Важливі питання про жіноче здоров'я

Відповідає головний лікар Sandler Wellness Center.

Кожна жінка хоче бути красивою, здоровою та щасливою в будь-якому віці. Наша сучасниця здатна подолати стереотипи й виглядати та почуватися на 20 років молодше свого віку. Ольга Дяченко, головний лікар Sandler Wellness Center, розповідає, чим гінекологи можуть допомогти жінці в досягненні її мети. 

Дяченко Ольга Віталіївна. Лікар акушер-гінеколог вищої категорії, онкогінеколог,  гінеколог-ендокринолог, лікар УЗД, член Асоціації гінекологів-ендокринологів України, член Асоціації естетичної гінекології та андрології України, стаж роботи — 23 роки, Головний лікар Sandler Wellness Center.

Середній вік природної менопаузи в розвинених країнах становить 51,5 року, в Україні — 48,7 року. Проте в умовах війни, на фоні хронічного стресу, він суттєво молодшає. До 2030 року серед українських жінок у періоді постменопаузи перебуватиме майже половина — 13,2 млн. Тому профілактика вікових змін — це не тільки мета кожної жінки, а й нагальна соціально-економічна проблема будь-якої держави. 

Шлях до позитивних змін неможливий без усвідомлення подій, що відбуваються. Статеві стероїди (естрогени, прогестерон та андрогени) є вірними захисниками жінок. Вважається, що саме завдяки протекторній дії жіночих статевих гормонів тривалість життя у жінок більша, ніж у чоловіків. Зниження рівнів статевих стероїдів починається вже з 25 років, відбувається повільно до 35–38 років, і в більшості жінок у цей період немає суттєвого впливу на якість життя. Після 40 років такі зміни стають більш вираженими, в першу чергу за рахунок суттєвого зниження прогестерону. Саме воно призводить до порушення психоемоційного стану, загострення передменструального синдрому, зниження стійкості до болю, дратівливості, погіршення сну, що є основними скаргами жінок 35–45 років. Також у цьому віці в крові різко знижується рівень тестостерону, який забезпечує статевий потяг і збудження, тому до скарг додається зниження лібідо. Всі ці зміни посилюють стрес і призводять до ще більшого зниження статевих гормонів, що замикає порочне коло. Після 50 років суттєво знижуються рівні естрогенів. Припинення менструацій, безпліддя, припливи, накопичення жирової тканини по чоловічому типу — переважно в ділянці живота, інсулінорезистентність, зниження щільності кісток, зниження сексуальної задоволеності, сухість і дискомфорт при статевому житті, порушення росту та якості волосся, зниження тонусу шкіри та м’язів обличчя, зниження м’язів тазового дна — усе це надзвичайно шкодить якості життя. Додайте до цього прояв віддалених симптомів естрогенодефіциту, які вже є незворотними: порушення когнітивних функцій, серцево-судинні захворювання (атеросклероз, ішемічна хвороба серця), остеохондроз, люмбалгія, суглобові болі, саркопенія, деформація скелета (зокрема обличчя), переломи, атрофічні вагініти, хронічні запальні захворювання сечовивідних шляхів, генітальний пролапс, нетримання сечі, підвищення ризику онкозахворювань — і картина стає зовсім невтішною. 

Наразі гормональна терапія є золотим стандартом у лікуванні менопаузальних розладів. Проте окрім гормональних змін існує ще одна розповсюджена жіноча проблема, яка сильно знижує якість життя та якій також можна ефективно зарадити. За даними Міжнародного товариства з проблем нетримання сечі (ICS), у світі на розлади сечовипускання страждають понад 100 млн осіб. Нетримання сечі не пов’язане зі старінням, воно так само може трапитись в осіб молодого віку, у період вагітності та в ранній післяпологовий період. За даними останніх епідеміологічних досліджень, проведених у різних країнах світу, виявлено, що доля стресового НС становить 50%, ургентного (імперативного) — 14% і змішаної форми — 32%. Стресове НС полягає в мимовільній її втраті при перевищенні внутрішньоміхурового тиску над максимальним уретральним. Воно проявляється при кашлі, сміху, чханні, підйомі тяжких речей, бігу, зміні положення тіла з горизонтального у вертикальне. На даний час існує багато методів лікування цієї проблеми: тренування м’язів тазового дна (гімнастика Кегеля — 200–300 разів на добу, крісло BTL Emsella), стимуляція відновлення колагену (лазерні та інші енергетичні впливи, плазмотерапія), введення об’ємоутворювальних речовин —
контурна пластика уретри за допомогою філерів на основі гіалуронової кислоти, місцева гормональна терапія та оперативні методи. У клініці Sandler набутий великий досвід із використання всіх неоперативних методів лікування та їх комбінацій, з огляду на індивідуальні особливості кожної жінки, її вік і потенційну здатність організму відповісти на ті чи інші впливи, а також час, що жінка може витратити на лікування (на це теж треба зважати в сьогоднішніх умовах). Розглянемо деякі з цих методів.

Крісло BTL Emsella. Ефективність процеду-ри головним чином зумовлена сяганням сфокусованої електромагнітної енергії в тканини. Під час кожної процедури на апараті BTL Emsella у пацієнтки відбуваються тисячі супрамаксимальних скорочень м’язів тазового дна, що дуже важливо для перенавчання нервово-м’язового апарату цієї зони. Тренування м’язів тазового дна робить їх міцнішими, еластичнішими та відновлює втрачені ними функції. Доведено, що 28 хвилин на кріслі дорівнюють 8 годинам гімнастики Кегеля. Абсолютно безболісна процедура, яка не потребує зняття одягу та підготовки. 

Ще один апарат, вартий уваги, — фракційний CO2-лазер FemTouch™ AcuPulse®. Механізм дії забезпечується високою спорідненістю з водою клітин слизової оболонки піхви. Внаслідок поглинання енергії лазера виділяються білки теплового шоку, які активують фібробласти до утворення колагену, гіалуронової кислоти та протеогліканів, відбувається зростання нових капілярів — більше поживних речовин і кисню надходить до стінки піхви, що в сумі призводить до неоколагеногенезу, збільшення еластичності та товщини підепітеліального шару. Особливостями апарату є переваги високої проникності СО2 лазера, та завдяки фракційній системі (розмір мікропроменя становить близько 210 мкм) низький рівень енергії CW СО2, що розподіляється рівномірно вздовж слизової оболонки піхви, без больових відчуттів  і термоопіків. Максимальний ефект відчувається через 3–6 місяців, що обумовлене часом синтезу та ремоделювання нового колагену.

Нарешті — контурна пластика уретри. 
Введення філерів на основі високомолекуляр-ної гіалуронової кислоти в парауретральні тканини дозволяє миттєво отримати бажаний ефект — припинення втрати сечі. Механізм дії полягає в еластичній компресії уретри, але крім цього завдяки поступовій деградації філера вивільняється низькомолекулярна гіалуронова кислота, яка зволожує тканини та сприяє відновленню тонусу власного фіксуючого апарату.

Отже, «Концепція-20 років», що панує по всьому світу, може бути втілена завдяки досягненням сучасної медицини та косметології, але, за даними ВООЗ, здоров’я людини на 50–55% визначається умовами та способом її життя, на 25% — екологічними умовами, на 15–20% обумовлено генетичними факторами і лише на 10–15% — медичною допомогою. Тому саме комбінація здорового способу життя, фізичних вправ, раціонального харчування, косметології та медицини дозволяє досягти найкращих результатів. 

Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали