Віялові або аварійні відключення світла, відсутність води — чергові випробування, які випали на долю українців. Звісно, ці обставини впливають на якість нашого життя, але варто пам’ятати, що це не є приводом позбавляти свій раціон поживності. Зірковий український дієтолог Наталя Самойленко нагадує, що правило номер один — це навіть у надзвичайних умовах дбати про свою безпеку та підтримувати своє тіло в робочому стані.
На що варто звернути увагу при побудові раціону під час нестабільності електромереж:
Правило тарілки
Навіть у таких умовах кожен ваш основний прийом їжі повинен бути повноцінним. Тобто на тарілці мають знайти місце і білки, і вуглеводи, і клітковина, і жири. Безкінечні перекуси — не вихід.
1. З білків можна взяти консерви (рибні або м’ясні у власному соку чи томаті, консервовану квасолю, сочевицю), паштет рибний або печінковий, кисломолочні продукти (сир — моцарела, фета, бринза, твердий, витриманий), хумус.
2. З вуглеводів беремо хліб (бажано максимально наповнити його клітковиною — обирати із цільного зерна, з висівками або насінням), хлібці, лаваш, крупи як сухі, так і консервовані, сублімовані супи. Сюди ще не забувайте додавати коренеплоди (морква, буряк). Буряк можна придбати готовий до вживання у вакуумній упаковці. Круп не лякаємося, бо їх можна попередньо залити водою та залишити на ніч, наприклад. На перекус обирайте сухофрукти (але помірно), батончики протеїнові або з горіхами та сухофруктами, пастилу.
3. Клітковина: це, звісно, свіжі варіанти — зелень, листя, капуста, огірки, томати, перець, цибуля, часник. А також фрукти: яблука, груші, виноград, цитрусові, банани. Але не забувайте і про ферментовані (квашена капуста, огірки, помідори), кабачкову ікру, консервовані горошок та кукурудзу.
4. Жири: олія, горіхи, насіння (льон, кунжут, гарбузове, соняшникове), оливки, маслини, олія, сало, печінка тріски, горіхова паста.
Звісно, рекомендуємо користуватися можливістю та відварювати яйця або нежирні сорти м’яса тоді, коли з’являється світло, або за допомогою газових приладів. Тримайте запас води та їжі, що не псується. Утилізуйте харчові продукти, якщо порушено температурний режим зберігання.