4 причини провести зимовий відпочинок в Ерзурумі

Місце сили, про яке хочеться розповісти найближчим друзям

Народившись у червні, я все свідоме життя вважала себе самопроголошеним амбасадором літа. Скуйовджене після морської води волосся, лаконічні купальники, витіюваті плетені сумки та гора сонцезахисних засобів — такий вигляд зазвичай мала моя рутина під час рядової відпустки. Тікати з зими в літо (та й із літа в літо) було моїм улюбленим сценарієм. Краще зустрічати Новий рік під пляжною парасолькою, ніж тупцювати під -20 на міському майдані, нехай і з глінтвейном, нехай і в компанії друзів. Але немає нічого смішнішого, ніж наші переконання з розряду «ніколи». Саме про це думала я, вперше в житті стоячи на лижах на висоті 2000 метрів над рівнем моря. Ну привіт, Ерзурум! Ну привіт, мій найнеочікуваніший грудневий туристичний досвід. Отже, я на гірськолижному курорті, в спеціальному обмундируванні, довкола мене полотна снігу і хмари, які грузнуть в горах. І знаєте, що? Мені подобається!

І якщо вас цікавить тільки одне питання «Чому Ерзурум», я почну спочатку.

Рай для лижників

Моє абсолютне відкриття року — місто на сході Туреччини, четверте за кількістю населення в країні. І хоча тут мешкає близько мільйона жителів, завдяки природнім ландшафтам складається враження абсолютно тихого, далекого від скаженого ритму мегаполісів міста. Майже повна відсутність промисловості і незаймана природа сприяють тому, що влітку сюди приїздять з йога-турами, катаються на конях та виловлюють форель. Проте «гарячий» сезон тут починається пізніше: з листопада до квітня, коли любителі лиж та зимових розваг із усього світу збираються на Паландокені. Безперечною принадою молодого гірськолижного курорту, розташованого за 4 км від Ерзурума, є 22 траси: 8 «синіх», 8 «червоних», 2 «чорних» та ще 4 для позатрасового катання. Протяжність найбільшої траси — 12 км, тоді як товщина снігового покриву в деяких місцях курорту сягає трьох метрів.

Усі траси Паландокена сертифіковані Міжнародною гірськолижною федерацією, саме тут регулярно тренуються спортсмени національної збірної. Але особливість курорту полягає в тому, що тут абсолютно комфортно почуваються як професіонали, так і початківці (як я). Взявши інструктора (в середньому — 550 грн за годину), вірогідність того, що ви не просто станете на лижі, а й з’їдете самостійно з вершини — максимально близька до реальності.

Якщо вам більше до вподоби борд чи лижі — не проблема, ви можете орендувати їх так само, як і костюм, шолом та окуляри. У більшості готелей ski-pass включені у вартість проживання. Якщо ж постане потреба придбати його окремо, в середньому ski-pass на день обійдеться туристу в 100 грн у будній день і 180 у вихідний.

Неймовірні пейзажі

Припускаю, що затятим лижникам просторих трас та підйомників без черг може бути достатньо для повноцінного відпочинку, але я понад усе люблю зміну картинки навіть впродовж короткого вікенду. Саме тому щиро раджу виділити бодай день-два, орендувати авто і подивитися природні та архітектурні пам’ятки в самому Ерзурумі та його околицях. За 70 кілометрів від міста розташований кар’єр Narman Peri Bacalari, який входить до трійки найбільших у світі.

Утворений із м’якого каменю, більше схожого на глину, під дією вітрів та вологи сьогодні він нагадує химерну цивілізацію, де час, здається, зупинився назавжди.

Після кар’єру вирушайте до бірюзового озера Tortum, неодмінно пообідавши у місцевому ресторані на воді.

І неодмінно встигніть до водопаду, розташованого за 3 км від озера. Увечері, коли видніються тільки ліхтарі, а з гірської ущелини потужним струмом б’ється вода, відбувається особлива магія. Саме такі місця і називається місцями сили. Мені хотілося плакати від побаченого. І я не знайшла жодних причин стримувати себе.

Гуляючи самим Ерзурумом, відвідайте древні фортеці, мечеті та місцеві базари. І не забудьте придбати намисто із чорного каменю, в Туреччині така прикраса користується особливою популярністю.

Гастрономічна насолода

Турецька кухня — окрема тема. І хоча майже кожен мій прийом їжі починався і завершувався турецькою кавою, серед страв у мене теж з’явилися однозначні фаворити. Я обожнюю телятину в будь-якому вигляді, і турецькі кухарі справжні майстри її приготування.

Сіміт («бублик із кунжутом»), долма, чіг кефте («сирі фрикадельки»), суп на основі айрану та шакшука провокують забути бодай на декілька днів про дієти та смакувати життя сповна.

Особлива насолода — поснідати запеченою шовковицею в скляній кулі-ресторані на вершині 2400 метрів, з’їсти сендвіч обабіч однієї з лижних трас, а потім пообідати відмінним кебабом у центрі Ерзурума.

Дрібне попередження: із алкоголем у цій місцевості взаємини строгі, в жодному муніципальному готелі чи ресторані ви не знайдете ані пляшки міцного напою. Тож налаштуйтеся на турецький чай, який бадьорить не гірше келиха червоного вина, та гори солодощів, перепробувати які навряд чи вам вистачить 7-10 днів.

Комфортне проживання за доступні ціни

Якщо вас цікавить бюджетний відпочинок, і в пріоритеті у вас гори, лижі та інші зимові розваги, найкращим варіантом стане готель Snowdora, розташований усього за 75 від підйомника основної зони катання Ejder3200. Вартість стандартного номера в основній будівлі складає 19 300 грн за сім ночей (Bed&Breakfest) або ж 25 500 грн (Full Board). Проживання в бунгало з каміном та прозорим дахом — від 64 700 грн. Якщо ж ви налаштовані на п’ятизірковий готель, зверніть увагу на Polat Palandoken (стандартний номер Full Board Plus — від 43 000 грн) чи Sway Hotels (стандарт Full Board — від 95 800 грн). Крім стильних номерів, тут до послуг гостей — власна зона катання, підйомники, прокат спорядження, апре-скі, лижесховище та інструктори.

Дістатися до будь-якого із готелей Ерзурума відтепер простіше, ніж будь-коли. Із 26 грудня до курорта відлітає з Борисполя перший прямий чартер від Coraltravel. Дві години перельоту — і ви в епіцентрі зимової казки.  

А я, повертаючись додому і розглядаючи фото з Паландокена, ловлю себе на думці, що кожна подорож — як маленьке життя. І як же добре іноді кидати собі нові виклики і йти сміливо назустріч новим враженням. Неоціненна розкіш!


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали