ООН назвала Україну однією з найбільш замінованих країн світу. Організація зазначила, що нові міни закладені біля житлових будинків, лікарень та вздовж доріг. Через це цивільне населення може опинитися в пастці.
У Державній службі України з надзвичайних ситуацій розповіли про найпоширеніші міни та що потрібно робити, якщо ви їх виявили.
Що робити, якщо натрапили на міну
- Не наближайтеся до мін та боєприпасів.
- Не зрушуйте їх із місця, не кидайте у них різними предметами (зона ураження може бути набагато більшою, ніж ви передбачаєте, також поруч можуть бути інші міни, які від вибуху теж здетонують).
- Повідомляйте про такі знахідки рятувальникам (112) або поліцію (102).
- За можливості обгородіть небезпечне місце.
- Попередьте тих, хто перебуває біля вас.
- Покиньте небезпечну зону та не повертайтеся туди до розмінування.
Найпоширеніші види мін
ПФМ-1 та ПФС-1
Це фугасна протипіхотна міна натискної дії розміром 11х6х2 см. Сила спрацювання — від 5 кілограмів. Буває зеленого та коричневого кольорів. Має механізм самоліквідації. Може зустрічатися у місцях нанесення ударів із систем залпового вогню.
ОЗМ-72
Це осколкова протипіхотна міна, яка завдає кругового ураження. Має розтяжку: якщо її зачепити — здетонує. Сила спрацювання — від 3,5 кг. Може встановлюватися у керованому та некерованому вигляді.
МОН-50
Це осколкова протипіхотна міна направленої дії. Має датчики у вигляді розтяжок: якщо зачепити — здетонує. Сила спрацювання — від 3,5 кг. Може встановлюватися у керованому та некеровану вигляді.
ТМ-62М
Це фугасна протитанкова міна. Має датчик у вигляді диска. Спрацьовує від 120 кг. Найчастіше встановлюється у ґрунті або на поверхні землі. Часто поруч встановлюються міни-пастки, тому підходити чи зрушувати з місця категорично заборонено!
ПОМ-2
Це осколкова протипіхотна міна, яка наносить кругове ураження. Має чотири датчики цілі у вигляді розтяжок. Спрацьовує від сили 3,5 кг. Має механізм самоліквідації.
ПМН-2
Це фугасна протипіхотна міна. Спрацьовує від натискання. Має датчик цілі у вигляді хреста. Її діаметр — 12 см. Встановлюється у ґрунті або на поверхні землі. Можливі кольори: зелений, коричневий.
МОН-200
Це осколкова протипіхотна міна. Встановлюється з розтяжками й спрацьовує від їх порушення. Від МОН-50 відрізняється більшим розміром. Сила спрацювання — 3,5 кг. Може бути керованою та некерованою.
Мінометні міни
Ці міни призначені для ураження живої сили, майна та легкоброньованої техніки. Характерною ознакою є стабілізатор у вигляд оперення (задній кінець стріли). Найпоширеніші в Україні — 120 мм, 82 мм, 60 мм. Може спрацювати від падіння, удару.