Синє небо та пшеничне поле: історія Державного прапора України

Утвердження прапора як національного символу України

28 січня 1992 року Верховна Рада України затвердила Державний Прапор України — синьо-жовтий стяг, який символізує небо та пшеничне поле. Поєднання таких кольорів з’явилося ще в часи правління Данила Галицького — тоді князь подарував заснованому у 1256 році Львову герб із зображенням жовтого лева на блакитному тлі.

З 14-го століття золотий і синій кольори використовувалися в гербі Галицько-Волинського князівства, а козаки, особливо із 17-го століття, часто мали синьо-жовте поєднання на своїх прапорах. Дізнаймося, який шлях пройшов український стяг, допоки не став символом незалежної та самобутньої держави. 

Утвердження синьо-жовтих кольорів на прапорі як власне українських пов’язують з національним відродженням на території Галичини та Буковини в 1848 році. Уже у 1900 році з таким стягом розпочало свою діяльність українське товариство «Січ», а сам прапор поступово поширився на закарпатські землі. 

Новий етап утвердження українського прапора настав у 1917 році з поваленням самодержавства в Росії. Синьо-жовті стяги з’явилися в Києві, Харкові, Чернігові, Полтаві, Сімферополі, Севастополі, Одесі та інших містах — вони стали обов’язковими атрибутами маніфестацій та символом відродження української нації. 

Уже в березні голова Центральної Ради Української Народної Республіки Михайло Грушевський затвердив офіційний прапор України, який поєднував синьо-жовті кольори. У зв’язку з цим періодом ще й досі виникають суперечки: дехто вважає, що барви повинні розташовуватися навпаки — із жовтим кольором зверху. Твердження аргументують тим, що саме так було в УНР. Проте науковці переконують, що не існує жодних документів, які б засвідчували «жовто-блакитний» порядок стрічок, хоча на кольорових поштівках того часу зафіксовані обидва варіанти.

Синьо-жовті прапори використовували Українська Держава гетьмана П. Скоропадського, Західноукраїнська Народна Республіка, Карпатська Україна під головуванням А. Волошина та Українська Повстанська Армія. 

У часи Радянського Союзу використання українського прапора вважалося злочином. Проте спроби показати його привселюдно неодноразово повторювалися. Зокрема, в 1976 році під час півфіналу з футболу між збірними НДР і СРСР, у складі якої переважали гравці з київського «Динамо», 150 українців вивісили плакат із надписом «Свобода Україні!». У другому таймі 20-річний Данило Мигаль у вишиванці та і з синьо-жовтим прапором вибіг на поле, вигукуючи слова «Свобода Україні!» і танцюючи гопака. Така акція тривала 15 секунд — потім поліція вивела хлопця зі стадіону.

Про те, що синьо-жовтий стяг стане символом незалежної України, стало зрозуміло 24 серпня 1991 року. Того ж дня  група народних депутатів за ініціативою В’ячеслава Чорновола внесла стяг у сесійну залу Верховної Ради. 4 вересня 1991 року синьо-жовтий прапор замайорів над парламентом.


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай із кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали