Українські видатні особистості діляться на 3 типи: репресовані, заховані системою та привласнені Росією. Серед геніїв, до яких простяг свої пазурі ворог, опинився й Іван Айвазовський — геніальний художник-мариніст, який також зображував і батальні сцени. Ви можете не знати багато з біографії Айвазовського, проте точно бачили його полотна: «Дев‘ятий вал», «Чорне море», «Чесменський бій», «Пожежа Москви у 1812 році».
Сьогодні, з нагоди 206-ї річниці від дня народження Івана Айвазовського ми пропонуємо вам дізнатися 10 цікавих фактів про нього.
1. Іван Айвазовський має вірменське коріння, і при народженні був названий Ованнесом. Навіть прізвище його спочатку було Ойвазян, а вже батько художника писав «Гайвазовський».
2. Іван захоплювався не лише живописом, а й історією та археологією — він навіть брав участь у дослідженнях. Також відомо, що художник не любив читати.
3. У роки навчання у французького художника Філіпа Таннера Іванові, як й інших учням, було заборонено самостійно виставляти свої картини. Митець порушив це правило й підготував до експозиції 5 своїх полотен. Обурений вчитель поскаржився імператору Миколі I, і роботи Айвазовського прибрали.
4. Майже все життя Іван Айвазовський прожив у Криму та жертвував великі суми коштів на доброустрій рідної Феодосії. Навіть коли у 80-х роках у місті трапилася жахлива посуха, художник проклав водопровід від джерела, що протікало на території його садиби.
5. У 21 рік Іван узяв участь у бойових діях у Черкесії. Саме ті битви стали джерелом натхнення для його батальних картин.
6. Художник-мариніст створював свої шедеври у майстерні «по пам’яті», а не на морському узбережжі.
7. Протягом свого життя Іван Айвазовський написав понад 6 тисяч картин.
8. Айвазовський був першим українським художником, чиї роботи експонувалися в Луврі.
9. Одного разу у Венеції продавець запропонував Іванові «бартер»: картина на замовлення в обмін на ковбасу. Художник погодився.
10. Іншого ж разу полотно «Хаос. Створення світу» хотів придбати Папа Римський. Однак Айвазовський відмовився від грошей і подарував йому картину.