«Загартована. Український феномен»: у Берліні готують виставку українських художниць

Ексклюзивно для ELLE.UA

За декілька місяців у Берліні з ініціативи німецько-української артплатформи G.ART Gallery відкриється виставка «Загартована. Український феномен». Проєкт є реакцією мисткинь на події війни, в якій викристалізувався портрет незламної української жінки, що складався століттями. До 31 грудня триває open-call. Організатори запрошують художниць долучитися, надіславши свої роботи, створені від початку повномасштабного вторгнення.

Загартована. Український феномен

Olga Berezyuk. Lovers in Ukrainian Crimea

«Назва виставки "Загартована. Український феномен" говорить сама за себе. Сила та міць української жінки є чимось неймовірним та безпрецедентним. Справжнім історико-культурним феноменом», — розповідає організаторка проєкту, співзасновниця артплатформи G.ART Gallery Джемма Гребенко. 

«Свій біль та жагу до перемоги українські мисткині змогли переплавити у витвори мистецтва. Вони немов відкрили ще один фронт, творчий, і є фактичними амбасадорами України у світі. Різні медіа, техніки та стилі. Усе працює на одну мету: показати силу українських жінок, які гідно приймають новий виклик часу. Попри різний вік, особистий та творчий досвід, місце проживання, вони об’єдналися у боротьбі за вільну Україну».

Загартована. Український феномен

Polina Kuznietsova. Sickness

За словами організаторів, час поневолення виявився для митців моментом художнього просвітлення. Життя у момент болю та шаленого спротиву уповільнюється. Закони та реалії воєнного часу актуалізували творчість і сформували новий культурний осередок. Роботи, які увійдуть до проєкту «Загартована. Український феномен», продемонструють повернення до реалістичної традиції, фемінізм і водночас виразність національної культури. Мистецтво українських жінок — це сакральний акт матеріалізації духовних цінностей. Окрім безперечної професійної майстерності їм вдається у простий спосіб зображати діалоги на вічні теми. «Загартована» — своєрідна зменшена модель потенціалу жіночої української артсцени.

Команда проєкту поставила перед собою завдання дослідити жіноцтво як історико-культурний феномен. 

Загартована. Український феномен

Maria Kulikovska. Carpe Diem

«Тендітна та слабка — це традиційне уявлення про жінку, але некоректне, щоб схарактеризувати саме українську жінку», — продовжує Джемма.

За її словами, Україна багато століть перебувала на перехресті шляхів міграцій народів та геополітичних інтересів різних держав. Це сформувало особливий народ і особливий жіночий характер. У ньому ніжність та м’якість поєдналися з рішучістю та силою. Українки — від княгині до міщанки чи простої селянки — не були повністю залежними від чоловіків. Вони стояли поряд з ними, керували майном, знали грамоту та вміли відстоювати свої права. З кінця XIX століття жінки в Україні активно користувалися можливостями, які відкрила індустріалізація: самореалізовувалися, навчалися та творили, брали участь у громадському та політичному житті. А ще — винесли всі тяготи непростого століття: Першу та Другу світові війни, Голодомор, репресії, побутові тяготи радянського часу, а потім і нестабільність 1990-х років. Удар, який завдав XXI століттю напад путінської Росії, міг би деморалізувати. Та в українській жінці, такій водночас м’якій, люблячій та стійкій, живе дух багатьох незламних поколінь. Її ніжність загартована, немов сталь, вона виявляє незвичайну дієздатність та героїзм.

Загартована. Український феномен

Ganna Kryvolap. Unbreakable Kyiv 

Співорганізаторка проєкту, креативна директорка G.ART Gallery Анастасія Аракелян каже, що для неї виставка «Загартована» є дуже особистою. 

«Я ні на мить не сумнівалася, чи варто ініціювати такий проєкт. Я — жінка, мати, художниця. Війна стосується мене так само, як і кожної з нас. Та українські жінки — особливі. Вони сміливо боронять державу на передовій, волонтерять, дбають про сімейний добробут. Попри це, не забувають про себе та свій розвиток. Так, усі ми переживаємо війну по-різному. Та нас єднає один біль та одна сила».

Анастасія вважає, що «Загартована» стане художньою панорамою життя української жінки. Життя, яке триває. Експозиція показуватиме основні віхи розвитку жіночого мистецтва України. Твори живопису, графіки, скульптури, фотографії, відео та стріт-арту ретельно відбирають артексперти, аби продемонструвати різноманітність стильових та художніх напрямів. 

Загартована. Український феномен

Співзасновниця G.ART Gallery Джемма Гребенко та креативна директорка G.ART Gallery Анастасія Аракелян

«Кожна робота — самостійний камерний проєкт. Та разом вони створюватимуть простір любові та боротьби, напруги та очікування. У них мисткині у форматі полілогу розмірковуватимуть про циклічність історії й соціальні закони, про місце нашої жінки та її велич».

Через проєкт «Загартована. Український феномен» G.ART Gallery інтегруватиме українське мистецтво у світовий культурний контекст та збільшуватиме на нього попит. Також до дня відкриття організатори презентуватимуть NTF-колецію робіт. Вони йтимуть у подарунок до придбаних робіт. Спираючись на кількість продажів, Джемма стверджує, що сьогодні популярність українського мистецтва зростає. Для українських колекціонерів купувати його означає вірити у майбутнє країни та її культури. Іноземні колекціонери не менш зацікавлені в роботах українців, адже таким чином можуть бути причетними до історії, яка твориться на очах у всього світу.

Текст: Роксана Рублевська


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали