Всесвітній економічний форум у Давосі — захід, де зібралися понад дві з половиною тисячі світових політиків і бізнесменів, і вперше від початку пандемії він проходить узимку. Другий рік поспіль центральною темою форуму стає Україна та її боротьба за свободу, і другий рік на нього не запрошують представників Росії. Давос-2023 вже відзначився важливими для України заявами.
Виступ Володимира Зеленського
Instagram: @prezydent_pl
Президент України почав свою промову зі згадки про влучання ракети в багатоповерхівку в Дніпрі та падіння гелікоптера на дитячий садок у Броварах.
«Я вважаю — через той досвід війни, який є у мене та нашого суспільства, — що це не нещасний випадок, а війна. Війна, просто вона не тільки на полі бою, у війни є кілька напрямків. Все це результат війни. Кожна людина і кожна смерть — це результат війни».
Президент не оминув увагою й найгарячіші точки на сході України, зазначивши, що Росія намагається посилити тиск і готується до реваншу. Через це особливо важливі підтримка України та згуртування всього світу, адже закінчення війни залежить саме від міцності нашої держави, підтримки міжнародних партнерів та безпосередньо російського суспільства, яке повинно «визнати помилки, відступити, поважати статут ООН і суверенітет нашої країни».
«Ми розуміємо, що поки що ми не в НАТО. І на жаль, Росія також це розуміє, бореться з цим, щоб, не дай боже, цей шлях був коротким. Але я усвідомлюю, що ми на цьому шляху, НАТО — це найкращі гарантії безпеки для України».
Важливі заяви
Instagram: @sannamarin
Україна платить найвищу ціну за постачання необхідної зброї, адже важливі рішення щодо цього ухвалюються Заходом після жахливих трагедій. Таку думку висловив міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс.
«Ми могли б це зробити просто зараз, але, на жаль, будемо чекати, доки Росія перетне інші уявні червоні лінії, бо це Modus operandi (режим роботи. — Прим. ред.), який обрали собі наші партнери. Я завжди кажу, що зброю треба надсилати зараз, бо, на жаль, єдине, що переконує союзників її надсилати, — це нові смерті цивільного населення».
Instagram: @prezydent_pl
Не менш важливі слова пролунали й від іншого справжнього друга України — президента Польщі Анджея Дуди. Він заявив, що не можна дозволити Росії «зберегти обличчя та вийти з цієї війни з відчуттям, наче вона досягла якогось успіху».
«Росія має програти цю війну, ми не припиняємо наполягати тут на цьому. Вони не можуть виграти цю війну, бо інакше вони негайно почнуть наступну».
Своєю чергою міністр закордонних справ Фінляндії заявив, що сподівається, що найближчим часом в Україну приїдуть «Леопарди». Якщо таке рішення буде ухвалене, Фінляндія готова взяти участь у постачаннях.
Зміна поглядів Генрі Кіссінджера
Фото: ukrinform.ua
Минулого року на форумі в Давосі ексдержсекретар США Генрі Кіссінджер шокував спільноту заявою про те, що Україна має поступитися територіями, а Захід — тиснути на Україну. Однак минуло 11 місяців з початку повномасштабного вторгнення, і тепер політик змінив свою думку й підтримує вступ України в НАТО.
«Я був проти членства України в НАТО, тому що боявся, що воно почне саме той процес, який ми зараз бачимо. Але зараз ідея нейтральної України більше не має жодного сенсу. І в кінці процесу, який я описав, він повинен бути гарантований НАТО в будь-яких формах, які може розвинути НАТО, але я вважаю, що членство України в НАТО було б його закономірним результатом».
Виступ Олени Зеленської
Instagram: @olenazelenska_official
Подякувати європейцям за підтримку у своїй промові мала Олена Зеленська. Однак за лічені хвилини до початку однієї з панелей, присвячених Україні, перша леді дізналася про трагедію в Броварах і не змогла стримати сліз. Її звернення почалося з хвилини мовчання у пам’ять про загиблих.
«Україна веде боротьбу фізично, а світ веде боротьбу морально. Нам усім потрібна ця перемога. Якщо весь світ стомився і може зробити паузу, то уявіть, що буде, якщо стомляться українці. Ми також стомлені і морально, і фізично. Ми не маємо права на зупинку і дуже сподіваємося, що ви також це відчуєте. Весь цивілізований світ уже так багато допоміг, зупинка означатиме, що вся попередня допомога була марною. Не можна зупинятися на середині. Тут або нічого, або все».
Instagram: @olenazelenska_official
Окрім цього, у Давосі Олена Зеленська передала делегації Китаю листа від українського президента з пропозиціями щодо припинення війни та закінчення російської агресії проти України. Послання також отримали голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та президент Швейцарії Ален Берсе.
Культурний фронт на економічному форумі
Учора в Українському домі в Давосі відбулася панельна дискусія «Від захисту культурної спадщини України до сприяння інвестиційним перевагам у всьому світі». Учасники — українські та міжнародні урядовці, а також представники світових технологічних компаній Google та Netflix.
Під час онлайн-виступу Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко окреслив три головних завдання, які наразі знаходяться у фокусі Міністерства: збереження української культурної спадщини, допомога українським митцям в Україні і боротьба проти російської дезінформації та захист українського інформаційного фронту.
«Це війна проти нашої ідентичності, яка відображає українську культурну спадщину, і нам доводиться боротися і захищати власну історію, мову та культуру», — сказав Олександр Ткаченко.
Міністр культури Литовської Республіки Сімонас Кайріс продовжив думку українського колеги, зазначивши, що війна почалася задовго до 24 лютого і навіть 2014 року.
«Це довготриваюча війна з довгою історією, тому дуже важливо думати про майбутнє. Україна і Литва завжди були партнерами в культурному секторі і ця співпраця ставала тіснішою в період війни, але це не несподіванка для мене. Литва підтримуватиме Україну в її прагненні, аби українські міста стали європейськими культурними столицями та приєдналися до об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО», — резюмував Сімонас Кайріс.
Про збереження та захист української культури через просування українських креативних і культурних індустрій у світі, а також створення українського цифрового контенту розповіла директор з питань громадської політики у Центральній та Східній Європі та Трансатлантичному регіоні, Google, Марта Послад. У рамках співпраці МКІП та Google наприкінці 2022 року було створено та запущено онлайн-простір про українську культуру Ukraine is here («Україна — поруч»). За словами Марти Послад, у Google не було жодних протиріч чи сумніві у необхідності запуску даного проєкту.
Тему цифровізації та популяризації української культури у світі продовжив директор з питань громадської політики та перспективних територій в регіоні Європи, Близького Сходу та Африки, Netflix Алекс Лонг. Він згадав про український інтерфейс на Netflix та про ініціативу, яку сервіс запустив спільно з Ukrainian Film Academy та House of Europe.
Ще одне революційне партнерство — співпраця українського уряду з однією з найбільших у світі рекламних компаній WPP для залучення інвестицій в Україну та допомоги у відновленні її економіки. Про те, як Україна залучає інвестиції під час війни і хто нам допомагає у цьому, розповів заступник Міністра економіки України Олександр Грибан. Зокрема, у рамках співпраці з WPP була розпочата масштабна кампанія із залучення інвестицій — Advantage Ukraine.
«Ідея полягала в тому, щоб почати говорити до міжнародної спільноти про Україну не з боку війни, а знайти інший фокус. Ми прагнемо, щоб іноземні інвестори залучали кошти в економіку України вже зараз і думали про нас так само зараз».