Співзасновниця та очільниця громадської організації «Відчуй» Людмила Пишна про збереження слуху українських військових, реабілітацію та допомогу

Про важливе

Громадська організація «Відчуй» з 2011 року системно займається реабілітацією, допомогою, соціалізацією, реалізацією прав дітей і дорослих із порушеннями слуху та їхніх родин, а також плекає культуру турботи про власний слух. Напередодні організація запустила слушну кампанію «Чуєш? Плюс. Плюс», яка включає безкоштовну психолого-педагогічну реабілітацію захисників та захисниць із травмами органів слуху й превенцію таких ушкоджень. 

Ексклюзивно для ELLE.UA співзасновниця та керівниця громадської організації «Відчуй» Людмила Пишна розповіла про кампанію зі збереження слуху українських військових, реабілітацію, допомогу їм та запобігання травмам органів слуху. 

Людмила Пишна

Громадська організація «Відчуй» понад 10 років робить все можливе, щоб українці з порушеннями слуху не були ізольовані в суспільстві. Вже більше 300 днів навколо нас звуки, яких досі не чули. З якими звуками у вас особисто асоціюється війна? 

Війна асоціюється у мене з вибухами та сиренами. На початку повномасштабної війни ми прокинулися від вибухів, як і всі українці. А звук сирени наживо я почула вже у Львові, на заході України, де, за думкою багатьох, спокійніше і безпечніше. Тоді це був сюрреалізм: сирена, вибухи, а по центру їде такий туристичний вагончик, де туристам розповідають про місто. Я стояла і плакала через вибух почуттів, що вирували всередині. 

Зараз я живу в Київській області. Тут не чутно сирени. І з телефону прибрала цей звук, бо нерви не витримують, не можу його слухати. Він абсолютно відповідає своїй функції, бо просто все вивертає.

Зберегти можливість чути голоси рідних — в мирному завтра після нашої перемоги. Такою є мета слушної кампанії «Чуєш? Плюс. Плюс». Як «Відчуй» відновлюватиме та оберігатиме слух українських військових?

У мирний час в Україні не було культури перевірки слуху. Лише останні 3 роки наші проєкти в безоплатній перевірці у Міжнародний день слуху та діяльність «Кабінету на колесах» мали певні успіхи. Сьогодні люди вже частіше телефонують, записуються на консультації, а найголовніше — перевіряють слух.

Коли розпочалася повномасштабна війна, питання слуху військових взагалі не стояло на першому місці. Всі громадські організації та волонтери основні сили спрямовували на закупівлю бронежилетів, касок. І це нормально. Ми теж допомагали в інших напрямках, але навіть в таких умовах вирішили не залишати свій — допомога дітям та цивільному населенню. Потім ми задумались: як те, чим ми займаємося, може допомогти нашим військовим? Так і народився проєкт «Чуєш? Плюс. Плюс». Він поєднує два компоненти.

Перший — психолого-педагогічна реабілітація військових, що втратили слух. Це стається не тільки через шумовий фон, що є найпоширенішою причиною, а також від поранень, погодних умов, адже в сирих окопах люди хворіють та не мають належного медичного обслуговування.

У багатьох військових після перемоги буде знижений слух, з яким можна жити і компенсувати слуховим апаратом. Та бувають випадки повної втрати слуху. Тоді потрібна кохлеарна імплантація. Після слухопротезування — реабілітація обов’язкова. Людина з кохлеарним імплантом чи слуховим апаратом чує звуки по-іншому. Її треба підготувати, адаптувати до нових слухових можливостей. Звук в апараті ніколи не буде схожий на звичайний. Для цього треба певний час. Що швидше людина звернеться до фахівців, то краще. 

Ми хочемо, щоб наші військові повернулися у мирне життя і змогли повноцінно чути сміх своїх дітей, музику, могли розмовляти з рідними, друзями. Ми маємо досвід та експертизу, тому робимо все, що від нас залежить.

До прикладу, першим нашим пацієнтом на програмі інтенсивної реабілітації був військовий, який вийшов з Іловайського котла і повністю втратив слух. Втрату слуху змогли компенсувати за допомогою кохлеарного імпланта, але до цього  8 місяців він не чув. Він почав втрачати певні звуки, погіршилася мова. Що довше ти не чуєш, то важче контролювати свою вимову. Ми взялися за реабілітацію, й протягом пів року хлопчина адаптувався: говорив по телефону, вільно спілкувався. 

Працювали з дітьми й дорослими, тож, порівнюючи результати реабілітаційних кейсів, можемо впевнено сказати, що у дорослих відновлення відбувається швидше. Тому бажано скорочувати час між втратою слуху, слухопротезуванням  і відновленням з командою спеціалістів (сурдопедагоги, логопеди, психологи) — за таких умов результат не забариться.

Підписаний меморандум про співпрацю з Міністерством охорони здоров’я, підтримка Уповноваженої Президента України з питань безбар’єрності Тетяни Ломакіної підсилюють нас у реабілітаційному напрямі.

Другий складник кампанії — запобігання травматизму органів слуху. Ми закуповуємо для військових індивідуальні звукові фільтри, які забезпечують захист аж до 160 децибелів (дБ). При цьому вони чутимуть все, що відбувається навколо. Наші військові вже тестували ці фільтри. Ми отримали гарні відгуки. Зараз поступово передаємо на фронт першу придбану партію фільтрів. Це 2200 штук. Та зупинятися не збираємося.

Людмила Пишна

Чому кампанія саме слушна? Що означає назва «Чуєш? Плюс. Плюс»? І чому це так важливо для ГО «Відчуй»?

Військові, коли переговорюються між собою по рації, звертаються: «Як чути? Чуєш?». Замість «так» у військовому сленгу використовують «плюс» як підтвердження. Плюс — добре, подвійний плюс — чудово. Кампанія «Відчуй» слушна, бо доречна та наріжна. І головне — вона задля захисту слуху українських військових. Також, як «+ +», із подвійним компонентом: превентивним та реабілітаційним. 

Насправді ми маємо щастя сьогодні займатися тим, чим займалися багато років до — допомагати людям із порушенням слуху. Вже понад 300 днів триває велика війна. І ми докладаємо усіх зусиль, щоб наші захисники та захисниці повернулися після перемоги в мирне життя, наповнене улюбленими звуками.

Розкажіть детальніше, який вплив надмірного шумового фону на здоров’я? Які безпосередні загрози він несе нашим захисникам та захисницям?

Ми можемо поговорити про офіційні цифри у децибелах, оприлюднені Всесвітньою організацією здоров’я. Звичайна розмова — це 60 дБ. Звук потужністю 85 дБ протягом 8 годин вже є небезпечний для здоров’я. 100 дБ можна слухати лише протягом 15 хвилин. Рок-концерт — це 120 дБ. Постріл або феєрверк — 140 дБ. 

Уявіть, що відбувається на передовій! Території бойових дій — це насправді зони екстремально гучних звуків.

Серед травм органів слуху — і баротравма, і постійний шумовий фон, який знижує слух військових, і поранення в голову, контузії. Ті, хто не на передовій, сидять у сирих окопах. Багато вушних інфекцій не доліковуються. Наприклад, недоліковані отити чи звичайний грип можуть призвести до втрати слуху в майбутньому. 

Значна кількість наших військових вже має зниження слуху і може не звертати на це увагу. Є випадки втрати слуху після контузії. Згодом слух може частково відновитись, але дуже часто далеко не повністю. 

Що входить у реабілітацію після травми органів слуху? На якому етапі і як саме допомагатиме ГО «Відчуй»? Які спеціалісти з боку організації будуть залучені?

У межах партнерства з МОЗ до нас направлятимуть військових, які вже пройшли лікування та слухопротезування, далі за нами — психолого-педагогічна  реабілітації. Консультування та супровід передбачено і в онлайн-форматі, й офлайн у центрі «Відчуй» у Києві.

Також до нас можна звертатися в індивідуальному порядку. Наприклад, є зниження слуху, потрібна кваліфікована консультація та розуміння, що робити далі.

У нас працює команда досвідчених спеціалістів: сурдопедагоги, логопеди, психологи, педагог по вокалу. Спочатку ми проводимо діагностику і визначаємо обсяг роботи, далі складається індивідуальний план роботи з кожним окремим пацієнтом та його родиною. Зазвичай інтенсивний курс реабілітації триває 6 місяців. За цей час спеціалісти мають допомогти синхронізувати звуки з пам‘яті військового з тим, що він чує зараз, розрізняти голоси та повернути чітку артикуляцію.

Якщо здатність сприймати звуки втрачена не повністю, малий термін від поранення або операції, то, зазвичай, треба менше часу на відновлення. Іноді вистачає декілька занять. 

Спектр занять різноманітний, але всі вони направлені на максимальне відновлення фізичної можливості сприймати звуки. Фактично ми вчимо заново чути та контролювати мовлення. Ще раз наголошуємо, що наша допомога є абсолютно безкоштовною.

Людмила Пишна

Що потрібно зробити для того, щоб отримати допомогу?

На сайті організації є зворотна форма зв’язку та контактний номер телефону. Кожен, хто має потребу, може написати в особистих повідомленнях на офіційних сторінках «Відчуй» у соціальних мережах Instagram чи Facebook. Ми на зв’язку постійно.

Як щодо превентивних заходів? Чи можна і як саме запобігти таким ураженням?

Ефективний захист від травм органів слуху в воєнних умовах — це пряме призначення спеціальних індивідуальних звукових  фільтрів. Військові можуть закривати вуха руками, але це недієво, навіть коли ти стріляєш й можеш підготуватися. Під час прильотів практично неможливо вчасно захиститися, наприклад, навушниками, щоб повністю заблокувати шумові піки. 

Фільтри захисту мають в цьому плані низку переваг. Їх можна вдягнути і цілий день не знімати. Вони мініатюрні, як беруші. Не вимагають у комплекті спеціальної каски, як у випадку з активними  тактичними навушниками.

До того ж фільтри йдуть з насадками трьох розмірів: S, M, L — під різні слухові проходи. Тобто розмір підбирається індивідуально. Ці засоби захисту ергономічно фіксуються, тому не випадатимуть, не заважатимуть. У них покриття звукового порогу — 160 дБ. Це стандарти армії НАТО. Тож ми зупинилися на найкращому варіанті для наших захисників та захисниць. 

Щоб отримати такі фільтри, потрібен офіційний лист на нашу адресу від командира бригади чи частини із зазначеною кількістю. І ми робимо відправку. Першочергово маємо на меті забезпечити лінію фронту, де надгучно.

Як кожному з нас долучитися до збереження можливості чути для наших захисників та захисниць?

Інформаційна підтримка дуже важлива, щоб про кампанію дізналися ті, для кого вона зараз актуальна. Також донати на захисні фільтри: ми купуємо їх партіями. Перші 2200 фільтрів придбали самостійно та тестуємо наразі з військовими. Розраховуємо на допомогу українців. Ми разом купували бронежилети та каски, тепер на черзі захисні звукові фільтри. Мета на сьогодні — 1 мільйон гривень. Це можливість закупити наступну партію 1000 фільтрів для 1000 військовослужбовців.

Що ви з командою «Відчуй» зробите в День Перемоги України найперше?

У нас була тепла традиція збиратися разом у передсвятковий період. Але зараз то немає світла, то тривоги, та й настрій не той. Так хочеться зібрати усіх, наговоритися досхочу. Ми всі змінилися. Ми всі стали іншими. Можливо, не буде такої легкості, радості. З Перемогою й багато втрат… Тому спілкування та моменти, коли поруч зі своїми людьми, стали особливо цінними. 

Дізнатися більше та записатися на консультацію, а також долучитися до фандрейзингу на придбання індивідуальних фільтрів захисту органів слуху українських військових у межах слушної кампанії «Чуєш? Плюс. Плюс» можна тут.

Текст: Вікторія Ніколюк


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали