Весняно-літній сезон ознаменував для нас повернення низки гучних трендів із минулих десятиліть, серед яких опинилися й балетки. Цього року ми побачили їх у найрізноманітніших інтерпретаціях: прозорі моделі, сітчасті, з ремінцями чи класичні шкіряні без зайвих деталей. І безперечно, одним із найголовніших поціновувачів цього взуття став бренд Chanel.
Chanel SS24
Chanel SS24
У своїй колекції ready-to-wear Віржині Віар презентувала білі мері джейн, базові чорні варіанти з ремінцем позаду та сяйливі моделі з камінцями й об’ємним бантом на носку. Цим дизайнерка вшанувала роботи Карла Лагерфельда, який у 80-х дав новий подих балеткам, відродивши їх на модній арені.
Однак насправді історія цієї моделі взуття від Chanel сягає ще глибше. Про зародження культових балеток традиційно розповідаємо в нашій рубриці про легендарні речі всіх часів.
Поява балеток
Бренд Chanel не був першим, хто запропонував світові такий варіант взуття, як балетки. Ще у 40-х роках XX століття американська дизайнерка Клер Маккарделл замовила у виробника танцювального взуття Capezio кілька трансформованих балетних пар, які можна було б носити в повсякденні. Тоді взуття виготовили на гумовій основі, що було зумовлено браком шкіряних матеріалів під час Другої світової війни. І як то часто буває, новий тренд миттю підхопили голлівудські зірки: одними з перших балетки взули Одрі Хепберн у фільмі «Сніданок у Тіффані» та Бріджит Бардо під час знімань у стрічці «І Бог створив жінку».
Одрі Хепберн у 1950-х
Видатні слінгбеки Коко Шанель
Хоча дизайн нової моделі балеток не належить мадмуазель Шанель, саме вона надихнула Карла Лагерфельда на їх створення. У 50-х роках Ґабріель особливо полюбляла відвідувати паризькі балетні вистави. Витончені танцівниці та їхні граційні рухи наштовхнули дизайнерку на створення легендарних двоколірних слінгбеків на стійких підборах. Інша ж легенда стверджує, що Коко винайшла цю модель після того, як помітила подібне взуття у персоналу, який працював на яхті її товариша й коханця герцога Вестмінстерського.
1972 р.
Завдяки такому дизайну туфель Шанель бажала візуально видовжити ноги й водночас зменшити стопу. Впродовж наступних років вигляд слінгбеків щоразу змінювався: дизайнерка намагалася експериментувати з тканинами, відтінками, формою підборів та окремими об’ємними деталями. Шанель неодноразово наголошувала на зручності та функціональності своїх моделей взуття, так що їх модниці почали взувати й для буденних справ, і для особливих світських заходів.
Балетки Карла Лагерфельда
Карл Лагерфельд, переглянувши архіви мадмуазель Коко, дещо переосмислив її популярні слінгбеки, замінивши підбори на плоску підошву. Так, у 1984-му дизайнер вперше запропонував уже відомі нам балетки. Виконані з м’якої бежевої шкіри та з контрастним чорним носком пари з’явилися спочатку на подіумі весняно-літньої лінійки, а згодом у кампейні легендарного Гельмута Ньютона з моделлю Інес де ля Фрессанж у кадрі. Це стало зірковим часом для балеток, які, немовби із забуття, знову повернулися на чільні місця в трендах.
Згодом звичайні однотонні або двоколірні моделі прикрасили невеликі бантики зі стрічок — вони додали романтичності та ніжності взуттю.
Балетки Chanel у сьогоденні
У наші часи балетки Chanel продовжують очолювати списки бажанок мільйонів модниць в усьому світі. Подібно до лоферів чи кросівок, вони є однією з найуніверсальніших пар взуття, яку можна поєднати в образах для будь-яких приводів: з невагомою сукнею для побачень, з джинсами для вечірніх прогулянок містом чи з брючним костюмом для офісних буднів.