Роботи 15 українських мисткинь лягли в основу анімаційного відео «Re-framing my body-2: протидія стереотипному зображенню жінок», яке розповідає історії усвідомлення себе, власного тіла, життя під тиском стереотипів та звільнення від них. У відео представлені твори в різних техніках і напрямах: колаж, графіка, відео, фотографія тощо.
Світлана Михайлова
«У медіа та популярній культурі досі циркулюють шкідливі уявлення та стереотипи щодо жінок, яким ми намагаємося протистояти за допомогою візуального мистецтва. Українсько-шведський проєкт Re-framing my body реалізується вже вдруге, і я рада, що нам вдалося представити роботи українських художниць на цьому відео попри повномастштабну війну», — розповідає кураторка Сибріг Доктер, Lava-Dansproduktion, Швеція.
Анімація створена як результат міжнародного проєкту Re-framing my body-2. Протягом кількох місяців відібрані українські художниці брали участь в освітній онлайн-програмі — лекції та воркшопи від кураторки міжнародного фестивалю сучасної фотографії Odesa Photo Days Катерини Радченко, викладачки Стокгольмського університету Ганни Вільдов та перформерки, засновниці Lava-Dansproduktion Сибріг Доктер (Швеція).
Катерина Куцевол
Разом вони розглядали та аналізували те, як жінки зображуються в ЗМІ та мистецтві. Після обговорень та дискусій учасниці створювали власні проєкти, частина з яких увійшла до відео.
«Мій проєкт пов`язаний з переживанням травми, якою для мене стала хвороба та втрата пам`яті мого батька. Невизначеність і неможливість зарадити ситуації спричинили постійні нав`язливі думки та образи. Одночасно я втрачала відчуття власної фізичності, причетності до навколишнього, повсякденного. Проєкт почався скоріше як особиста терапія, але завдяки освітній програмі я побачила важливість обговорювати та показувати такі теми в мистецтві», — ділиться своїми враженнями від участі в проєкті художниця Дарина Фес, авторка серії «Нотатник (другий)».
Дарина Фес
Проєкт Re-framing my body-2 планувалося реалізувати з вересня 2021-го по березень 2022 року із завершальним майстер-класом у Києві. Проте його перебіг перервала повномасштабна війна, розпочата Росією проти України 24 лютого 2022 року. За рік організатори повернулися до проєкту і зробили фінальне відео з роботами учасниць. Проєкт фінансується програмою Creative Force Шведського інституту та реалізується у співпраці ГО «Мистецькі мандри» (Україна) і Lava-Dansproduktion (Швеція).
Кураторки проєкту: Катерина Радченко, Сибріг Доктер
Художниці: Анастасія Іванова, Катерина Куцевол, Катерина Шиман, Ніна Марі, Дарина Фес, Тетяна Корнєєва, Тетяна Крамаренко, Тетяна Смріга, Вероніка Чередниченко, Вікторія Лихольот, Яна Григоренко, Олена Морозова, Ольга Аборонок, Світлана Михайлова, Анна Верещака