Нематеріальна культурна спадщина: давні звичаї українського народу

Багата українська культура 

ELLE пропонує відчути українську культуру через нашу яскраву в усіх сенсах мозаїку традицій, смаків, ремесел з доданих нещодавно до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Матеріал підготовлено за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. 

Різдвяний обряд «Мошу» (обряд чоловічої коляди)

с. Орлівка Ренійської міської громади Ізмаїльського району Одеської області

Різдвяний обряд «Мошу»

«Мошу» — це різдвяний обряд колядування, що проходить 24 та 25 грудня. Участь у ньому беруть неодружені чоловіки.

Свято «Мошу» відоме з давніх часів і символізує вшанування зимового сонцестояння — збільшення світлового дня 21-22 грудня, тому в дійстві є символи, прив’язані до обрядів ушанування сонця. Підготовка обряду починається 10 грудня, виготовляється маска головного персонажа «Мошу» з кролячих та козячих шкурок, прикрашена шкіряними ремінцями, вовняними нитками, бобами та німбом із квітів, різнокольорових стрічок тощо. 

Новорічна традиція буковинського маланкування

Чернівецька область

Фантастичне карнавальне дійство щороку збирає тисячі людей. Саме слово «переберія» означає переодягання. На свято Маланки перевдягаються тільки чоловіки та хлопці. Ця традиція сягає язичницьких часів. Особливо добре зберігся звичай на заході Україні. 

Переберія проходить на Старий Новий рік, з 13 на 14 січня. З покоління в покоління передаються навички виготовлення масок і костюмів, особливості святкового дійства. Переберію в Чернівецькій області називають Маланкою, оскільки Маланка — головна учасниця події. Так що ніч на Старий Новий рік буковинці святкують особливо гучно, масово, розмаїто.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали про народні ремесла України.


Реклама

Популярні матеріали

Базовий набір в аптечку на воєнний період


Стильні образи на осінь від DOROFEEVA


Повний нумерологічний таро-прогноз на вересень 2024 року


Читайте також
Популярні матеріали