10 цитат Михайла Грушевського про Україну

Український народ і держава очима видатного діяча

Сьогодні, 29 вересня, виповнюється 156 років із дня народження Михайла Сергійовича Грушевського — українського історика, громадського і політичного діяча, голови Української Центральної Ради та автора визначної праці «Історія України-Руси».

Щоб ушанувати пам’ять Михайла Грушевського, ми зібрали для вас 10 його висловів про Україну.

Михайло Грушевський

«Не чіпатися того, що ділить і роз’єднує поодинокі частини української землі, а пильнувати того, що лучить і єднає їх до купи, і се зміцнювати і розвивати мусимо... Єднатися, концентруватися, а не ділитися, не розбігатися — се повинно бути у всім нашим гаслом».

«Після проголошення самостійності Української Республіки ніхто вже не може ховатися в хащі нейтралітету, бо тепер є боротьба двох держав, України і Великоросії».

Михайло Грушевський

Проголошення Першого Універсалу Української Центральної Ради до народу України після молебню на Софійській площі 

«Весь той тяжкий і небезпечний шлях до повного тріумфу наших демократичних і соціальних завдань Українська Народна Республіка мусить пройти самостійно як незалежна держава».

«Не треба підганяти нашого життя до котрого-небудь західноєвропейського взірця, хоч би й німецького. Визволення від примусової залежності від московського життя не повинно бути заміною одної залежності другою, хоч би добровільною. Українське життя повинно емансипуватися взагалі».

«У такій страшній боротьбі треба бути свобідним і незв’язаним! Се перша умова і велика необхідність — вимога самостійності, котрої тому мусять до останнього боронити всі, кому дорогі інтереси України і її трудового народу».

Михайло Грушевський

«Я вірю, що українство наше все-таки має в собі стільки стихійної сили, стільки життєвості, що його не заб’єш ніякими теоремами, що воно своєю стихійною силою проб’ється через усякі штучні перешкоди — поки не вб’ємо самі сеї сили нашою апатією, бездіяльністю».

«Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна».

Михайло Грушевський

«Всі вчаться своєї рідної мови, а наша біда така, що треба вчитися її більше, ніж кому іншому... Ні, се "справжні" українські патріоти, які так шанують українську мову, що ані в руки, ані в рот її не беруть...»

«Доки народ живе, живе і його мова».

«Добре робити історію важливіше, ніж гарно писати її».


Реклама

Популярні матеріали

Яке взуття обирають на зиму модниці: 28 найстильніших варіантів...


Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями 


DOROFEEVA, Jerry Heil, Klavdia Petrivna: оголошені номінанти...


Читайте також
Популярні матеріали