Важливі питання про жіноче здоров'я

Відповідає головний лікар Sandler Wellness Center.

Кожна жінка хоче бути красивою, здоровою та щасливою в будь-якому віці. Наша сучасниця здатна подолати стереотипи й виглядати та почуватися на 20 років молодше свого віку. Ольга Дяченко, головний лікар Sandler Wellness Center, розповідає, чим гінекологи можуть допомогти жінці в досягненні її мети. 

Дяченко Ольга Віталіївна. Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, онкогінеколог,  гінеколог-ендокринолог, лікар УЗД, член Асоціації гінекологів-ендокринологів України, член Асоціації естетичної гінекології та андрології України, стаж роботи — 23 роки, Головний лікар Sandler Wellness Center.

Середній вік природної менопаузи в розвинених країнах становить 51,5 року, в Україні — 48,7 року. Проте в умовах війни, на фоні хронічного стресу, він суттєво молодшає. До 2030 року серед українських жінок у періоді постменопаузи перебуватиме майже половина — 13,2 млн. Тому профілактика вікових змін — це не тільки мета кожної жінки, а й нагальна соціально-економічна проблема будь-якої держави. 

Шлях до позитивних змін неможливий без усвідомлення подій, що відбуваються. Статеві стероїди (естрогени, прогестерон та андрогени) є вірними захисниками жінок. Вважається, що саме завдяки протекторній дії жіночих статевих гормонів тривалість життя у жінок більша, ніж у чоловіків. Зниження рівнів статевих стероїдів починається вже з 25 років, відбувається повільно до 35–38 років, і в більшості жінок у цей період немає суттєвого впливу на якість життя. Після 40 років такі зміни стають більш вираженими, в першу чергу за рахунок суттєвого зниження прогестерону. Саме воно призводить до порушення психоемоційного стану, загострення передменструального синдрому, зниження стійкості до болю, дратівливості, погіршення сну, що є основними скаргами жінок 35–45 років. Також у цьому віці в крові різко знижується рівень тестостерону, який забезпечує статевий потяг і збудження, тому до скарг додається зниження лібідо. Всі ці зміни посилюють стрес і призводять до ще більшого зниження статевих гормонів, що замикає порочне коло. Після 50 років суттєво знижуються рівні естрогенів. Припинення менструацій, безпліддя, припливи, накопичення жирової тканини по чоловічому типу — переважно в ділянці живота, інсулінорезистентність, зниження щільності кісток, зниження сексуальної задоволеності, сухість і дискомфорт при статевому житті, порушення росту та якості волосся, зниження тонусу шкіри та м’язів обличчя, зниження м’язів тазового дна — усе це надзвичайно шкодить якості життя. Додайте до цього прояв віддалених симптомів естрогенодефіциту, які вже є незворотними: порушення когнітивних функцій, серцево-судинні захворювання (атеросклероз, ішемічна хвороба серця), остеохондроз, люмбалгія, суглобові болі, саркопенія, деформація скелета (зокрема обличчя), переломи, атрофічні вагініти, хронічні запальні захворювання сечовивідних шляхів, генітальний пролапс, нетримання сечі, підвищення ризику онкозахворювань — і картина стає зовсім невтішною. 

Наразі гормональна терапія є золотим стандартом у лікуванні менопаузальних розладів. Проте окрім гормональних змін існує ще одна розповсюджена жіноча проблема, яка сильно знижує якість життя та якій також можна ефективно зарадити. За даними Міжнародного товариства з проблем нетримання сечі (ICS), у світі на розлади сечовипускання страждають понад 100 млн осіб. Нетримання сечі не пов’язане зі старінням, воно так само може трапитись в осіб молодого віку, у період вагітності та в ранній післяпологовий період. За даними останніх епідеміологічних досліджень, проведених у різних країнах світу, виявлено, що доля стресового НС становить 50%, ургентного (імперативного) — 14% і змішаної форми — 32%. Стресове НС полягає в мимовільній її втраті при перевищенні внутрішньоміхурового тиску над максимальним уретральним. Воно проявляється при кашлі, сміху, чханні, підйомі тяжких речей, бігу, зміні положення тіла з горизонтального у вертикальне. На даний час існує багато методів лікування цієї проблеми: тренування м’язів тазового дна (гімнастика Кегеля — 200–300 разів на добу, крісло BTL Emsella), стимуляція відновлення колагену (лазерні та інші енергетичні впливи, плазмотерапія), введення об’ємоутворювальних речовин —
контурна пластика уретри за допомогою філерів на основі гіалуронової кислоти, місцева гормональна терапія та оперативні методи. У клініці Sandler набутий великий досвід із використання всіх неоперативних методів лікування та їх комбінацій, з огляду на індивідуальні особливості кожної жінки, її вік і потенційну здатність організму відповісти на ті чи інші впливи, а також час, що жінка може витратити на лікування (на це теж треба зважати в сьогоднішніх умовах). Розглянемо деякі з цих методів.

Крісло BTL Emsella. Ефективність процеду-ри головним чином зумовлена сяганням сфокусованої електромагнітної енергії в тканини. Під час кожної процедури на апараті BTL Emsella у пацієнтки відбуваються тисячі супрамаксимальних скорочень м’язів тазового дна, що дуже важливо для перенавчання нервово-м’язового апарату цієї зони. Тренування м’язів тазового дна робить їх міцнішими, еластичнішими та відновлює втрачені ними функції. Доведено, що 28 хвилин на кріслі дорівнюють 8 годинам гімнастики Кегеля. Абсолютно безболісна процедура, яка не потребує зняття одягу та підготовки. 

Ще один апарат, вартий уваги, — фракційний CO2-лазер FemTouch™ AcuPulse®. Механізм дії забезпечується високою спорідненістю з водою клітин слизової оболонки піхви. Внаслідок поглинання енергії лазера виділяються білки теплового шоку, які активують фібробласти до утворення колагену, гіалуронової кислоти та протеогліканів, відбувається зростання нових капілярів — більше поживних речовин і кисню надходить до стінки піхви, що в сумі призводить до неоколагеногенезу, збільшення еластичності та товщини підепітеліального шару. Особливостями апарату є переваги високої проникності СО2 лазера, та завдяки фракційній системі (розмір мікропроменя становить близько 210 мкм) низький рівень енергії CW СО2, що розподіляється рівномірно вздовж слизової оболонки піхви, без больових відчуттів  і термоопіків. Максимальний ефект відчувається через 3–6 місяців, що обумовлене часом синтезу та ремоделювання нового колагену.

Нарешті — контурна пластика уретри. 
Введення філерів на основі високомолекуляр-ної гіалуронової кислоти в парауретральні тканини дозволяє миттєво отримати бажаний ефект — припинення втрати сечі. Механізм дії полягає в еластичній компресії уретри, але крім цього завдяки поступовій деградації філера вивільняється низькомолекулярна гіалуронова кислота, яка зволожує тканини та сприяє відновленню тонусу власного фіксуючого апарату.

Отже, «Концепція-20 років», що панує по всьому світу, може бути втілена завдяки досягненням сучасної медицини та косметології, але, за даними ВООЗ, здоров’я людини на 50–55% визначається умовами та способом її життя, на 25% — екологічними умовами, на 15–20% обумовлено генетичними факторами і лише на 10–15% — медичною допомогою. Тому саме комбінація здорового способу життя, фізичних вправ, раціонального харчування, косметології та медицини дозволяє досягти найкращих результатів. 

Реклама

Популярні матеріали

Ідеальний круїзний гардероб у новій колекції PAPAYA


Accessory of the day: unlock the main secret of ageless beauty from...


14 манікюрів з морським настроєм на літо-2024


Читайте також
Популярні матеріали