Що варто знати про книгу «Хто тримає культурний фронт»

Розповідає авторка Мирослава Макаревич в інтерв`ю ELLE.UA

Наша багаторічна авторка — редакторка Мирослава Макаревич нещодавно у Києві та в Гостомелі представила свою третю публіцистичну книгу: «Хто тримає культурний фронт України» (видавництво IPIO). Ця книга стала одним з переможців конкурсу Українського інституту книги, що був спрямований на поповнення бібліотечних фондів у різних регіонах країни.

У книзі «Хто тримає культурний фронт України» зібрано 24 живі історії, створені на основі авторських інтерв’ю із сучасними українськими культурними діячами, які продовжують працювати задля наближення нашої Перемоги.

ELLE: Як з’явився задум написати книгу про тих, хто «тримає культурний фронт»?

Мирослава Макаревич: Багатьох своїх героїв та героїнь знаю багато років. Спостерігаю, як вони працюють, допомагають військовим, цивільним під час цієї тривалої війни. Їздять на лінію фронту, займаються волонтерством, об`єднуючи своїм авторитетом різних людей. І більшість з них не афішують шляхетний вимір свого життя. Тому мала за мету підсвітити їхню творчість під час війни, їхні добрі справи.

У книзі представляю Антона Логова, автора поранених янголів, та тендітну художницю Ольгу Морозову, яка з першого дня повномасштабного вторгнення писала на холстах Київську Оранту, а під час суворих блекаутів — життєствердні, осяяні світлом пастелі. Звертаю увагу на силу молитов, що застигли у камені та дереві Олександра Животкова. Акцентую на словах, що написані Гамлетом Зіньківським на стінах незламного Харкова. Цитую у книзі вистраждані правила життя Тараса Прохаська й Василя Шкляра. Розповідаю про виступи поетки Галини Крук на різних континентах; про музику Олександра Родіна та Усеїна Бекірова, народжену в передчутті та під час війни; про театр воєнної доби через призму потужних Наталії Сумської, Римми Зюбіної, Людмили Монастирської й Анастасії Шевченко.

ELLE: Останні пів року все, що не стосується реального фронту, наприклад різні сполучення зі словом «фронт», як культурний, інформаційний, дипломатичний, економічний та решта, викликали хвилі хейту. Стикалися з цим щодо назви цієї книги й ви. Що ви думаєте про це?

Безумовно, є головний фронт, який тримають сильні сміливі чоловіки й жінки, представники різних поколінь, різних професій. Однак, як би хто не заперечував, існують й інші фронти, як, наприклад, інформаційний, культурний. І мої друзі та рідні, хто зі зброєю у руках захищають нас, згодні з цим. Вони, зокрема мій племінник, нагороджений Сталевим Хрестом від Залужного, не критикували мене за обрану назву. А для мене сьогодні саме вони є індикаторами справедливості.

Війни починаються з ментальних битв за мізки людей. Наш духовний стрижень — наша культура. І ми формуємося з того, що вбираємо в себе з дитинства. Як висловився Сергій Жадан, один з героїв моєї книги «Хто тримає культурний фронт», «рашисти-реваншисти знають, що територія російської книги, російського слова, російських музики, театру і кіно — це те, що передує приходу «асвабадітєлєй».  Тому маємо боронити наші інформаційне поле та культурний простір.

ELLE: Чому у вашій книзі саме 24 есеї?

Для України 24 є числом-символом: 24 серпня 1991 року — це сакральна дата відновлення Незалежності, а 24 лютого 2022 року — дата початку великої битви, що має привести українців на чолі всього цивілізованого світу до Перемоги над імперією зла, на яку остаточно перетворилася сусідня держава.

У виборі героїв для мене важливим був і гендерний баланс: з 24 есеїв рівно половина, 12 есеїв, — про видатних сучасниць і 12 есеїв — про видатних сучасників.

Всі мої герої, для мене як автора це було принциповим, живуть і працюють сьогодні в Україні. Так, частина з них час від часу виїжджає, щоб розповісти у різних куточках планети правду про нас, але щоразу повертається назад. Бо для цих особистостей важливо чути серцебиття рідної землі, відчувати спорідненість своєї долі та долі Батьківщини, яка проходить пекельні випробування.

У книзі представлено всього лише 24 есеї. І це, безумовно, мій тенденційний вибір. Бо всі ми розуміємо, що сучасна українська культура гартується у різноманітній творчості десятків тисяч відомих і невідомих постатей, які всі разом і тримають культурний фронт України.

ELLE: У книзі кожен герой та кожна героїня поділилися своїми правилами життя. А які ці правила у вас, чи стали вони іншими під час великої війни?

Всі правила життя всіх героїв та героїнь вистраждані. Звичайно, під час війни загострилися відчуття себе, ефемерності буття, певного фатуму у всьому… Хочу для читацької аудиторії ELLE навести правила життя Римми Зюбіної та Тараса Прохаська, які увійшли до моєї книги:

Правила життя Римми Зюбіної:

*Не відкладайте життя на після Перемоги, не відкладайте емоції, зізнавайтеся в коханні, розлучайтеся, якщо ви стали тягарем одне для одного. Є можливість зустрічатися з друзями — зустрічайтеся, діліться енергією. Живіть тут і зараз.

*Треба цінувати життя.

Правила життя Тараса Прохаська:

*Правило перше. Збагнути, що уся повнота власного життя, усі радощі течуть у ріці великого історичного процесу. З цим непросто змиритися і тяжко зрозуміти, чому саме мої плани, моя насолода, моя проста людська радість мають бути покалічені через те, що відбувається. Але треба збагнути, що не буває окремого життя, яке плине у ріці історії, всі ми є лише часткою у великій течії чогось набагато ширшого та більшого.

* Друге правило. Дуже важливим є співвідношення, як говорили у моєму дитинстві, «все має бути як в аптеці»: має бути врівноважено те, що ти береш від світу, й те, що даєш. Треба орієнтуватися на те, що можеш дати. Яку енергію, яке світло несеш саме ти.

* Третє правило. Єдине, чим ми розпоряджаємося, — це своїм часом, тому що все інше — не наше. Тому просто думати про те, як цей час використати.

Мої правила:

*Щодня наповнювати себе вдячністю Життю. Попри всі виклики.

*Відчуваючи місію, задля якої прийшов на Землю, здійснювати її — заради себе, родини, країни, світу.


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали