Відсутність апетиту після сильного стресу трапляється часто. Сьогодні, коли стресові фактори зашкалюють, на цю проблему скаржаться багато дівчат. Про те, як зберегти баланс у раціоні, розповідає дієтологиня-нутріціологиня, експертка зі здорового харчування Лора Філіппова:
Дуже часто наша перша реакція на сильний стрес — це не заїдання, а, навпаки, відсутність апетиту.
Instagram: @bratyart
Чому так відбувається?
При сильному стресі в кров виділяється багато адреналіну. Цей гормон допомагає нам мобілізуватися (і фізічно, і психічно), тобто у фокусі — порятунок себе. Ще одна дія адреналіну — пригнічення апетиту (бо організму не до їжі в цей момент). Якщо проблема, яка викликала стрес, швидко не вирішується (а в нашому випадку вже пішов другий місяц), людина схильна втрачати вагу. І найчастіше це відбувається саме у людей, які не мають зайвих кілограм або ж взагалі мають недостатню масу тіла.
Заїдання — це наслідок хронічного стрессу. Його інтенсивність менша, але дія розтягнута в часі. Цей стрес керується кортизолом, горомоном, який руйнує білки та провокує накопичення жиру. Саме вплив кортизолу стимулює «заспокійливу» харчову поведінку — заспокоєння через їжу.
Зазвичай, відсутність апетиту триває кілька днів і невдовзі замінюється підвищеним апетитом.
Про заїдання стресу я вже розповідала. Сьогодні поговоримо, що робити, коли немає апетиту і це триває довше кількох днів.
Якщо із заїданням я робила акцент на самодісципліну, то тут людині потрібна поміч. Важливий контроль зі сторони за тим, щоб їжа була з’їдена.
Важлива регулярність! Нехай це будуть маленькі порції, через певні однакові проміжки часу. Наприклад, через 2,5-3 години.
Слідкуйте за якістю та повноцінністю їжі. Людина і так їсть мало = недоотримує важливих нутрієнтів. Тому ці невелички порції повинні бути максимально корисними. Бережіть себе і підтримуйте близьких!