Вторгнення російської армії на територію України має руйнівні наслідки. Окупанти залишають по собі не тільки тисячі людських жертв, а й знищені будівлі. Поки уряд разом з архітекторами України готують план відбудови, добровольці створюють та приєднуються до благодійних ініціатив, що ліквідують наслідки російської агресії. Волонтери прибирають завали, замінюють покрівлі чи роблять косметичний ремонт, аби у пошкоджених будівлях знову можна було жити. Хто вони і як до них можна приєднатися, розповідаємо в нашому матеріалі.
Repair Together
Repair Together — громадська ініціатива з відновлення постраждалих від окупації населених пунктів та допомоги незабезпеченим родинам. Ініціатива з’явилася на початку травня 2022 року. Волонтери благодійного об’єднання допомагають у відновленні будівель у селах Ягідне та Лукашівка в Чернігівській області. Окрім прибирання та відбудови на місцях роботи волонтери влаштовують невеликі концерти та ярмарки, аби відпочити разом з місцевими жителями після складного робочого дня.
Приєднатися до команди як волонтер чи задонатити організації можна за посиланням.
«Есперанса»
Благодійний фонд «Есперанса» допомагає малозабезпеченим верствам населення у Києву, а саме — людям похилого віку, людям з інвалідністю, багатодітним сім’ям, одиноким матерям. А також сім’ям, чоловіки з яких служать у ЗСУ, Нацгвардії, поліції тощо.
Фонд «Есперанса» вже допоміг розібрати більше 16 завалів. Волонтери виконують дрібні ремонтні роботи, купують будматеріали та прибирають пошкоджені будинки та території, а також встановлюють модульні будинки. Поміж іншого організація допомагає забезпечувати їжею тих, хто цього потребує, і купує та доставляє гуманітарну допомогу.
Пожертвувати фонду можна за посиланням.
«Сміливі відновлювати»
Спільнота «Сміливі відновлювати» допомагає ремонтувати будинки, зруйновані внаслідок російської окупації, в Київській області, зокрема в Ірпені, Бучі, Гостомелі та навколишніх селах. Ініціатива була запущена влітку цього року ГО «Урбанрада» разом з БФ «Янголи ЮА».
Приєднатися до ініціативи, задонатити чи звернутися по допомогу можна за посиланням.
Ro3kvit: Urban Coalition for Ukraine
Ro3kvit: Urban Coalition for Ukraine розробляє методологію відновлення інфраструктури та міст України. Коаліція експертів з міського та регіонального планування, житла, спадщини та суміжних тем, таких як економіка, право, енергетика, циркулярність, соціологія та формування політики, працює в тісному співробітництві зі студентами та іншими громадянами. Команда організації проводить дослідження та створює проєкти нових просторів.
Ініціатором об’єднання стала харківська громадська організація «Архітектурна освіта» Харківської школи архітектури.
Стати частиною коаліції можна, скориставшись посиланням.
«Добробат»
Проєкт «Добробат» був створений з ініціативи Київської ОВА для допомоги ДСНС. Ініціатива об’єднує волонтерів, які допомагають відбудувати чи полагодити зруйноване або пошкоджене внаслідок російської агресії житло. Добровольчий будівельний батальйон допомагає з відбудовою на Сіверщині, Слобожанщині та Наддніпрянщині.
Приєднатися до ініціативи, пожертвувати кошти на матеріали або звернутися по допомогу можна за посиланням.
«Урбанина»
«Урбанина» — це об’єднання експертів у архітектурі, які досліджують території, проєктують міські простори та розробляють вуличні об’єкти. Об’єднання також має школу, в якій навчає створювати простори, орієнтовані на потреби людей, та проводить фестиваль, щоб про них розповідати.
Наразі команда проєкту закінчує роботу над «Довідником відбудови міст», який буде доступний для вільного перегляду онлайн.
Команда також долучилася до проєкту Rebuildua. Разом вони оцифровують, аналізують та демонструють зруйновану інфраструктуру України. Експерти вже опрацювали села Мощун, Горенка, місто Ірпінь та інші.
«Будуємо Україну Разом»
«Будуємо Україну Разом» — це програма БО «Українська освітня платформа», яка надає можливості для молоді творити зміни в країні через волонтерство. Історія організації почалася у 2014 році. За 8 років команда «БУР» не лише допомогла десяткам тисяч українців відновити будинки, а й створила справжнє ком’юніті навколо себе з програмами менторства, навчання, таборами, толоками і не тільки. Так, «БУР» влаштовує волонтерські табори для молоді, які успішно працювали у 87 містах по всій Україні.
Наразі волонтери допомагають облаштовувати пошкоджені будинки для переселенців та організовують табори. Окрім цього вони передають обладнання військовим і допомагають евакуювати людей з гарячих точок.
Приєднатися до організації можна за посиланням.
«Район #1»
Організація «Район #1» була заснована Андрієм Титаренком у 2018 році, щоб реконструювати Рейтарську вулицю в Києві. Після вторгнення РФ організація почала займатися відновленням пошкоджених будівель у Києві та області та на інших деокупованих територіях. Зокрема, першими проєктами «Району #1» стали дитячий садок №17 «Веселка», ліцей №1 і ветеринарна клініка, що розташована по вулиці Пушкінській у Гостомелі. Детальніше про волонтерів «Району #1» ви можете прочитати в нашому матеріалі.