Цікаве слово «лібідо», яке прийшло до нас із латині, означає сексуальний інстинкт, еротичне бажання та задоволення. Інакше його називають «статевий потяг». Про те, що робити, якщо ваше лібідо через стрес, війну або хворобу знизилося, розповідає лікар-гінеколог мережі клінік CALM Юлія Мудра.
Краса і сексуальність жінок мають дуже тендітну природу, підпадають під численні негативні впливи і потребують постійної турботи. Якщо рівень вашого лібідо турбує саме вас або сильно відрізняється від рівня вашого партнера і це викликає у вас страждання, є ціла низка способів для поліпшення ситуації. Найголовніше — пам’ятати, що одна людина у стосунках майже завжди має нижчий рівень лібідо, ніж інша. Питання про те, як жінці підвищити свою сексуальність, є комплексним і включає методи як психологічної корекції, так і фармакотерапію.
• Ведіть здоровий спосіб життя, проявляйте фізичну активність, дотримуючись здорової дієти, зменшуючи споживання алкоголю.
• Знайдіть способи зменшити стрес і взяти таймаут у роботі для регулярного відпочинку.
• Не чекайте, коли секс відбудеться спонтанно, — виділіть на нього час.
• Створіть фізичне середовище для чуттєвості та близькості.
• Розкажіть своєму партнеру, що допомагає вам почуватися коханою.
• Працюйте зі своїм партнером у команді для вирішення питань із лібідо.
• Розкажіть партнеру, що буде найкращим для вас під час сексу, — ваш партнер може не знати, що вам подобається.
Усвідомте, що секс — це не тільки проникний статевий акт, але й довіра, дотики, поцілунки, обійми та/або оральні ласки. Поговоріть про це зі своїм партнером.
Також слід виключити можливість захворювань нейроендокринної системи, запальні захворювання органів малого таза. Для цього потрібно відвідати гінеколога і пройти необхідні обстеження. Своєчасна діагностика та лікування ендокринних розладів, одним із проявів яких є порушення статевого потягу в жінок, допоможуть зберегти сексуальне здоров’я і збільшити жіноче лібідо.
Коли про захворювання не йдеться, важливо зберегти природний гормональний баланс. Допомогти в цьому зможе корекція недостатності есенціальних мікронутрієнтів — вітамінів і мінералів, які лежать в основі біохімічного гормонального ланцюжка. Досягти бажаного результату можна за допомогою курсового застосування збалансованого вітамінно-мінерального комплексу для жінок, складеного відповідно до дефіцитів.
Кадр із фільму «Блакитний берег»
Варто звернути увагу на правильне харчування: відмовитися від вживання всіляких рафінованих продуктів і віддавати перевагу здоровій їжі.
Лікарі не виділяють якихось особливих продуктів, що підвищують жіноче лібідо, однак, згідно з останніми науковими дослідженнями, варто віддавати перевагу дієті з високим вмістом таких нутрієнтів:
Вітамін В1 — є важливим елементом у роботі ендокринної та нервової систем, особливо в пікових ситуаціях: при навантаженнях на роботі, емоційних або психологічних «катаклізмах».
Вітамін А — відповідає за синтез гормонів, процеси регенерації й відновлення ендометрію, зокрема сприяє зменшенню болючих менструацій.
Вітаміни С і Е — беруть участь у синтезі статевих гормонів, а також забезпечують адаптацію організму до стресів і високих розумових навантажень, зміцнюють імунітет і зменшують крововтрату під час менструації.
Цинк — регулює секрецію лютеїнізувального (ЛГ) і фолікулостимулювального (ФСГ) гормонів.
Магній — бере участь у внутрішньоклітинному метаболізмі, зменшує симптоми дегідратації, а також пом’якшує відчуття тривожності.
Вітамін В2 — регулює внутрішньоклітинне дихання і регенераційні процеси, бере участь у гормональному обміні, зменшує частоту і силу головного болю (мігрені).
Вітамін В6 — є найважливішою ланкою ланцюжка метаболізму, роботи ЦНС, сприяє пом’якшенню симптомів ПМС.
Вітамін В9 — регулює вуглеводний і жировий обмін, бере участь в обміні естрогенів, сприяє зменшенню втоми і полегшує адаптацію організму.
Вітамін В12 — нормалізує роботу механізмів кровотворення, відіграє важливу роль у процесі овуляції.
У деяких випадках жінці для підвищення сексуальності рекомендується отримати консультацію сексолога, який допоможе впоратися з психологічними проблемами, внутрішніми страхами і заборонами. Краще, якщо психологічна консультація буде проведена в парі з партнером.
Кадр із фільму «Пристрасті Дон Жуана»
Важливо правильно підібрати оральні контрацептиви і лікарські препарати, в разі їхньої необхідності. Непотрібно соромитися говорити лікарю про бажання продовжувати повноцінне сексуальне життя навіть за наявності хронічних захворювань. Варто попросити про призначення ліків (або КОК), які не впливають на лібідо.
Сексуальність — одна з фундаментальних особливостей, що впливають на якість життя жінки, на гармонійні стосунки в парі. Це не просто фізіологічне явище, пов’язане з необхідністю продовження роду і задоволенням «основного інстинкту», а й можливість досягнення любові та щастя. Розкриття жіночої сексуальності залежить від багатьох факторів, але не варто забувати, що в її основі лежить гормональний баланс, підтримуючи який, жінка забезпечує собі тривалу перспективу повноцінного сексуального життя.