Великий healthy-гід: як українцям боротися зі стресом у домашніх умовах

Найважливіші вітаміни та мінерали, які підтримають нервову систему й імунітет

На жаль, друге за популярністю слово після війни зараз — це стрес. Ексклюзивно для ELLE.UA кандидат медичних наук, експерт із превентивної медицини, амбасадор Age Management в Україні Євген Шагов розповів, як українцям максимально ефективно боротися зі стресом у домашніх умовах.

Стрес виснажує та викликає безліч фізичних і ментальних проблем. Він без перебільшення вбиває, хоча зазвичай ми не помічаємо його впливу, аж поки не стане пізно. Більшість із нас не усвідомлює справжні наслідки хронічного надпотужного стресу і думає, що тривожність, головний біль і синці під очима — тимчасова проблема. Втім, це лише верхівка айсберга.

Міністр охорони здоров’я зробив заяву, що українці через війну лише за перші півроку постаріли на 10-15 років. Спричинені стресом захворювання, з якими раніше стикалися ті, кому за 60, будуть все частіше траплятись у 40-річних. У наступні роки на Україну чекає стрімке зростання кількості випадків онкології, інсультів та інфарктів. А за оцінками ВООЗ, близько 10 млн українців можуть мати розлади психічного здоров’я. Тобто кожен четвертий! І це взаємопов’язані цифри, адже йдеться про масовий ПТСР та старіння всієї нації.

Що робити? 

Неможливо виключити стрес зі свого життя, але це і не повинно бути вашою метою. Як кажуть, корабель не тоне, коли навкруги вода. Він тоне, коли вода всередині. Так і стрес. Він оточує нас постійно, і наше завдання зробити так, щоб він не міг потопити! Саме тому антистрес — не спроба сховатися від реальності, а системна робота з профілактики та комплексного оздоровлення для підвищення стресостійкості (здатності без шкоди для здоров’я проживати будь-які виклики та компенсувати їхні наслідки). 

Що забезпечує нам стійкість до стресу?

Здоровий сон 7-8 годин на добу. Спорт. Повноцінне харчування. Work/life-balance та позитивні емоції. Належний рівень мікроелементів і гормонів. Підтримка та навички екологічного проживання емоцій. Але не все так просто. Порада більше концентруватись на позитиві та відпочивати, коли ви вже вигоріли, – це якби ви на СТО замість ремонту отримали брошуру «10 порад із паркування в обмеженому просторі». Тут потрібне дієве вирішення вже наявних проблем — суплементація. 

Це перша лінія терапії в Age Management і один із ключових інструментів сучасної превентивної медицини, однаково ефективний як для профілактики, так і лікування багатьох патологій. Термін «суплементи» об’єднує вітаміни, мінерали, амінокислоти, рослинні компоненти та інші препарати для відновлення ресурсу організму та уповільнення процесів старіння. Головним чином через відновлення гормонального балансу, адже саме ендокринний статус визначає ваш реальний, біологічний, а не паспортний вік. Його порушення, поглиблені дефіцитом вітамінів, мікро- та макронутрієнтів, лежать в основі погіршення обміну речовин, пам’яті, стану шкіри, зниження імунітету, працездатності та лібідо, визначають ризики розвитку депресії, інфаркту та деменції.

Які засоби ейдж-менеджери — лікарі сучасної превентивної медицини — застосовують для активної суплементації, щоб розв’язати проблеми, спричинені гострим стресом:

Omega-3. Жирні кислоти риб’ячого жиру є важливим протизапальним компонентом та запорукою здоров’я. Омега-3 допомагає долати наслідки стресу, підтримує функцію мозку, серця та нервової системи, активізує імунну систему та обмін речовин, запобігає безсонню та покращує настрій, а також має широкий профілактичний потенціал — запобігає утворенню тромбів, розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, хвороб Альцгеймера та Паркінсона. До речі, Омега-3 є єдиним суплементом, який можна приймати безперервно протягом всього життя.

Must-have для здоров’я Vitamin C. Близько 15% населення планети має гіповітаміноз. Зокрема, через те, що вітамін С не накопичується в організмі та швидко виводиться. Тому його потрібно отримувати щодня для підвищення імунітету, профілактики вигорання та збереження краси (неочікувано, але факт, саме вітамін С необхідний нам для продукування колагену). Важливо розуміти, що отримати вдосталь вітаміну С з їжею не так просто. Навряд ви з’їдаєте щодня хоча б 5 ківі та 3 апельсини. Проте лікувальна доза — це три тарілки броколі з червоним перцем щоденно на сніданок, обід та вечерю. 

Цинк. Попри популярність цього мікроелементу у боротьбі з інфекціями потенціал цинку багатьом невідомий. Без цинку неможливе травлення, розщеплення білків, синтез статевих гормонів, метаболізм вітамінів С та Е. Застосовується для підтримки жіночого та чоловічого статевого здоров’я та подолання наслідків гострого стресу, через який ви частіше хворієте, ризикуєте заробити діабет та алопецію. Цинк стимулює синтез гормону росту та інсуліну, відновлює репродуктивну функцію та підтримує здоров’я сполучної тканини. Дослідження свідчать, що прийом цинку у високих дозах втричі скорочує тривалість застуди. Однак насправді цинк найбільше потрібен сексуально активним чоловікам, жінкам, котрі турбуються про свою красу, та вегетаріанцям. Погіршення якості нігтів і випадіння волосся — часто результат нестачі цинку. Захист здоров’я простати — теж про цинк. А у рослинному раціоні багато фітинової кислоти, яка блокує всмоктування мінералів, що призводить до небезпечної анемії.

Vitamin D. «Сонячний вітамін» навіть влітку мало в кого сягає позначки оптимуму. Він навіть не зовсім вітамін, а скоріше гормон, потрібна форма якого утворюється під дією сонця та частково засвоюється з їжі. Vitamin D регулює обмін кальцію та фосфору (забезпечуючи цим міцність кісток), підтримує здоров’я серця і судин та сприяє профілактиці раку. Застосовується для профілактики діабету як природний антибіотик, сприяє подоланню стресу та пригніченості (бере участь у синтезі дофаміну — гормону радості), мінімізує зовнішні прояви стресу (стимулює синтез колагену, чим сповільнює утворення зморшок).

Факт: Вітамін D — єдиний елемент, який можна достовірно перевірити лабораторно (гострий дефіцит — це коли у вас менше за 30 нмольл 25(ОН)D, недостатній рівень — 30-49 нмольл, достатній — від 50 до 125 нмольл). Інші вітаміни та мінерали або неможливо точно виміряти, або можна оцінити за допомогою спектрофотометрії. Це космічна (її використовують у NASA) технологія, що миттєво та безболісно виявляє мікроелементи. Лише кілька торкань долоні — і Oligoscan вкаже, чи є у вас дефіцит йоду, магнію, заліза, міді та інших важливих нутрієнтів.

Vitamin B12. Запобігає розвитку анемії та проблем із серцево-судинною системою. Наш організм його не синтезує, а отримує лише з їжі тваринного походження. Тож якщо ви дотримуєтесь вегетаріанського чи веганського харчування — ви в зоні ризику. B12 застосовують для подолання хронічної втоми та відновлення енергетичного балансу, профілактики депресії та підтримки когнітивних функцій і стресостійкості (відновлює пам’ять, разом із жирними кислотами допомагає зберігати розумові здібності, а з фолієвою кислотою — захищає нервові клітини).

Хром. Відіграє важливу роль у підтримці імунітету, профілактиці серцево-судинних патологій та відновленні резерву надниркових залоз. У разі стресу для нас є важливою властивість хрому нормалізовувати метаболізм глюкози через відновлення чутливості клітин до інсуліну (адже інсулін, як і кортизол, — головні вороги молодості). Застосування: лікування інсулінорезистентності, контроль апетиту та зниження потягу до солодкого.

Йод та селен. «Улюблений дует» щитоподібної залози, функція якої під час стресу знижується так само стрімко, як і у наднирників. Через це ви набираєте вагу, постійно мерзнете, страждаєте від набряків та нестачі сил, більше хворієте та швидше старієте. До речі, саме українські фармацевти першими у світі поєднали йод та селен в одному препараті. На жаль, після Чорнобильської катастрофи ми надто добре знаємо, наскільки важливе здоров’я щитоподібної залози. 

Магній. Головний антистрес-мінерал, який бере участь у метаболізмі вітамінів та синтезі нейромедіаторів у мозку, підтримує лібідо та імунітет, знижує ризики діабету та захворювань серцево-судинної системи. Ми не здатні синтезувати магній самостійно. Але з їжі його отримати теж нелегко. Через агропромислові новації за останнє століття вміст магнію в овочах та фруктах зменшився вдвічі! Існує декілька форм магнію: перша — для боротьби з безсонням і підвищення стресостійкості, друга — для відновлення обміну речовин. Тому прийом цього суплементу має бути обов’язково за рекомендацією спеціаліста. 

Adrenal Cortex. Кора наднирників з очищеної сировини тваринного походження є унікальним препаратом, що майже миттєво може повернути сили під час хронічної втоми, а також ефективно долає інші прояви виснаження надниркових залоз: постійну сонливість, набряки, набір ваги, випадіння волосся та перепади настою. Через стрес наднирники спочатку виробляють надмірну кількість кортизолу, а згодом взагалі втрачають здатність його продукувати в нормальній кількості. Тому прийом цього препарату є чудовою підтримкою вашого гормонального здоров’я, адже допомагає відновити ресурс залоз, а отже, підвищити рівень стресостійкості.

Гаммааміномасляна кислота (GABA). Гальмівний нейромедіатор нервової системи, природне седативне. Допомагає досягти емоційного релаксу, покращує сон та знімає дратівливість. Також має позитивний ефект на роботу мозку: насичує його киснем, покращує кровообіг, завдяки чому покращується пам’ять і концентрація. GABA — це чудова ілюстрація, чому суплементи треба пити за призначенням та винятково за індивідуальною схемою. Якщо просто купити та постійно пити цей препарат, можна навпаки досягти значного погіршення настрою та розладів сну. 

L-триптофан. Незамінна амінокислота, завдяки якій синтезується серотонін (гормон щастя), мелатонін (гормон сну) та холін (природний антидепресант). L-триптофан та 5-HTP (5-гідрокситриптофан) застосовують в антистрес-протоколах, для боротьби з хронічним безсонням, депресивними станами та розладами харчової поведінки. У разі порушень сну може призначатись разом із пасифлорою. Дефіцит триптофану призводить не лише до погіршення настрою, а й до підвищення апетиту. Тож, приймаючи цю амінокислоту, ви можете відновити не лише сон, а й фігуру.

Ашваганда. Досить відомий адаптоген — рослинний засіб для підвищення психоемоційної витривалості та стресостійкості. Застосовується для комплексного зміцнення організму, захисту щитоподібної залози, профілактики згасання когнітивних функцій через вік та стрес, а також для відновлення репродуктивного здоров’я. Часто ашваганду сприймають як аналог валер’янки — винятково як заспокійливе, хоча насправді це швидше тонізувальний фітопрепарат, який має окрім антистресорного ще один важливий ефект — безпечне відновлення лібідо.

Tribulus. Якщо вже мова зайшла про сексуальну функцію, то найкращої підтримки годі й шукати. Трибулус (його ще називають трибустером) є стимулятором тестостерону. Падіння рівня цього гормону через стрес та вікові зміни спричинює погіршення потенції та зниження сексуального бажання. Рослинний екстракт безпечно збалансовує синтез гормонів, посилює лібідо, а також сприяє підвищенню фізичної та емоційної витривалості, нормалізації рівня цукру й артеріального тиску.

Дегідроепіандростерон (DHEA). Важливий гормон надниркових залоз, що в гормональному метаболічному ланцюжку розташований за два кроки від тестостерону та естрогену. Отже, нема DHEA в достатній кількості — немає з чого формувати статеві гормони. Це прискорює процеси старіння та збільшує ризики передчасного клімаксу, імпотенції, інфаркту, остеопорозу. Прийом добавки цього андрогену допомагає фізіологічно та безпечно зупинити ці процеси, а отже попередити набір ваги, погіршення розумових здібностей, репродуктивної функції та самопочуття, яке відбувається через брак статевих гормонів. 

Факт: ДГЕА синтезується в наших тілах зі шкільних років і має пік у 20-24 роки. Відтоді починає знижуватись приблизно на 2% за рік. При стресі — ще швидше. Можете підрахувати, скільки відсотків залишилось вам до старості.

Мелатонін. Гормон сну є одним із ключових гормонів молодості, які визначають ваш біологічний вік. Його зниження не лише заважає міцно спати ночами. Разом із порушенням циркадних ритмів приходять й інші ознаки старіння: тьмяність шкіри, зморшки, збільшення маси тіла, нестача енергії, зниження імунітету, дисбаланс інших гормонів і пов’язані з цим хвороби.  Тож замість снодійного краще вирішуйте проблеми зі сном омолодженням — відновить сон зараз, щоби вберегти себе від передчасного старіння надалі.

Це лише кілька прикладів дієвих препаратів, які застосовують ейдж-менеджери Gama Consulting для формування персональних схем оздоровлення. Їх насправді набагато більше, і потенціал кожного з них вартує окремої статті. 

Резюмуючи, здоров’я — це найцінніший ресурс. І, якщо вам здається, що минулий рік був складним, на жаль, цей може стати не легшим. Щонайменше через те, що почнуть даватися взнаки наслідки накопиченого стресу. Лише у ваших руках те, яким він буде для вас. Для призначення препаратів та отримання компетентної допомоги звертайтесь до ейдж-менеджера. Суплементи, як і інші інструменти Age Management, діють лише, коли правильно призначені. Вичерпний перелік фахових спеціалістів і чесний рейтинг лікарів можете знайти на сайті Global Age Management Academy, освітньої платформи для лікарів нової генерації. 

А для тих, хто свідомо обирає піклування про своє здоров’я та хоче заглибитись у систему Age Management, рекомендую завантажити електронну версію книжки ReFuture Book (безплатно). Там ви знайдете все про сучасний антиейджинг, харчування, фізичну активність, сон, детокс та якість і тривалість життя. І головне — ефективні поради з модифікації ваших звичок, які гарантовано вже за 90 днів допоможуть докорінно змінити ваше життя!


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали