Чи потрібно рахувати калорії для схуднення?

Відповідь на питання, чому ваші тренування не працюють

Із чим у вас асоціюється саме слово «калорії»? Що викликає: страх, інтерес, роздратованість, відчуття контролю? Сьогодні разом з відомим українським дієтологом Наталею Самойленко поговоримо про те, чому не варто будувати своє життя навколо математичних формул, як зробити його легшим саме завдяки розумінню, як це працює на глибшому рівні, і бачити на тарілці не тільки кількість та цифри, а інформацію, завдяки якій все стає на свої місця. 

Це ж як з людьми. Як говорять: «Не оцінюйте за картинкою!» Багато хто вважає, що процес схуднення — це лише питання підрахунку калорій.

«Я все врахувала: їжу, спорт! За межі норми (так званої) не виходжу, а процес не йде. Зменшу калораж іще, збільшу кількість тренувань, має подіяти» — такої помилки припускаються багато дівчат.

Насправді навіть ретельні розрахунки калорій не завжди дають однакові результати. Те, як ваше тіло спалює калорії, залежить від ряду факторів, включаючи склад та тип їжі, яку ви вживаєте, швидкість обмінних процесів у організмі, навіть мікробіом кишківника. 

Звичайно, є випадки, коли застосування формули є необхідністю. Наприклад, якщо ми маємо справу з нутритивною підтримкою при наборі маси тіла, або для максимального ефекту від кетодієти, або при морбідному ожирінні, при патологіях печінки, нирок, коли від конкретних цифр залежить перебіг патологічного процесу.

Є основні фактори, які впливають на те, як конкретно ви будете реагувати на поглинуті калорії та що отримаєте як кінцевий результат:

1. Стан та склад мікробіому кишківника

Усі ми знаємо, що наш внутрішній світ — це не лише про переживання, почуття, душевний стан. Це трильйони мікроорганізмів, які можуть приносити як користь, так і шкоду процесам травлення, при запаленні, за дисфункції імунітету. 

2. Напрямок руху метаболізму

Ми — це суміш генетики, психотипу, оточення. Це все характеризує ту чи іншу міру реакції нашого тіла на вплив. 

3. Тип їжі, яку ви споживаєте

Доведено, що вибір на користь обробленої/необробленої їжі відіграє велику роль. Наш мозок любить набір страв та продуктів, які перебувають у природному вигляді. Крім того, ми розуміємо, що 100 ккал натурального елемента набагато цінніші для нашого здоров’я порівняно зі штучними наповнювачами. Зореседьтеся на якості їжі, яку споживаєте.

4. Фізична активність

Рух та фізична активність — це не 3 рази на тиждень у спортзалі. Це рутина, частина наших щоденних рутуалів. 

5. Сон

Украй важливо випрацювати звичку засинати не пізніше 23:00.

6. Спокій

Поставте перепону між собою та невпинним стресом. Дозвольте собі відпочивати.


Реклама

Популярні матеріали

Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Національна спадщина: 5 забутих страв української кухні


Куркума для схуднення, омолодження та виведення токсинів: як і...


Читайте також
Популярні матеріали