10 фактів про геніального українського художника Івана Айвазовського

Видатний живописець-мариніст

Українські видатні особистості діляться на 3 типи: репресовані, заховані системою та привласнені Росією. Серед геніїв, до яких простяг свої пазурі ворог, опинився й Іван Айвазовський — геніальний художник-мариніст, який також зображував і батальні сцени. Ви можете не знати багато з біографії Айвазовського, проте точно бачили його полотна: «Дев‘ятий вал», «Чорне море», «Чесменський бій», «Пожежа Москви у 1812 році».

Сьогодні, з нагоди 206-ї річниці від дня народження Івана Айвазовського ми пропонуємо вам дізнатися 10 цікавих фактів про нього.

 • Дев‘ятий вал
  Дев‘ятий вал
 • Чорне море
  Чорне море
 • Чесменський бій
  Чесменський бій
 • Пожежа Москви у 1812 році
  Пожежа Москви у 1812 році

1. Іван Айвазовський має вірменське коріння, і при народженні був названий Ованнесом. Навіть прізвище його спочатку було Ойвазян, а вже батько художника писав «Гайвазовський».

2. Іван захоплювався не лише живописом, а й історією та археологією — він навіть брав участь у дослідженнях. Також відомо, що художник не любив читати.

3. У роки навчання у французького художника Філіпа Таннера Іванові, як й інших учням, було заборонено самостійно виставляти свої картини. Митець порушив це правило й підготував до експозиції 5 своїх полотен. Обурений вчитель поскаржився імператору Миколі I, і роботи Айвазовського прибрали.

Іван Айвазовський

4. Майже все життя Іван Айвазовський прожив у Криму та жертвував великі суми коштів на доброустрій рідної Феодосії. Навіть коли у 80-х роках у місті трапилася жахлива посуха, художник проклав водопровід від джерела, що протікало на території його садиби.

5. У 21 рік Іван узяв участь у бойових діях у Черкесії. Саме ті битви стали джерелом натхнення для його батальних картин.

6. Художник-мариніст створював свої шедеври у майстерні «по пам’яті», а не на морському узбережжі.

7. Протягом свого життя Іван Айвазовський написав понад 6 тисяч картин.

Іван Айвазовський

8. Айвазовський був першим українським художником, чиї роботи експонувалися в Луврі.

9. Одного разу у Венеції продавець запропонував Іванові «бартер»: картина на замовлення в обмін на ковбасу. Художник погодився.

10. Іншого ж разу полотно «Хаос. Створення світу» хотів придбати Папа Римський. Однак Айвазовський відмовився від грошей і подарував йому картину.


Реклама

Популярні матеріали

12 найпоширеніших причин для розриву стосунків


5 етапів відносин, через які проходять лише міцні пари


Silent walking: новий тренд у TikTok, який допомагає очистити...


Читайте також
Популярні матеріали