Проблема зі шкірою під час війни: дерматит на руках та обличчі

Головні види алергічних реакцій та що з ними робити

З 24 лютого українці перебувають у стані хронічного стресу. Багато хто був змушений залишити свій дім та важливі речі в ньому (в тому числі продукти для догляду за шкірою), хтось здолав багатоденний шлях до безпечного місця, а хтось регулярно ховається в бомбосховищі. Звісно, такий стан речей не може не позначатися на стані шкіри: під час війни дівчата й жінки зіткнулися з проблемою алергії на обличчі, дерматиту на руках, появою судинної сітки, спалахами акне та гіперпігментацією.

ELLE.UA запускає серію матеріалів, які допоможуть збалансувати стан шкіри та підтримати її до зустрічі з косметологом. Щоб дізнатися, що робити в разі появи дерматиту на обличчі і руках, beauty-редакторка ELLE.UA Олена Бабіцька поспілкувалася з експерткою клініки MediSkin, косметологинею Тетяною Кіш.

Олена Бабіцька: Що може стати тригером для появи дерматиту під час війни?

Тетяна Кіш: Дерматит — це запалення шкіри, що з’являється у відповідь на хімічні, біологічні подразники та вплив факторів зовнішнього середовища. У патогенезі дерматиту значну роль відіграє стрес. Найпоширеніші види дерматиту — атопічний, контактний дерматит, контактний алергічний, себорейний. 

Прояви дерматиту: почервоніння шкіри, свербіж, висипка, ексудація (мокнуття), сухість, лущення.

Тригерами дерматиту можуть бути:

стрес (наприклад, атопічний, себорейний дерматит, свербець);

алергени (алергічний дерматит);

вплив на шкіру високих чи низьких температур (обмороження чи опік);

хімічні чинники (кислоти, луги, побутові мийні засоби, шампунь, косметика тощо);

зміни гормонального фону.

Узагалі зараз, під час війни, дерматит є досить поширеним явищем, і це пов’язано не лише з рівнем стресу та тригерами дерматиту, а й зі складними умовами перебування людей у холодних, брудних підвалах, бомбосховищах, неможливістю дотримуватися елементарних правил гігієни. 

О. Б.: Які ліки безпечно приймати без призначення лікаря для вирішення проблеми дерматиту?

Т. К.: Лікування дерматиту залежить від його виду і призначається лікарем.  

Якщо дерматит викликаний екзогенними алергенами чи подразнювальними речовинами — слід негайно захистити шкіру від їхнього впливу, і симптоми поступово зникнуть.  У гострій стадії при виражених ознаках запалення шкіри допоможуть місцеві протизапальні засоби, топічні кортикостероїдні засоби у поєднанні з антисептиками, що швидко знімуть симптоми запалення, усунуть відчуття свербежу та печіння шкіри. Якщо дерматит викликаний бактеріальною флорою — допоможуть нашкірні антисептики, засоби з бактерицидними компонентами. При сухості, почервонінні, відчутті печіння шкіри рекомендовано користуватися заспокійливими зволожувальними засобами, що усуватимуть сухість і суттєво полегшать симптоматику.  Якщо дерматит алергічний — допоможе прийом антигістамінних препаратів.

О. Б.: Які базові правила поводження при появі дерматиту на шкірі?

Т. К.: Регулярне правильне очищення шкіри. В процесі очищення разом із брудом із поверхні шкіри видаляються алергени, подразники.  Для очищення шкіри з явищами дерматиту слід обирати засоби для чутливої шкіри з фізіологічним рН, які не подразнюватимуть її та не пошкодять захисний бар’єр, наприклад пінка для умивання P1P bubble Cleanser, що поруч з очисними компонентами містить також заспокійливі, зволожувальні та відновлювальні компоненти. Умиватися слід теплою водою. Холодна чи гаряча може посилити подразнення.  Під час умивання важливо не терти шкіру. Після умивання шкіру слід легко промокнути чистим рушником чи паперовими серветками та нанести заспокійливий відновлювальний крем. 

Дуже важливо не чіпати ділянки з ознаками дерматиту руками, не розчухувати, уникати натирання шкіри грубою тканиною, оскільки це може  призвести до посилення подразнення,  появи мікротравм на її поверхні, які є вхідними воротами для хвороботворних бактерій.  

Захищати відкриті ділянки шкіри від дії низької температури та вітру (обличчя, руки).

Використання заспокійливого відновлювального крему для шкіри, наприклад, p1p skin cream.

О. Б.: Чи є необхідність у корекції режиму харчування?

Т. К.: Така необхідність виникає у випадках, коли дерматит загострюється на фоні вживання певних продуктів харчування (наприклад, атопічний дерматит): з раціону слід виключити гострі, жирні, копчені страви, напівфабрикати, продукти з високим вмістом цукру, продукти з високим ступенем алергенності (цитрусові, екзотичні фрукти, шоколад, горіхи тощо); слід обмежити споживання глютену.

О. Б.: Які компоненти догляду найкраще працюють у разі появи дерматиту?

Т. К.: 1. p1p (фітосфінгозин-1-фосфат) відновить пошкоджений ліпідний бар’єр шкіри та значно знизить втрату вологи;

2. Екстракт центелли азійської чудово заспокоїть роздратовану шкіру та зволожить її. 

3. Алое вера, пантенол, алантоїн, ніацинамід добре загоюють запалену, пошкоджену шкіру. 

4. Екстракт винограду справжнього (Vitis vinifera), продукти розпаду філагрину блокують розвиток запалення в дермі. 

О. Б.: Як можна мінімізувати прояв дерматиту, перебуваючи в дорозі/бомбосховищі/за кордоном?

Т. К.: Насамперед слід  постаратися уникати або хоча б звести до мінімуму вплив  факторів, які можуть стати  причиною виникнення  або  загострення дерматиту. 

Якщо  мова йде про приміщення, що слугує укриттям, — насамперед слід обстежити  його на наявність  плісняви. Поверхні з пліснявою за можливості слід вимити розчином з антисептиком, бажано робити це в захисних рукавичках. Якщо у приміщенні сиро — по можливості забезпечити вентиляцію чи скористатися осушувачами повітря.  У разі низької температури слід ховати відкриті ділянки тіла, недопускаючи їх переохолодження. Одягатися потрібно в зручні речі з натуральних тканин, які не натиратимуть шкіру.

Обов’язково слід користуватися засобами індивідуального захисту — перчатками, маскою, респіратором тощо.  Це стосується і тих, хто перебуває в дорозі.

 


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай із кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали