Школа Баухаус: чим відома, і що дивитися у найсміливішому навчальному закладі ХХ століття

З власного досвіду шеф-редакторки сайту ELLE.UA Катерини Попової

Школа Баухаус

Інтерес до школи Баухаус виник у мене відносно недавно. Рік тому я переглянула документальний фільм, присвячений архітектурній та художньо-промисловій школі Bauhaus, яка визначила основні принципи архітектури ХХ століття, і перше, що спало на думку: «Я хочу побачити її на власні очі!» Через карантинні обмеження зробити це відразу було вкрай складно, але наразі моя мрія нарешті здійснилася.

Про те, чим відома школа Баухаус, куди поїхати та на що подивитися, читайте у гіді від шеф-редакторки сайту ELLE.UA Катерини Попової.

Школа дизайну Баухаус: чому про неї варто знати всім

Почати, мабуть, варто з розповіді про те, чим відома школа Баухаус і чому туди варто поїхати всім, хто цікавиться архітектурою та трендами у дизайні. Якщо коротко, то Баухаус – це найпомітніше явище у дизайні та архітектурі XX століття. Баухаус був справжньою лабораторією і водночас школою, де народжувалися нові принципи життя, ба більше, навіть через сто років вони так само актуальні. Представники Баухауса стали основоположниками принципу практичної корисності та раціональності форм, заклавши новий підхід до роботи з міськими ландшафтами, меблями та предметами побуту.

Баухаус став архітектурною та художньо-промисловою школою, а також творчою лабораторією, ідейним центром руху європейського функціоналізму та концепції єдності мистецтва.

Баухаус

Де розташована школа Баухаус

Дессау — німецьке місто, найбільш тісно пов’язане з Баухаусом. Саме тут Вища школа будівництва та художнього конструювання, заснована Вальтером Гропіусом у Веймарі 1919 року, пережила свій розквіт від 1925-го до 1932 року. Усі троє директорів закладу — Вальтер Гропіус, Ханнес Мейєр та Людвіг Міс ван дер Рое — залишили помітний свій слід у ньому, і майже всі будівлі Баухауса, зведені в Дессау, тепер вважаються іконами архітектури ХХ століття.

Баухаус відіграв значну роль у формуванні сучасного суспільства. В 1920-х роках Дессау був перспективним промисловим районом, сподвижниками якого стали лорд-мер Фріц Гессе, інженер Хьюго Юнкерс та призначений державою консерватор Людвіг Гроте. У 1924 році, коли Баухаус був змушений переїхати з Веймара через політичні причини, багато міст, серед яких Франкфурт-на-Майні, Дармштадт та Магдебург, змагалися за право розміщення на своїй території цього закладу, але переможцем став Дессау.

Принципи мистецтва «нового стилю» тут — у кожній деталі. Архітектура будівлі продемонструвала розвиток раціоналізму в архітектурі загалом.

Чим відома школа Баухаус: актуальні істини

Катастрофічні події Першої світової війни спонукали баухаусівців радикально переосмислити життя, суспільство та повсякденний світ. Відкинувши традиційні знання, вони створили школу дизайну, де молодь мала розвивати свою художню творчість, навчаючись грамотному використанню матеріалів так, щоб вони могли надати форму сучасності та задовольнити її численні вимоги.

  • Журналы Баухаус
    Журналы Баухаус

На підготовчому курсі студенти вивчали основи форми та роботи з матеріалами. На практичному вже займалися ремеслом, створювали продукцію для масового споживача, вивчаючи проблеми форми та кольору. Цікаво, що у кожній майстерні навчали роботи з певним матеріалом: каменем, деревом, металом, глиною, склом, текстилем, кольором. На будівельному курсі вже працювали на будмайданчиках.

Студенти Баухаус

При цьому нахил робився не на окремі твори мистецтва, а на предмети повсякденного побуту, які мали бути виготовлені у симбіозі з промисловістю. Завдяки цьому з’явилася значна частина найвідоміших продуктів і будівель, які продовжують впливати на імідж Баухауса і сьогодні: від сталевих меблів Марселя Брейєра до попільнички Маріанни Брандт, від посуду Stahlhaus (Steel House) до найбільш продаваних шпалер Баухаус.

До речі, саме тому дизайнерський словник Баухауса заснований на принципі цілісності, він був таким вивіреним, чистим і універсальним, що його розуміли в усьому світі, а головний сенс речі — давати безпеку, довіру та головне — бути для людей.

Баухаус влаштував справжній бунт проти всього декоративного та надмірного. Воістину революційний рух, який повернув дизайн до його витоків, де головними були колір, форма та масштаб. Так виник чистий класичний стиль. Баухаус знайшов ті «золоті» пропорції, але при цьому він ніколи не прагнув бути модним.

Баухаус стілець Василь

Крісло Wassily, створене на честь художника Василя Кандинського.

Авангард та Баухаус

За кілька років Баухаус у Дессау став центром молоді з усього світу. Теоретичне навчання було поставлене на серйозну основу, а до програми включені такі предмети, як, наприклад, інженерні науки, психологія та бізнес-аналітика. Випускники завершували навчання з дипломом Баухауса. У цеху шкільної будівлі гуркотіли верстати, а в сценічній майстерні розвивався сучасний театр. Студенти жили в студії, відомій як Prellerhaus, і зустрічалися в їдальні або в спортзалі, а майстри зі своїми сім’ями селилися поряд, у Будинках майстрів. Серед перших викладачів були Вальтер Гропіус, Оскар Шлеммер, Георг Мухе, Ласло Мохолі-Надь, Ліонель Фейнінгер, Василь Кандінський та Пауль Клеє. До них часто приєднувалися друзі та гості, внаслідок чого комплекс Будинків майстрів став уособленням колонії художників ХХ століття.

Баухаус

Як відвідати школу Баухаус

Прийти та подивитися на майстерні, аудиторії та навіть кабінет Гропіуса абсолютно реально. Колишню школу відкрито для відвідування з 10:00 до 17:00. Вартість квитка: 8,50 євро.

Це «храм мистецтв», в якому знайдеться місце всім традиційним ремеслам та мистецтвам за провідної ролі архітектури. Процес створення речі тут став не лише прикладним, а й концептуальним актом.

Музей Баухауса в Дессау

Музей Баухауса в Дессау побудували на честь століття з дня заснування Баухауса і відкрили у 2019 році якраз до ювілею. До того часу тут можна було побачити лише малу частину експонатів із цінної колекції Фонду Баухауса. У новому закладі створено всі умови для публічної демонстрації колекції Фонду Баухауса-Дессау, яка включає майже 52 000 каталогізованих експонатів та є другою за величиною колекцією у світі, присвяченою темі Баухауса.

Джерело: bauhaus-dessau.de/en


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали