Ексклюзивно для ELLE.UA еколог, ексзавідувачка еколого-просвітницького відділу та відділу інформації Одеського зоопарку, член Всеукраїнської екологічної ліги Анна Білякова розповідає про те, як швидко розпізнати захворювання у домашніх собак:
Ми стверджуємо, що собаки — наші друзі, члени нашої родини. Але з огляду на те, що з моменту, коли собака потрапляє у дім, саме ви відповідаєте за його безпеку, настрій та стан здоров’я, він скоріше дитина, молодшенький у сім’ї. Собаки дійсно потребують турботи та уваги своєї людини. І це набагато більше, ніж просто зворушлива фраза. Якщо у мене щось болить, то я йду до лікаря, описую свої симптоми та отримую допомогу.
У такому випадку собаки безпорадні. Тому господарям хвостатих потрібно уважно стежити за змінами у поведінці та настрої свого улюбленця, щоб вчасно зреагувати та надати допомогу. Здоровий собака — це активний собака з гарним апетитом та розміреним диханням.
Але ж які ознаки можуть свідчити про те, що ваш улюбленець прихворів?
Найочевидніші та найпоширеніші показники — це відмова від їжі, млява пасивна поведінка, розлад шлунка та виділення з очей. Якщо ви помітили один із цих симптомів у тварини — це привід звернутися до ветеринарного лікаря.
Якщо собака раптово почав мочитися у будинку — це також може бути ознакою проблем зі здоров’ям або того, що він перебуває у стресовому стані. Проаналізуйте, які зміни у звичному ритмі життя пса мали місце. Це може бути пережитий переляк, недавня тривала розлука з вами, поява нового домашнього улюбленця або члена сім’ї та багато іншого. Сечовипускання у будинку не є способом помсти чи капостю з боку тварини.
Зверніть увагу: якщо собака довго і монотонно вилизує підлогу, стіну або якусь холодну поверхню, то це може бути ознакою того, що він відчуває біль. Якщо ж ви помітили, як улюбленець довго сидить, упершись головою в стіну або іншу поверхню, то, можливо, він відчуває сильний головний біль.
Якщо у тварини дуже неприємний запах з рота, темний наліт на зубах — потрібно до лікаря. Зубний камінь за його наявності видаляється тільки у ветеринара; ніякі зубні пасти, жувальні кісточки та чищення у грумерів не виправлять ситуацію. Такі методи працюють виключно як профілактика.
Підвищена спрага у пса — це також можливий показник проблеми. Це може свідчити про застуду або захворювання нирок.
Буде корисним періодично самостійно обстежувати собаку щодо появи припухлостей і новоутворень, особливо в районі молочних залоз. Таким чином є можливість вчасно виявити пухлини та абсцеси, щоб швидко розпочати лікування.
Лікар ветеринарної медицини Євгенія Литвин зазначає: «Існують хвороби, до яких мають схильність певні породи собак. Наприклад, такси схильні до проблем зі спиною, міжхребцевих гриж; шарпеї страждають на хвороби шкіри; у біглів поширена епілепсія; у німецьких вівчарок часто зустрічається дисплазія тазостегнового суглоба. А такі породи, як мопс, пекінес, або французький бульдог, — брахіцефали, у них часто можуть бути виявлені проблеми з дихальною системою. Тому так важливо перед придбанням собаки вивчити всі особливості породи».
Якщо ви виявили симптоми, що вказують на проблеми зі здоров’ям вашого улюбленця, то найправильніший й найнадійніший варіант — звернутися до лікаря. Є ймовірність, що самолікування може повести вас хибним шляхом і бути помилковим.
Але що ми можемо зробити, щоб допомогти тварині?
Щоб уникнути можливих ризиків для здоров’я собаки, господар має:
вчасно робити необхідні щеплення тварині;
з певною періодичністю обробляти від паразитів;
контролювати харчування;
У межах можливого оберігати від стресових потрясінь.
Окрім цього, Євгенія Литвин також радить усім господарям хвостатих:
забезпечити улюбленцю постійний доступ до чистої питної води;
проводити чистку зубів спеціальними доглядовими засобами для тварин приблизно двічі на тиждень;
проходити обов’язковий огляд у лікаря один раз на рік для тварини віком до 12 місяців і двічі для собаки віком від 5 років;
здавати необхідні аналізи: ОАК + БАК, УЗД оглядове + ЕхоКГ, аналіз сечі.
Якщо, наприклад, ветеринар виключив проблему зі здоров’ям, а тварина продовжує систематично мочитися в будинку, добре було б звернутися до фахівця з поведінкових проблем та розібратися, що може викликати хронічний стрес. Часто причиною стресу може бути саме лаяння за калюжі. Вибудовується таке собі зачароване коло: собака мочиться в домі — людина його лає — собака відчуває стрес, рівень гормону кортизолу зростає — кортизол посилює роботу сечовивідних систем — собака знову мочиться в домі. У такому разі абсолютно марно і навіть шкідливо лаяти улюбленця. Найправильніший шлях — це виключити можливість захворювань та вивести собаку зі стану стресу.
Господар для собаки — це і друг, і няня, і опікун, і захисник. У разі проблем він розраховуватиме саме на вас. І хоча сказати про своє самопочуття не зможе, але покаже неодмінно. Треба лише розпізнати та допомогти.