Сьогодні, 29 липня, день народження видатного художника Івана Айвазовського. Його прийнято вважати російським митцем, однак біографія Айвазовського міцно пов’язана з Україною, що відображалося не лише на його полотнах, а й у поглядах на життя.
Іван Айвазовський народився 29 липня 1817 року. Художник походив з вірменської сім’ї. Перші роки життя Айвазовського пройшли в бідності. Тривалий час його батьки жили на території Галичини поблизу Львова. Згодом переїхали до Феодосії, де й народився Ованес Айвазян, або Іван Айвазовський. Попри брак коштів, Айвазовському все ж удалося вступити до гімназії Сімферополя. Там він захопився живописом, що привело його в стіни Академії мистецтв у Петербурзі, в якій він навчався у визнаних майстрів. Після закінчення Академії художник вирушив у подорож Європою.
«Дев’ятий вал», 1850 рік
Всесвітня слава до художника прийшла у 27 років. У той час його картини прикрашали стіни маєтків царської родини та султана Османської імперії. Наситившись подорожами, Айвазовський повертається у рідну Феодосію. На Батьківщині він починає активно займатися розвитком міста. Завдяки йому спорудили торговий порт, залізницю, музеї та водопровід, який щодня надавав місту 50 тисяч відер джерельної води.
Навіть після приголомшливої слави митець не зупинився на досягнутому та продовжив творити. Його візитівкою були морські пейзажі, однак він також працював і в інших жанрах малярства: від анімалізму та портрета (автопортрета) до релігійного та міфологічного живопису.
«Ялта», 1838 рік
На полотнах Айвазовського часто з’являються українські елементи: Дніпро, чумаки, степи чи весільні сцени. Друзі художника говорили, що навіть облаштування його кримського маєтку Шах-Мамай нагадувало українські хутори. Окрім цього, художник вільно розмовляв українською мовою. До речі, саме це у свій час допомогло Айвазовському познайомитися з Миколою Гоголем у Венеції.
Іван Айвазовський — автор понад 6000 різних творів (картин, акварелей, малюнків тощо). Його полотна прикрашають музеї та приватні колекції по всьому світу. За понад 60 років творчої кар’єри Айвазовський брав участь у більш як 120 художніх виставках, більша частина яких були персональними.
«Чорне море», 1881 рік
«Огляд Чорноморського флоту», 1849 рік
«Український пейзаж із чумаками при місяці», 1869 рік
«Веселка», 1873 рік
«Буря на морі вночі», 1849 рік
«Серед хвиль», 1898 рік
«Неаполітанська затока», 1841 рік
«Місячна ніч у Криму», 1859 рік