тим самим демонструючи високий статус. 

Практично до середини XX століття тренч був популярним лише у Великій Британії, аж поки новітнім дизайном не зацікавився Голлівуд. Уперше пальто Burberry з’явилося у фільмі «Касабланка» в 1942 році, коли його вдягнув герой Гамфрі Боґарта. Згодом тренч обрали Одрі Хепберн у «Сніданку у Тіффані» та Катрін Денев у «Шербурзьких парасольках», Меріл Стріп у «Крамер проти Крамера» та ще з десяток видатних акторок й акторів. Завдяки образам у кіно модель від Burberry стала головною бажанкою модниць в усьому світі.

«Касабланка», 1942 р.

«Крамер проти Крамера», 1979 р.

Тренч Burberry тепер

Сьогодні Burberry пропонує п’ять основних стилів тренчів, які залишаються актуальними з сезону в сезон, — Kensington, Chelsea, Waterloo, Camden і Paddington. Усі вони відрізняються особливими силуетами та довжиною: деякі — з більш м’якими регланами, а деякі, навпаки, з чіткішими лініями. Виготовляються тренчі на фабриці в Йоркширі: кожна модель складається з 80 окремих частин, на пошиття яких необхідно близько чотирьох годин. 

На початку 2000-х очільником модного дому став Крістофер Бейлі (2001–2017 рр.). Саме він трансформував легендарний тренч в абсолютно нові та сміливі варіанти: з пір’ям, хутром, вставками з деніму і шкіри, з мереживом у романтичних інтерпретаціях і з шипами в дещо більш бунтівних.

Легендарну річ продовжили обирати чимало знаменитостей, зокрема члени королівської сім’ї, як-от Кейт Міддлтон чи Меган Маркл, і зіркові модниці — Ріанна, Кеті Голмс, Белла Хадід та інші. 

Burberry FW24

Burberry FW24


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


«Я переживала внутрішній конфлікт»: Наталка Денисенко про...


Читайте також
Популярні матеріали