До 300-річного ювілею з дня народження Григорія Сковороди в Києві представили виставку

Світло свободи перемагає темряву

3 грудня 2022 року, в день народження Григорія Сковороди, Міністерство культури та інформаційної політики, Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти разом з комунікаційною агенцією Postmen та Національним центром «Український Дім» відкрили національний мистецький проєкт «Світ Сковороди». Виставка проходитиме до 11 грудня. Вхід безкоштовний для всіх.

Виставку вже встигли відвідати перша леді України Олена Зеленська та президент України Володимир Зеленський.

«Світ Сковороди» — це про ідею свободи в її різних вимірах, тому на 9 днів «Український Дім» наповниться світом та світлом Григорія Сковороди, що вже 300 років перемагає темряву. Цього року дата ювілею видатного українця увійшла до переліку ювілейних дат ЮНЕСКО 2022 року.

«В ідеї персональної свободи, яку сповідував український філософ, — світоглядний код українців. І в нинішній війні основна складова — битва за українську ідентичність, у яку від початку повномасштабного вторгнення цілиться ворог. Агресори знищили Музей Сковороди у Сковородинівці, зруйнували приміщення Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Сковороди, пошкодили пам’ятник Сковороді біля корпусу цього університету. Але, як висловився Сергій Жадан, "вони полюють за Сковородою, але спіймати не можуть". Попри війну в Україні, ми на належному рівні відзначаємо 300-річчя від дня народження мислителя і письменника», — зазначає Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України.

Мистецький проєкт покликаний розкрити багатосвіття Сковороди та заохотити якомога більше людей до глибшого пізнання ідей однієї з ключових фігур українського пантеону класиків.

«Мистецькі рішення, обрані в цьому проєкті, актуальні та відображають умови сьогодення. Вони звертають увагу на світ, що прихований у нас самих. Через ідеї Сковороди висвітлюють тему боротьби з внутрішніми страхами, переживаннями, болем і темрявою, що оселяються всередині нас», — коментує Ольга Россошанська, виконувачка обов’язків голови Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти.

Через 300 років після народження Григорія Сковороди, у ювілейний 2022 рік, унаслідок ворожих атак Росії на енергетичну інфраструктуру України вся країна знов занурюється в пітьму. Однак для незламної нації достатньо навіть ліхтариків, свічок і автомобільних фар, щоб висвітлити головне.

Динамічну та модерну айдентику національного мистецького проєкту та концепцію експозиції «Світ Сковороди» розробила комунікаційна агенція Postmen у партнерстві з літературним критиком Євгенієм Стасіневичем. Айдентика стала основою виставки, а також буде інтегрована у лімітовані серії продуктів від українських брендів.

«Унікальна експозиція створена у непростий час. "Світ Сковороди" — це перша виставка, якій не страшний блекаут. Концепція експозиції передбачає використання ліхтариків та свічок, які підсилять загальний задум мистецького проєкту: світло ідей Сковороди прорізатиме темряву не лише метафорично, але й буквально», — розказує Ярослав Ведмідь, керівник та засновник комунікаційної агенції Postmen.

Над кураторською концепцією подій та наповненням експозиційного простору в «Українському Домі» працював літературознавець і літературний критик Євгеній Стасіневич:

«Сковороду традиційно сильно спрощують, мовляв, ходив, думав, радів. Філософ-життєлюб. Але Сковорода значно складніший, а від того — цікавіший. Різносторонній, "різносвітній": він мав не одну іпостась, відмінні маски, несхожі життєві стратегії. І про це слід говорити, бо про це страшенно цікаво думати».

Євгеній розповідає, що, аби презентувати ці складність і різноманіття у різних ефектних форматах, через різні підходи та канали зв’язку, до створення мистецького проєкту долучили близько десятка експертів: філософів, істориків, літературознавців, культурологів тощо. Унікальне експозиційне рішення дозволить мандрувати стежками Світу Сковороди, пізнаючи його ідеї, Україну та  світ XVIII століття. 

На виставці будуть представлені рукописи, автографи, першодруки, графіка та малюнки Григорія Савича, ексклюзивно надані Інститутом літератури. Ви зможете побачити вцілілу статую Сковороди зі зруйнованого російськими обстрілами національного музею в селі Сковородинівка. 

Інтерактивні рішення і майстер-класи дозволять кожному відчути себе творцем байок у вигляді коміксів. А живі виступи і барокова музика супроводжуватимуть відвідувачів протягом усього часу.


Реклама

Популярні матеріали

Елегантно і цікаво: офісний стиль на Тижнях моди


Колонка G: як миритися за допомогою сексу?


13 головних трендів сезону весна-літо 2023


Читайте також
Популярні матеріали