Чекап організму: як не «вестися» на моду?

Як не слідувати модній тенденції без будь-яких результатів

Дедалі потужнішим трендом 21-го століття стає догляд за своїм здоров’ям та красою, адже всі внутрішні процеси організму відбиваються на зовнішності. На жаль, простежується і негативна тенденція: чимраз більша статистика смертності серед молодого покоління через невчасно діагностовані захворювання без симптомів на ранніх стадіях. Також різко зростає рівень серйозних «вікових» захворювань. Тому важливо розуміти, як доглядати за своїм здоров’ям правильно і не піддаватися славнозвісним модним тенденціям. Усім відомий фактор «подруга робить усі наявні чекапи щомісяця і тому виглядає на 20 років». 

Про те, які чекапи організму потрібні для здоров’я, а які — просто модна тенденція без результатів, ексклюзивно для ELLE.UA за підтримки медичного провайдера Helsi розповіла сімейна лікарка й ендокринологиня Олена Щербак, яка керує медичним центром Median

Кому і коли потрібні чекапи? 

Універсальної відповіді немає — кожен пацієнт має свої особливості організму. Тому рекомендації щодо чекапів повинен індивідуально підбирати лише сімейний лікар. Якщо ж узагальнити комплексно, то регулярне обстеження всього організму необхідне кожній здоровій людині. 

За словами  Олени Щербак, у віці до 40 років здорова людина повинна проходити обстеження мінімум 1 раз на 2 роки. Після 40 років ризик розвитку захворювань підвищується, тому обстежуватися краще щорічно. 

Водночас у доказовій медицині немає такого поняття, як сезонний чекап, тобто навесні перевіряємо щось одне, а взимку — інше, і не навпаки. Це гра креативників, які в такий спосіб намагаються продати свої послуги чи клініки. Буває, цим граються і блогери, що радять підписникам зробити конкретні чекапи навесні. Серед людей, які не є лікарями, часто можна почути щось на кшталт «навесні накопичується слиз через збільшене споживання термічно обробленої їжі чи тваринного білка взимку, тому зробіть обстеження всього, що пов’язано з травленням» або «навесні з’являється залізодефіцит, бо нирки в цей сезон знижують ресурс білка, тому перевірте креатинін» (генерується у м’язах та виводиться у кров). Це неправда. Чекапи можна робити у будь-який сезон, від цього нічого не зміниться. 

«Регулярно робити чекапи повинні ті, хто постійно перебуває у групі підвищеного ризику зараження або впливу шкідливих факторів. Це лікарі, лаборанти, працівники beauty-індустрії, а також працівники великих промисловостей, соцслужб тощо — тобто всі, чиї професії пов’язані з підвищеною радіацією, опроміненням, нервовим напруженням. Це також жителі населених пунктів із підвищеними показниками забруднення та екологічних умов, — каже Олена Щербак. — Така категорія може робити індивідуальні чекапи навіть двічі на рік». Також до особливої групи ризику належать пацієнти з обтяженою несприятливою спадковістю (онкологія в родині, генетичні хвороби тощо).

Комплексний чекап, що містить перелік аналізів та обстежень, має призначатися саме лікарем — з огляду на стать, вік, хронічні захворювання, генетичні схильності тощо. Це робить чекап не лише якісним, а й фінансово доступним. Краще витратити гроші на своєчасну якісну діагностику, аніж проводити нераціональні обстеження. «Тому, якщо подруга щовесни перевіряє якийсь конкретний гормон, це не означає, що ви теж маєте його чекапити навесні. Це можна робити у будь-який сезон — якщо це взагалі потрібно», — пояснює лікар.  

Олена Щербак рекомендує орієнтовний підбір обстежень скринінгового щорічного чекапу, але акцентує, що необхідну діагностику має підбирати сімейний лікар індивідуально. Можна обрати одну клініку і пройти все одразу протягом 1-2 днів або ж записатися до різних спеціалістів у додатку Helsi чи іншого провайдера. 

Перелік обстежень:

Консультація сімейного лікаря /терапевта

Консультація акушер-гінеколога (для жінок) та уролога (для чоловіків)

Мікроскопія урогенітального мазку та ПАП-тест

ЕКГ

Дерматоскопія

УЗД органів черевної порожнини з нирками

УЗД щитоподібної залози

УЗД органів малого таза (для жінок) та простати (для чоловіків)

УЗД молочних залоз

Загальний аналіз крові

Загальний аналіз сечі

Глюкоза крові

Глікований гемоглобін

Біохімія крові (креатинін, сечовина, АЛТ, АСТ, ЛФ, ГГТ, загальний білок, білірубін загальний, білірубін прямий)

Ліпідограма

Гормони щитоподібної залози (ТТГ, Т3, Т4).

Після проходження чекапу треба показати результати своєму сімейному лікарю, а не аналізувати самостійно. Він надасть рекомендації, як зміцнити здоров’я і поліпшити самопочуття. Якщо ж повне обстеження виявить порушення, є змога вчасно зафіксувати, пролікувати й потім уникнути серйозніших проблем.

Підготовка до beauty-процедур 

Якщо говорити про ін’єкційну косметологію, то окремого переліку обов’язкових лабораторних чи інструментальних обстежень немає. Потрібно звертатися лише до перевірених висококваліфікованих спеціалістів, хто має чинну ліцензію МОЗ на надання цих послуг і диплом та сертифікат лікаря. «Назавжди забуваємо про “домашніх” косметологів, які відкрили кабінет чи обслуговують вдома без сертифікації. Це прямий шлях до погіршення здоров’я і зовнішності, а наступний крок — довгі лікування і реально нескінченні чекапи для виявлення порушень після процедур», — радить лікарка. Кваліфікований спеціаліст перед процедурою визначить відсутність абсолютних та відносних протипоказань і попередить про всі ризики виникнення небажаних результатів. А також порекомендує правильний догляд після процедур.

Водночас перед ліпосакцією потрібно здавати класичний передопераційний лабораторний пакет аналізів — загальноклінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, глюкоза, коагулограма, перевірка на гепатити В та С, УЗД тканин та органів. Якщо передопераційного чекапу не відбулося, то пріоритетнішим для цього закладу є не здоров’я пацієнта, а власний дохід.

Лазерна епіляція має абсолютні та відносні протипоказання для її проведення, проте обов’язкове обстеження перед процедурою не передбачене. Слід пам’ятати про підвищення фоточутливості при вживанні певних препаратів. Це можуть бути антибіотики, препарати тетрациклінового та пеніцилінового ряду, сульфаніламіди, а також гормональні препарати. Якщо курс вживання препаратів вже розпочався, краще відтермінувати процедуру. Спеціаліст із лазерної епіляції повинен володіти документом про проходження обов’язкової медичної сертифікації та вищу медичну освіту. Перевагу краще надавати салонам, які мають у штаті лікаря-дерматовенеролога, лікаря-косметолога і медичну сестру косметології. 

Запорукою здоров’я, а отже і краси, є не лише вчасні профілактичні огляди, а й планова вакцинація. В рамках Національного календаря щеплень забезпечується захист від таких захворювань, як гепатит В, туберкульоз, дифтерія, правець, кашлюк, гемофільна інфекція, поліомієліт, епідемічний паротит і краснуха. Є й інші рекомендовані вакцинації — скоро відстежувати найпоширеніші захворювання та наявні вакцини можна буде у Календарі щеплень від Helsi. Новий сервіс планують запустити у травні. 

Дбати про красу необхідно, та опікуватися власним здоров’ям — це першочергове завдання. Лише здорове тіло здатне продемонструвати зовнішню красу: сяйну шкіру, оптимальну вагу, приємний подих, міцне волосся, а головне — гарне самопочуття. Саме від здоров’я залежить уся зовнішня краса. 


Реклама

Популярні матеріали

Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями 


Анджеліна Джолі вперше за три роки вийшла на червону доріжку в...


Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди...


Читайте також
Популярні матеріали