Що таке кортизол і як цей гормон впливає на жіноче здоров'я

Важливі функції гормону стресу та його небезпека

Кортизол — це гормон, який виробляється корою надниркових залоз (Прим.ред.: маленькі органи, що знаходяться вище нирок). Цей гормон відіграє ключову роль у регуляції різних процесів в організмі жінки. Кортизол часто називають «гормоном стресу», оскільки його рівень підвищується у відповідь на стресові ситуації.

Instagram: @gisele

За що відповідає гормон кортизол:

Регуляція вуглеводного обміну

Кортизол сприяє підвищенню рівня глюкози в крові, що є важливим для забезпечення енергії в стресових ситуаціях.

Протизапальна дія

Цей гормон допомагає зменшити запалення в організмі.

Регуляція обміну білків

Кортизол впливає на обмін білків. Цей гормон бере участь у розкладанні білкових структур і в синтезі нових протеїнів.

Вплив на тиск

Цей гормон може підвищувати артеріальний тиск.

Участь у регуляції сну

Рівень кортизолу в тілі змінюється протягом доби, досягаючи піка вранці, що допомагає прокиданню.

«Кортизол керує відчуттям голоду, травленням, кров`яним тиском, тим, як ви спите і прокидаєтеся, фізичною активністю і здатністю справлятися зі стресом. А ще він відповідає за наш зовнішній вигляд як наслідок усіх зазначених вище процесів», — розповідає кандидатка медичних наук Ольга Аншукова.

що таке кортизол

Instagram: @mirandakerr

Симптоми підвищеного рівня кортизолу

Якщо кількість стресу перевищує норму, в організмі починає відбуватися низка порушень: вуглеводного обміну, підвищення артеріального тиску, гіпофункція щитоподібної залози. Також можуть бути проблеми зі шлунком, знижується стійкість організму до вірусних захворювань, спостерігається сонливість, забудькуватість, погіршення концентрації уваги.

Простіше кажучи, вуглеводний обмін — це вага, артеріальний тиск — стан тіла, настрій, колір обличчя і стомлюваність, а гіпофункція щитоподібної залози може торкнутися абсолютно всього — акне, набряклість, колір шкіри, стан загалом. 

Як привести в норму кортизол

Вчасно підвищувати та регулювати свій окситоцин — «гормон любові». Рівень цього могутнього гормону збільшується, коли ми цілуємося або обіймаємося, займаємося сексом, народжуємо або годуємо грудьми, радіємо або відчуваємо себе в безпеці.

Повноцінний сон, прогулянки на свіжому повітрі, помірні, але регулярні фізичні навантаження, медитації, збалансоване харчування, регулярні чекапи організму — все це допоможе знизити рівень стресу і кортизолу.

Українська нутриціологиня Ганна Пархоменко доповнює, що кортизол трохи знижується сам по собі, з плином часу (якщо не відбуваються нові травмувальні події). А щоб знизити його до звичної норми, тіло просить дофаміну. В умовах війни ледь не єдине джерело дофаміну — їжа. Тому зараз нормально весь час хотіти їсти.

Гормон стресу - кортизол: за що відповідає і як впливає

Instagram: @alessandraambrosio

Як знизити рівень кортизолу

За словами американського доктора Сагарвала, деякі дослідження показали, що йога і медитація можуть допомогти знизити рівень кортизолу. Він запевняє, що навіть п`яти хвилин на день, які ви приділяєте на розслаблення і перезавантаження свідомості, бутуть дуже корисними. Він рекомендує вправу «п`ять почуттів», яка може допомогти вам швидко заспокоїтися в момент стресу. Перерахуйте п`ять речей, які ви можете побачити, чотири речі, яких ви можете торкнутися, три речі, яких ви можете почути, дві речі, яких ви можете понюхати, та одну річ, яку ви можете скуштувати.

За словами доктора Беннетта, фізичні вправи також допомагають регулювати рівень кортизолу, особливо помірні фізичні навантаження, такі як біг підтюпцем або їзда на велосипеді.

Ці рухи спонукають організм дзеркально відображати реакцію на стрес, підвищуючи частоту серцевих скорочень, а потім знижуючи її, коли ви припиняєте тренування. Такий цикл ефективно тренує наш організм активувати та вимикати стресову реакцію відповідним чином.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали