Цвіт папороті, вінки на воді та ворожіння: усі таємниці купальської ночі

Традиції та особливості містичного свята

Сьогодні, 7 липня, ми відзначаємо одне з найдавніших свят в Україні — день Івана Купала. Свято, якому наші предки надавали особливого значення, завжди символізувало зв’язок людини з природою, поєднання жіночого і чоловічого начал, життя і смерті, вогню і води.

Івана Купала традиції

Ілюстрація до повісті М. Гоголя «Вечір проти Івана Купала»

Джерело: WikiMedia 

Магія Купальської ночі, пройшовши крізь віки, збереглася до сьогодні, тож ми пропонуємо вам дізнатися більше про наймістичніше свято року.

Історія свята

Івана Купала традиції та вірування

Іван Соколов «Ніч на Івана Купала», 1856 рік

Джерело: museum.net.ua 

Свято Івана Купала бере початок з язичницьких часів. Тоді воно символізувало народження літнього сонця та було одним із чотирьох головних днів сонячного календаря. 

За старим стилем Івана Купала святкувалося з 22 на 23 червня — у пору літнього сонцестояння. У кожному селищі Київської Русі розпалювали величезні багаття, а жерці прославляли слов’янського бога сонця — Ярила.

Вогняні традиції та обряди

Як давні українці святкували Івана Купала

Хоровод біля Купала, 1970-ті роки, м. Вінниця 

Джерело: authenticukraine.com.ua 

Святкування починалося з виготовлення опудал (купальських дерев) у вигляді Марени — злого божества, що огортало землю холодом, а на людину насилало хвороби і голод, та Купала — літнього сонця. Зазвичай їх робили з гілок дерев та прикрашали вінками.

Купальська ніч і досі є наймістичнішою порою. Вважається, що саме цього дня опускається завіса потойбічного світу й нечиста сила розгулює землею. Аби відігнати злих духів, наші предки розпалювали величезне багаття. Воно символізувало сонце та світло. За традицією запалювати вогонь мала жінка або дівчина, адже він мав запліднювальну силу. Навколо вогнища влаштовувалися ігри зі співами, хороводами і танцями.

Молодь стрибала через вогонь, щоб очиститися, позбутися хвороб і негативу. Закохані бралися за руки й випробовували своє кохання стрибками через багаття: якщо вони не роз’єднали руки — любов буде довгою та міцною. Останнім вогняним ритуалом Івана Купала було спалювання опудал Марени та Купала, що означало повноцінний прихід літа.

Традиції та обряди, пов’язані з водою

Традиції та обряди на Івана Купала

Свято Івана Купала на Південному Бузі, 1970-ті роки, м. Вінниця 

Джерело: authenticukraine.com.ua 

Попри те що святкування завжди проходило на березі водойми, купатися вночі на Івана Купала було суворо заборонено — вважалося, що водна нечисть цього дня має особливу силу й затягує людей у вир.

Заборона купатися зникала разом з ранковим сходом сонця — купання на світанку було не лише повністю безпечним, а й змивало гріхи, усі хвороби, очищало тіло та душу, зміцнювало імунітет.

Особливими цілющими властивостями наділена ранкова роса, яка, за повір’ями, була здатна продовжити молодість, подарувати здоров’я та нагородити вродою.

Купальські ворожіння

Ворожіння на Івана Купала

Івана Купала, Волинь, 1986 рік. Фото Валерія Бєлова 

Instagram: @ukrainianfolks

Магія купальської ночі, за повір’ями, не лише здійснювала мрії, а дозволяла зазирнути у майбутнє та дізнатися свою долю.

Незаміжні дівчата 7 липня ворожили на судженого. Для цього вони збирали польові квіти та плели з них вінки, які пускали по воді із запаленою свічкою в центрі. Вони загадували бажання й дивилися, чи здійсниться воно: якщо вінок поплив за течією — так, а якщо потонув або пристав до берега — не цього разу. Також вважалося, що та дівчина, чий вінок відплив якнайдалі, першою вийде заміж і шлюб її буде міцним і щасливим.

Іншим популярним ворожінням серед молоді були стрибки через ритуальне багаття: якщо вдалося не торкнутися вогню, хлопців чекає удача, а дівчат — швидке заміжжя.

Що не можна робити в купальську ніч?

  • У найкоротшу ніч не можна було спати, адже нечиста сила особливо активна.
  • Не можна нічого продавати, позичати чи просто віддавати з дому, за віруваннями наших предків, це накличе бідність на сім’ю.
  • Дітям, літнім людям і вагітним жінкам заборонялося перебувати біля води.
  • Не можна було також підіймати гроші, що лежать на дорозі.

Прикмети на Івана Купала

  • Той, хто цієї ночі знайде цвіт папороті, стане неймовірно щасливим, він здобуде багатство і знайде своє кохання.
  • Наші прадіди вірили, що потрапити під дощ означало для людини успіх і гроші.
  • Чисте нічне небо і яскраві зорі — до раннього і рясного врожаю, а злива — до поганого врожаю пшениці.

Реклама

Популярні матеріали

10 фільмів, які варто передивитися цієї осені


Одна сумка, яку полюбили всі модниці цієї осені


Благодійні ініціативи до місяця обізнаності про рак молочної...


Читайте також
Популярні матеріали