Яку музику потрібно слухати, щоб покращити якість сну?

Розповідає відома сомнологиня Дарʼя Пилипенко

Музика впливає на кожного з нас. Нам може подобатися зовсім різна музика, але всі ми від неї трохи залежні. Улюблені пісні та мелодії можуть покращувати настрій у поганий день, надихати або спрощувати повсякденні задачі. А як щодо сну? Чи може трек, який подобається, покращити наш відпочинок? Відома українська сомнологиня, амбасадорка здорового сну Дар’я Пилипенко знає все про вплив музики на сон. Готові дізнатися і ви?

Слухати музику перед сном — це корисно?

Музика — це послідовність звукових хвиль, яку ми сприймаємо через вуха. Коли звукові хвилі перетворюються на електричні сигнали в мозку, ми починаємо розрізняти, власне, музику. Коли ми слухаємо мелодії, які нам подобаються, в організмі зменшується рівень кортизолу (гормону стресу). З високою концентрацією цього гормону добре ви не виспитеся, бо через тривожність будете прокидатися. Музика також сприяє викиду дофаміну в кров. Цей гормон супроводжує всі приємні заняття — наприклад, фізичні вправи, прийняття їжі та секс. Дофамін дарує нам гарний настрій і зменшує біль.

Нарешті, музика впливає на нас не лише на гормональному рівні, а і на вегетативному і психологічному. Музика заспокоює вегетативні процеси, зменшує артеріальний тиск і кількість серцевих скорочень за хвилину. За допомогою музики ми можемо позбутися поганих асоціацій з місцем відпочинку, де ми погано спали раніше, а також заглушити нічний шум, який заважає заснути.

Чому колискова допомагає заснути дітям?

Пісня, музика та навіть м’які ритми мають заспокійливий ефект на дітей різного віку. Збудження нервової системи минає, і дитина, перебуваючи у стані спокою, швидше засинає. Науковці підтверджують такий вплив мелодій на дітей, але зазначають, що музика повинна буде спокійною, повільною і без різких контрастів.  

Чи працює це для дорослих?

В цілому, на прикладі дітей ми можемо побачити, що заспокійливі властивості музики — це не міф. Люди різного віку, які брали участь в репрезентативних експериментах, підтверджували, що якість сну покращувалась, якщо вони слухали спокійні мелодії. В одному з досліджень поліпшення сну зафіксували в першу ж ніч після прослуховування музики. І це ще не всі гарні новини: наука підтверджує кумулятивний ефект мелодій на психіку, здатність поступово впливати на сон сильніше.

Яку музику за жанром та динамікою слухати, щоб швидко заснути?

Науковці досі не можуть однозначно відповісти на це питання, але в усі часи в дослідженнях брались до уваги особисті смаки людини. Як точку відліку ви можете взяти пісні з помірним темпом, які мають заспокійливий вплив конкретно на вас. Додатковим орієнтиром є темп музики (він вимірюється в ударах за хвилину і не повинен перевищувати 80 ударів, бо саме зі швидкістю 60-80 ударів б’ється серце людини у стані спокою).

Якщо у вас виникають труднощі з підбором пісень, користуйтесь вже готовими списками для розслаблення, заспокоєння або зняття стресу. Їх можна знайти у будь-якому музичному додатку. Також варто зайти на сайт Американської асоціації музичної терапії й спробувати більш професійний підхід — там музику для покращення психологічного та емоційного стану збирають медики.

Яку музику поставити на будильник, щоб прокидатися з позитивним настроєм?

Однозначно, музику, яка вам подобається. Яка заряджає вас позитивом, від якої ви посміхаєтесь. Мабуть, у вас є кілька таких пісень, то ж виберіть серед них ту, що має повільний початок і не налякає вас зранку гучними контрастами. Не варто ставити на будильник агресивну, швидку музику. Пам’ятайте, організму треба час на нормальне пробудження.


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали