«Ми маємо презентувати світові мистецькі проєкти, де є Людина»: інтервʼю зі співініціаторкою фестивалю Kyiv Art Sessions Іриною Буданською

Про мистецькі проєкти, які показують Україну як європейську, цивілізовану та самодостатню державу

Фестиваль українського мистецтва Kyiv Art Sessions отримав міжнародне визнання. Культурний центр Дом Майстер Клас, благодійна організація Art Shield та Paradox PR Company здобули нагороду SABRE Awards 2025 (одна з найпрестижніших нагород за досягнення у створенні міжнародного бренду — Ред.) за його створення та організацію.

З цієї нагоди ELLE зустрівся з Іриною Буданською, співініціаторкою Kyiv Art Sessions у Великій Британії, засновницею культурного центру Дом Майстер Клас та співзасновницею фестивалю Bouquet Kyiv Stage.

Ваша команда та команди ваших партнерів щодо організації та проведенню  фестивалю українського мистецтва Kyiv Art Sessions отримали одну з найпрестижніших міжнародних нагород SABRE Awards 2025. Що для вас це значить?

Для нас ця нагорода важлива передусім через те, що саме український фестиваль був обраний переможцем серед дуже поважних і гідних міжнародних проєктів. Це означає, що Україна посідає своє шановане місце у світі, культурі, формуванні брендів, а також стає повноправною частиною стратегічних комунікацій. А  ще ця перемога — своєрідний індикатор того, що ми рухаємось у правильному напрямку, вибудовуючи надійні довготривалі відносини з нашими партнерами й закордонною аудиторією. Завдяки високому мистецтву постійно та послідовно доносимо важливі меседжі світові про Україну.

Що стало імпульсом до виникнення регулярного фестивалю української культури Kyiv Art Sessions у Лондоні?

Ми розглядаємо лондонські Kyiv Art Sessions як паростки Bouquet Kyiv Stage, який є найграндіознішим проєктом нашого Культурного центру Дом Майстер Клас. Протягом декількох літніх днів вже сім років у серці Києва, Софії Київській, поєднуються різні види мистецтва, аудиторії, спільно переживаються та проживаються сильні емоції, почуття. Саме мистецтво може тонко й глибоко розповісти про нашу ідентичність, виявити природу українців та презентувати самобутню культуру, що робить державу державою. Саме мистецтво здатне створювати високу репутацію України як культурної, цивілізованої, європейської країни.

Ви обрали цікавий простір для проведення Kyiv Art Sessions у Лондоні. Навіть британці, які приходила на український фестиваль, відкривали для себе це незвичне зі своїм особливим духом місце. 

Так і є, Old Sessions House — місце особливе! Це старовинна будівля XVII століття, де раніше був суд. У цьому ми побачили символічне значення для представлення високого мистецтва України — країни, культура та ідентичність якої перебуває під загрозою знищення з боку російських варварів. Сьогодні Old Sessions House — дуже популярний лондонський артпростір, який майстерно поєднує історичний бекграунд і сучасність з неймовірно відкритою, творчою атмосферою та з унікальною аудиторією — думаючою, інтелектуальною, соціально активною.

Потужні за змістом фестивалі української культури, різноманітні події за вашої підтримки за роки повномасштабної війни відбулися в різних країнах: Великій Британії, США, Іспанії, Грузії та інших. Як змінюються меседжі ваших фестивалів українського мистецтва?

З 2022 року, коли цивілізований світ був шокований російським варварським вторгненням в Україну, всі наші ініціативи стали мистецьким криком душі про жахливі події, які відбувались на нашій землі. Нині, на четвертий рік повномасштабної війни, західний світ почав втомлюватись від «нашої війни», поганих новин, і, відповідно, наші задачі щодо привернення уваги до України також змінилися.

Сьогодні нам важливо презентувати Україну як невід’ємну частину європейської культури — рівну, повноправну, спроможну зробити свій вагомий внесок у загальноєвропейський культурний контекст.

І ще дуже важливо звертатися до загальнолюдських речей, які б знаходили відгук у Людини, незалежно від її національності, професійного чи освітнього бекграунду, рівня сприйняття мистецтва. Як колись сказав Валентин Васильович Сильвестров (один з найвідоміших сучасних  українських композиторів — Ред.), справжня музика та, де є Людина. 

Ось так і ми маємо презентувати світові мистецькі проєкти, де є Людина. І робити це послідовно, системно, осмислено. Будемо прикладати всіх зусиль, щоб чотири мистецькі сезони відбувалися щороку та перетворилися на сталу традицію — саме так, як ми проводимо щорічний фестиваль Bouquet Kyiv Stage попри всі складнощі та виклики.

Стежу за вами як організаторкою фестивалів вдома й за кордоном. Ви як справжній культурний дипломат використовуєте різні мови, зокрема й коди, зашифровані у нашій сучасній українській моді. Як ви обираєте собі речі? Які ваші найулюбленіші дизайнери/дизайнерки?  Як транслюєте за допомогою української моди додаткові меседжі про Україну?

Через мистецькі проєкти ми прагнемо показати Україну як європейську цивілізовану самодостатню країну. Саме цей принцип є в основі створення мистецьких програм, візуальних образів і, мабуть, презентації «себе». У мене це відбувається несвідомо, на рівні відчуттів-доречності, міри та поваги до аудиторії, якій ми представляємо наше мистецтво. Чесно кажучи, речей від світових брендів у мене небагато, а ті, які є, — з минулого життя (Усміхається — Ред.).

Серед українських дизайнерів дуже люблю Федора Возіанова. Для мене Федір — не просто модний дизайнер, а філософ. І через одяг він транслює свою філософію внутрішньої свободи людини, її творчого духу. Тому дуже люблю бути в одязі його бренду, його світобачення (Усміхається — Ред.).

Ще моя улюблена дизайнерка — Світлана Нікітчина та її студія ASL. Мене не перестає вражати широта погляду Світлани на світ і, відповідно, на створення одягу — в неї одягаються знані мисткині й поважні професорки столичних університетів, у неї в студії можуть знайти собі одяг як зірки естради, так і хіпстери. Ось таке грандіозне бачення! І ще Світлана вкладає стільки любові у кожну свою річ, що коли одягаю її сукні, щоразу відчуваю ці тепло й натхнення, які надають мені впевненість та підтримку.

Обожнюю хустки й шалики від Вікторії Зубенко. Крім краси, естетики, височенної якості, BERVY — це й значущий артпроєкт. На шовкових хустках Віка відтворює мозаїки, що були  створені видатними українськими художниками. Вікторія їздить всією Україною, щоб знайти ці мозаїки на автобусних зупинках, у художніх архівах. На жаль, багато мозаїк не збереглися, однак, на щастя, вони збережені на шовкових витворах  мистецтва  Вікторії Зубенко. Тому, коли я накидаю на плечі хустинку від Вікторії або дарую комусь шалик цього бренду, відчуваю причетність до збереження української художньої спадщини.

Окрім Лондона, події Kyiv Art Sessions відбулись у Кембриджі у University of Cambridge та Оксфорді у University of Oxford. Протягом чотирьох мистецьких сезонів Kyiv Art Sessions було представлено 8 виставкових проєктів, 10 концертів української музики, 8 показів українського кіно та 12 панельних дискусій.

Авторка: Мирослава Макаревич

Реклама

Популярні матеріали

3 стильні формули з футболкою поло, які вам варто повторити цього...


7 правил, які допоможуть позбутися набряків і вивести воду з...


Антицелюлітне обгортання: 3 рецепти в домашніх умовах


Читайте також
Популярні матеріали