Які порушення в шлунково-кишковому тракті впливають на красу та стан шкіри

Позбавляємося акне, запалень та розацеа

Кожна дівчина мріє про красиву, чисту шкіру без вад. Водночас мало хто знає, що робота і стан шлунка багато в чому пов`язані з ідеальною шкірою. Наприклад, ви помічали, що після шоколадних батончиків та фастфуду на обличчі з`являються висипання, з якими доводиться боротися дуже довго?

Те саме стосується процесу роботи кишечника: у разі дисбалансу він може давати реакції на шкіру. Про те, що призводить до запалень на шкірі, що допомагає виправити ситуацію, які вітаміни та мікроелементи відновлюють або захищають її від виникнення серйозних проблем, ELLE.UA дізнавався в клінічного дієтолога Євгенії Коржевської.

Не можна виділити зі ШКТ один, найважливіший, орган, який впливає на стан шкіри. У випадку з ураженням або порушенням функції одного з органів шлунково-кишкового тракту (а це ротова порожнина, глотка, стравохід, шлунок, тонкий і товстий кишечник, пряма кишка, печінка та жовчний міхур, підшлункова залоза), решта органів цієї системи реактивно теж відповідатимуть порушенням функції.

Що стосується впливу на шкіру в принципі, слід пам`ятати, що головні функції ШКТ — це:

Механічне подрібнення їжі та просування травним трактом.

Секреція травних ферментів та деяких гормонів (інсулін, глюкагон, пептид YY).

Засвоєння нутрієнтів (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мікроелементів, води) за допомогою травних ферментів.

Імунні реакції.

Детоксикаційна — у печінці відбувається нейтралізація отрут, токсинів, метаболізм біологічно активних речовин, гормонів, нейромедіаторів, а також їхнє виведення.

Синтез і засвоєння вітамінів та мікроелементів (печінка та кишечник).

Виведення залишків їжі, токсинів, важких металів.

Instgram: @kendalljenner                                 

У разі порушення будь-якої з цих функцій відбувається або зниження детоксикаційних процесів (а наша шкіра теж виконує Detox-функцію, і вона змушена взяти на себе частину навантаження), або недостатнє засвоєння необхідних нутрієнтів, що теж відбивається на стані шкіри. Нерідко відбуваються ситуації, коли продукти можуть спричиняти запалення та висипання, з якими складно боротися.

Причин для цього може бути декілька:

Прихована чи недіагностована непереносимість тих чи інших продуктів.

Банальне зловживання деякими продуктами (солодке, алкоголь, жирні продукти, смажена їжа тощо).

Функціональні порушення або органічні ураження шлунково-кишкового тракту, коли потрібне лікувальне харчування.

Харчування може бути й цілком розумним, без «саботажних» продуктів, але елементарно не дотримано режиму пиття (30-40 мл на 1 кг маси тіла — сюди входять напої, супи, вода).

Роль кишечника для краси шкіри

Більшість людей сприймає кишечник як орган, що виводить назовні залишки їжі. Багато хто, можливо, чув про молочно-кислі бактерії, які живуть десь там, у цій трубці й чимось нам допомагають. Проте вже зараз можна з упевненістю сказати, що кишечник регулює загальний стан усіх органів та систем, аж ніяк не менше, ніж нервова система. Це зумовлено функціями і здібностями двох кілограмів кишечної мікробіоти — сукупності мікроорганізмів, що складаються здебільшого з різних бактерій, значно менше там вірусів, грибів і одноклітинних.

Мікробіота формується під час пологів — як кишкова, так і шкірна.

Instagram: @devwindsor

У родових шляхах дитина зустрічається з першими корисними друзями, переважно це лактобацили, якщо мама здорова. Потім при контакті з маминою шкірою формується перший набір шкірної мікробіоти. А потім, при першому ж годуванні груддю, кишечник новонародженого починає заселяти біфідобактерії. Ось чому природні пологи, викладання малюка на маму відразу після народження і грудне вигодовування такі важливі.

Це «стартовий пакет» мікробів, який захищатиме немовля.

З огляду на останні дані, подальше заселення мікроорганізмами залежить від довкілля, наявності тварин, пристрасті мами до прибирань, харчових звичок, регулярності подорожей, соціальних контактів, перенесених хвороб та з`їдених за життя антибіотиків. Взагалі, у кишечнику живе понад 1000 різних корисних мікроорганізмів, кожен із яких має власне призначення. Деякі рятують нас від алергії, наприклад, Lactobaccillus Rhamnosus GG, інші відповідають за метаболізм.

Instagram: @romeestrijd

Є безліч нюансів: так, дві великі фракції Firmicutes та Bacteroides повинні мати певне співвідношення, перших має бути менше. Якщо раптом фірмікути почнуть розростатися, то людина стрімко набиратиме вагу, тому що ці бактерії здатні видобувати більшу кількість калорій із харчової грудки. Різноманітність та правильне співвідношення колоній має величезне значення, адже з віком багато мікроорганізмів зникають або зменшується їхня кількість, що призводить до різних захворювань.

Основні функції мікробіоти:

Імунна

До 70-80% імунних реакцій відбувається в кишечнику. Бактерії «тренують» імунні клітини розпізнавати патогенні мікроорганізми та знищувати їх. Усе це відбувається в ізольованому середовищі кишечника. Однак, якщо з якихось причин стінка кишечника пошкоджена — токсини проникають у кровотік і спричиняють загальну інтоксикацію, погіршення когнітивних функцій, аутоімунні реакції, висипання на шкірі різного характеру. Це називається синдромом підвищеної проникності кишечника (leaky gut) і найчастіше є основною причиною різних запальних реакцій шкіри. 

Існує вісь кишечник-легені, яка характеризується тим, що і в кишечнику, і в легенях є штами бактерій, які синтезують муцин — речовину, що захищає стінки альвеол бронхів і кишечника.

Засвоєння вітамінів, мікроелементів та нутрієнтів, синтез деяких вітамінів

Усі вітаміни, мікроелементи та вітаміноподібні речовини метаболізуються у верхніх відділах тонкого кишечника. Частина вітамінів (фолієва кислота, вітамін К, біотин, нікотинова кислота) синтезуються кишковою мікробіотою. Кінцевий розпад білків, засвоєння жирів, метаболізм складних вуглеводів — також заслуга мікрофлори. Розщеплення клітковини (целюлози та геміцелюлози), регуляція синтезу деяких гормонів, біологічно активних речовин — фактично більшість метаболічних процесів залежить від нормальної мікрофлори. Якщо з якихось причин стінка кишечника пошкоджена, усі ці речовини не засвоюватимуться. Звідси випливає наступна функція.

Instagram: @izabelgoulart

Захисна

Щоб захистити стінку кишечника, бактерії в кишечнику синтезують коротколанцюгові жирні кислоти (КЛЖК) — ацетат, пропіонат і бутират, які захищають стінки кишечника від запалення та проникнення патогенних мікроорганізмів та пошкоджень токсинами. Якщо немає КЛЖК — стінки кишечника вразливі. Залежно від виникаючих дефіцитів, страждатимуть різні органи та системи. Крім цього, стабільність нормальної кишкової мікрофлори забезпечить придушення патогенних мікроорганізмів у кишечнику та здоров`я хазяїна.

Детоксикаційна функція

Мікроорганізми кишечника нейтралізують нітрати, мутаген, гістамін, знижують інтенсивність перекисного окислення ліпідів - процесу, при якому вивільняється велика кількість вільних радикалів. Таким чином флора захищає нас від канцерогенезу та загальної інтоксикації.

Instagram: @gwynethpaltrow

Регуляція обміну холестерину та оксалатів

Бактерії в кишечнику знижують всмоктування холестерину, частково виводячи його у зв`язаних формах. Частину бактерій метаболізують оксалати — речовини, що утворюють камені в нирках у людей зі схильністю до сечокам`яної хвороби.

Регулювання експресії генів

Мікробіом (сукупність генів кишкової мікробіоти) впливає на прояв генетичних реакцій організму в цілому, обмінюючись генетичною інформацією, а також регулює обмін вуглеводів за рахунок засвоєння складних вуглеводів та клітковини.

В основі більшості шкірних проявів захворювань ШКТ лежить синдром мальабсорбції — порушення засвоєння нутрієнтів (вітамінів, мікроелементів, білків, жирів, вуглеводів), що також супроводжується інтоксикацією. Дефіцит нутрієнтів може виникнути і при недостатньому надходженні — дієти, порушення харчової поведінки, соціальні фактори, алкоголізм.

Це, у свою чергу, призводить до порушення трофіки стінки кишечника, загибелі мікрофлори і знову-таки до синдрому мальабсорбції. В основі механізму мальабсорбції лежить ураження стінки кишківника, причиною якого є порушення нормального співвідношення мікрофлори. 

Аутоімунні процеси, онкологічні захворювання, синдром подразненого кишечника, загибель мікрофлори внаслідок приймання антибіотиків, неправильне харчування, зловживання алкоголем, куріння, малорухливий спосіб життя, харчова алергія та непереносимості (глютена, лактози та казеїну, наприклад), опромінення, хіміотерапія, хронічний стрес, вірусні та бактеріальні інфекції, паразитарні інвазії — усе це негативно впливає на мікрофлору кишечника й на детоксикаційні функції печінки.

Instagram: @mirandakerr

Ми не розбиратимемо складні випадки онкологічних захворювань, аутоімунних уражень (неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона), а поговоримо про найчастіші шкірні прояви недостатності нутрієнтів. 

На дефіцит нутрієнтів вказують:

1. Сухість, зниження тонусу шкірних покровів, кровоточивість ясен — недолік білків, рідини, вітаміну С і біофлавоноїдів (усе це потрібно для синтезу колагену).

2. Підвищене ороговіння волосяних фолікулів на тілі (фринодерма), коли устя фолікулів закупорені ороговілими клітинами, частіше зустрічається на ногах і руках, на обличчі можуть бути висипання на кшталт акне — симптом недостатності вітаміну А та каротиноїдів. Може бути однією з ознак зниженої толерантності до глютену. 

3. Гнійничкові висипання, акне, повільне загоєння ран — недолік вітаміну Д, цинку (якщо виключені дерматологічні діагнози).

4. Петехії (точкові крововиливи), пурпура (локальні почервоніння), більш тривалі кровотечі — симптом дефіциту вітаміну К (якщо виключені захворювання кровотворення) — може виникнути і при токсичних, вірусних ураженнях печінки. 

5. Ангулярний стоматит (папули в куточках рота, які можуть розростатися й перетворюватися на тріщини), хейліт (почервоніння й сухість губ із лущенням), себорейний дерматит носогубних складок, зони за вухами, лоба, щік (у цих зонах спостерігається поява виділення себуму, почервоніння і свербіння) — це симптоми дефіциту вітаміну В2.

6. Дерматит (зливаються бульбашки з ділянками ущільненої шкіри), гіперпігментація — так може проявлятися дефіцит вітаміну B3 (PP). 

7. Ангулярний стоматит, хейліт, глосит (згладженість сосочків язика), гіперпігментація шкіри на обличчі та руках, депігментація волосся — симптоми дефіциту вітамінів В6 та B12.

8. Блідість слизових і шкірних покривів, кровоточивість ясен, випадіння волосся, ламкість нігтів — симптоми нестачі заліза.

Instagram: @hoskelsa

Крім симптомів, притаманних дефіциту нутрієнтів, є шкірні симптоми, пов`язані з порушеннями функцій органів ШКТ:

1. Свербіж шкіри (особливо нічний, настирливий), особливо в поєднанні з жовтизною склер і шкіри — привід негайно перевірити печінку.

2. Розацеа — почервоніння зон обличчя у вигляді метелика (на носі та щоках, може переходити й на лоб, підборіддя), супроводжується сверблячими висипаннями, у тяжких випадках призводить до ринофіми — бугристих змін носа з перманентним почервонінням. Часто розацеа пов`язана з порушенням переносимості незбираного молока та зміною нормальної мікрофлори кишечника. 

3. Герпетиформний дерматит Дюрінга — висипання по тілу, схожі на герпес, пов`язаний із целіакією — абсолютною непереносимістю глютена.

4. Періодична кропив`янка пов`язана з харчовою алергією та паразитарними інвазіями. Потрібно пам`ятати, що всі перераховані симптоми виникають на тлі гіповітамінозів (авітамінози зустрічаються тільки при голодуванні), мають змазану картину, часто супроводжуються іншими проблемами зі здоров`ям. 

Як виправити ситуацію зі шкірними проблемами

При шкірних проблемах потрібно, насамперед, звернутися до лікаря-дерматолога. Якщо він вважає за потрібне, то направить до гастроентеролога додатково. Адже якщо проблеми зі шкірою спричинені внутрішніми проблемами, то місцеве лікування може лише на якийсь час покращити ситуацію. Тому не дивуйтеся, якщо для ефективного лікування, здавалося б, банальних прищів вас відправлять на лабораторні дослідження та порадять зробити УЗД органів черевної порожнини (як мінімум). 

До того ж шкіра — це орган, який виконує не лише захисну, а й детоксикаційну функцію.

Тому запорука її здоров`я — це раціональне харчування, достатнє пиття, правильно підібраний догляд і здоровий сон. Адекватна саплементація вітаміну Д, розумний підхід до засмаги, вчасно проліковані вогнища хронічної інфекції, прогулянки на свіжому повітрі, помірна фізична активність — це рекомендації для здоров`я в цілому, актуальні і для шкіри зокрема. І, безумовно, підібраний комплекс вітамінів та мікроелементів за потребою допоможе підтримувати шкіру здоровою та молодою.

Instagram: @kaiagerber

Які вітаміни та мікроелементи відновлюють або захищають шкіру?

Важливо пам`ятати: якщо є порушення всмоктування, мало підібрати потрібний полівітамінно-мікроелементний комплекс. Адже засвоюватимуться нутрієнти погано, хоч би який хороший комплекс був. Для початку потрібно відновити кишечну мікробіоту, щоб вона знову захищала кишечник. Тому в багатьох випадках обов`язково потрібно поєднувати приймання вітамінів та мікроелементів із пробіотиками. На фармацевтичному ринку України представлено німецький бренд Orthomol. В асортименті компанії є два продукти, що містять пробіотики: Orthomol Pro Pro Basic і Orthomol Immun Pro

Orthomol Pro Basic — це комплекс зі штамів біфідобактерій і лактобактерій, а також екстракту ківі. До складу комплексу Orthomol Pro Basic Plus входить фермент актинідаїн, штами (види бактерій): Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus, що сприяють розщепленню білка, нормалізації роботи кишечника, ефективно усувають здуття живота. Він розроблений для відновлення мікрофлори після інфекційних захворювань із діарейним синдромом, у разі загострення панкреатиту з проявами діареї, для профілактики діареї на фоні приймання антибіотиків. Екстракт ківі покращує перетравлення харчової грудки.

Orthomol Immun Pro — це повний комплекс вітамінів та мікроелементів у поєднанні з пробіотиками та пребіотиком інуліном — клітковиною, яка необхідна бактеріям для синтезу коротколанцюгових жирних кислот. До складу Orthomol Immune Pro, крім біфідо й лактобактерій, входить комплекс вітамінів групи В, вітаміни А, С, D, важливі мікроелементи — цинк, залізо, селен, йод, мідь, а також вторинні рослинні елементи — лютеїн, лікопін, інулін. 

Вітаміни А, Е, С необхідні для захисту імунної системи, попередження запалень, мають антиоксидантну дію. Вітаміни групи В зберігають здоровими та молодими клітини шкіри, зміцнюють нервову систему та покращують травлення. Цинк необхідний для швидкого відновлення клітин кишечника, які страждають від агресивної медикаментозної терапії. Селен покращує стан слизової оболонки кишечника, нейтралізує вільні радикали, сприяє швидкому відновленню стінок шлунково-кишкового тракту. 

Комплекс призначений для поповнення дефіциту вітамінів та мікроелементів на фоні синдрому мальабсорбції, коли потрібно ефективно відновлювати кишкову мікрофлору, але вже немає діареї, яка не дасть засвоїтися нутрієнтам. Тому що, якщо було завдано серйозної шкоди кишковій мікробіоті, то приймати пробіотики потрібно не менше місяця, а іноді значно довше, під контролем лікаря. Цей вітамінний комплекс застосовується не тільки при зниженні імунітету, але і як додаткова складова до раціонального харчування.

Водночас за рахунок вмісту інуліну, комплекс допомагає в боротьбі із запорами, до того ж покращує обмін холестерину. Усі штами пробіотиків, які містяться в комплексах Ортомол, мають сертифікацію GRAS (generally recognized as safe), і відповідають вимогам якості пробіотиків:

  • Вказаний виробник
  • Вказані штами
  • Кількість пробіотиків не менше 1 млрд КУО (колонієутворюючих одиниць)
  • Тестовані на відсутність перенесення генів антибіотикорезистентності

Про які порушення можуть повідомляти локальні висипи? Експерт запевняє, що якщо йдеться про поширені міфи про те, що прищики на лобі говорять про проблеми в кишечнику, а на підборідді — про гінекологічні проблеми, то це не зовсім так працює. Пам`ятаємо про те, що шкіра — орган, який відповідає за виведення токсинів. Водночас у шкірі є сальні залози, і їхні особливості функціонування у всіх різні. Тому в когось шкіра схильна до жирності й до висипань, у когось — до сухості й більш ранніх зморшок.

Залежно від обставин, ця ситуація може змінюватися.


Справді, ті жінки, у яких схильна до жирності шкіра, можуть відмічати в другій фазі циклу, ближче до початку менструації, запалення та реактивність — це залежить від статевих гормонів. Але висипання можуть бути в різних зонах. І ще не забувайте про звичайні людські звички: хтось любить часто торкатись обличчя, і не завжди чистими руками, у когось чубчик, під яким влітку жарко, і знову-таки його поправляють, тим самим частіше торкаючись чола. Хтось носить шапки, але не часто їх пере (особливо погано, якщо при цьому є щоденний макіяж).

Хтось зовсім не вмиває обличчя зі спеціальними засобами, а хтось не миє спонжі та пензлики для макіяжу.

Хтось нерегулярно доглядає за шкірою, а хтось іноді надто захоплюється абразивними процедурами або кислотами. Хтось зловживає засмагою, від чого шкіра пересушується, втрачає захисний ліпідний шар і стає вразливою до запалень, а хтось колупає обличчя та видавлює прищі. Ну й нарешті, хтось зловживає солодким та алкоголем, палить і не висипається. І яка із зон особи відповість на ці неподобства запаленням і роздратуванням — залежить від того, де було більше забитих або стимульованих сальних залоз.

Яких правил харчування варто дотримуватися тим, хто хоче позбутися проблем зі шкірою

Рекомендації щодо харчування для здоров`я шкіри — це, фактично, рекомендації щодо здорового раціонального харчування.

Загальні правила:

1. Ретельно й повільно пережовувати їжу, щоб не заковтувати великі шматки, які можуть дратувати стравохід, а разом із ними й ковтати багато повітря, яке буде заважати травленню і спричинити аерофагію. 

2. Пити достатньо рідини

3. Жодних безжирових дієт! Жири використовуються як компоненти мембран усіх клітин нашого організму, у тому числі клітин епідермісу!

4. Цукор — зло, спричиняє глікацію білків, прискорює старіння, а тому максимально обмежте його в раціоні й пам`ятайте про прихований цукор — читайте етикетки. Це не означає, що потрібно фанатично його уникати, але будьте дуже поміркованими в його споживанні. Пам`ятайте, що солодкі газовані напої містять величезну кількість цукру й іноді причиною ваших прищів може бути щоденна пляшка такого продукту.

5. Не треба захоплюватися безглютеновими й безлактозними дієтами, якщо для цього немає показань — так можна позбавити себе багатьох нутрієнтів.

6. Алкоголь призводить до дегідратації (зневоднення) у тому числі і шкіри. Мінімізуйте його вживання й обов`язково пийте багато столової негазованої води під час нічних вечірок.

7. Не треба їсти постійно, оптимально 2-3 рази на день, плюс перекусити фруктом. 

8. Смажена їжа, копченості, консерви, перероблене м`ясо (сосиски, ковбаси та ін.) містять консерванти та канцерогени, які порушують нормальний склад мікрофлори та перевантажують детоксикаційні системи організму.

9. Не носіть тісний одяг і тугі пояси, це погіршує кровотік та лімфоток у черевній порожнині, погіршує травлення, призводить до загибелі мікрофлори.

Instagram: @alessandraambrosio

Подбайте про кишкові мікроорганізми, годуйте їх правильно:

Ферментованими продуктами - квашена капуста, квашені овочі, кімчі, домашні кваси, комбуча — це їхні улюблені страви й абсолютний must у раціоні.

Зеленню: кріп, петрушка, базилік, м`ята, шпинат, салати, орегано, чебрець, коріандр, селера — джерела клітковини, антиоксидантів, ефірних олій та біофлавоноїдів. Інуліном - улюблена клітковина бактерій, міститься в топінамбурі й цикорії.

Сезонними овочами та фруктами, ягодами. Але пам`ятайте, що фрукти краще їсти окремо від основних прийомів їжі, і не кілограмами, а достатньо 1-4 фруктів на день, залежно від розміру, плюс чашка ягід.

Якісним білком і жиром — жирною морською рибою, яйцями, нежирним м`ясом, морепродуктами, бобовими, горіхами, нежирним сиром, і трохи твердих сирів теж не завадить. Обов`язково кисло-молочними продуктами, що містять живі молочно-кислі біфідо- та лактобактерії. 

Додайте приправи: куркуму, перець, гвоздику, цибулю, часник (якщо немає непереносимості), сушені трави — вони мають протипаразитарні властивості та містять антиоксиданти. 

Використовуйте насіння льону, пектин, горіхи в блюдах. Але пам`ятаєте, що насіння льону потрібно розжувати, тоді разом із клітковиною ви отримаєте й Омега-3. Пийте достатньо столової негазованої води, пару чашок чорного або зеленого чаю, кави на день. Важливо випивати 30-40 мл на 1 кг маси тіла за добу, причому супи, чай, кава й інші напої сюди також належать.

Віддавайте перевагу цільнозерновым крупам і вівсянці з висівками.

З рослинних олій віддавайте перевагу льняній, оливковій, нерафінованій соняшниковій, олії авокадо, рапсовій або соєвій. Вистачає 1 ст. ложки на день у велику миску із салатною зеленню.

Instagram: @frida_aasen

Цього цілком вистачить, щоб підтримувати здоров`я та різноманітність мікрофлори. Але не варто захоплюватися клітковиною, адже це може спричинити роздратування стінок кишечника, запалення й порушення функції. Завжди приймайте пробіотики під час або після хвороби — на допомогу прийде Orthomol ProBasic, який захистить кишечник від дії сильнодіючих препаратів. Якщо є скарги з боку кишечника, то приймання пробіотиків має бути тривалим. Усувайте дефіцити вітамінів і мікроелементів за допомогою ефективних комплексів, наприклад, Orthomol Immun Pro, для злагодженої роботи не лише ШКТ, але й усього організму.

 

Реклама

Популярні матеріали

ELLE Україна презентує номер, присвячений штучному інтелекту...


Реформатор нового часу: історія дизайнера Людовика де...


Дева Кассель — нова міжнародна амбасадорка Dior


Читайте також
Популярні матеріали