Український Оскарівський комітет завершив приймання заявок для участі фільмів у відборі на премію «Оскар» Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії «Найкращий міжнародний повнометражний фільм» від України.
Цього року в національному відборі участь братимуть 4 фільми:
«Будинок "Слово". Нескінчений роман», режисер Тарас Томенко
«Над цим проєктом я з командою працював понад 10 років. І недаремно. Це довга і непроста дорога повернення письменників “Розстріляного відродження” із небуття», — говорить Тарас Томенко. Це драма українських письменників доби “Розстріляного відродження”, яких зібрали під дахом одного будинку в Харкові та змусили працювати на благо системи. Фільм розповідає про те, як комуністичний рай перетворюється на справжнє пекло з репресіями, розстрілами, втраченими мріями та життями. Історія заснована на реальних подіях. Хвильовий, Курбас, Яловий — ми завжди пам`ятатимемо не тільки їхні талановиті твори, але й трагічні долі.
«Ля Палісіада», режисер Філіп Сотниченко
Україна, 1996 рік. За 5 місяців до мораторію на смертну кару двоє старих друзів, детектив міліції та судовий психіатр, розслідують вбивство свого колеги. Колись давно вони обидва були закохані у вдову загиблого. Занурені в заплутану справу й давно забуті спогади, вони створюють майбутнє, в якому мають жити їхні діти, успадкувавши нереалізовані прагнення батьків. Події, які відбуваються у фільмі, за словами самого режисера, не претендують на історичну дійсність. Це радше стилізація того періоду, духу часу та повсякденного життя людей через знайомі образи та символи: кострубаті хутряні шапки, картаті спортивні костюми…
«Ми були рекрутами», режисер Любомир Левицький
У центрі сюжету — 19-річний Борис Савенко, рекрут 3-ї Окремої штурмової бригади. Його очима показано шлях бійця від перших кроків під час проходження курсу молодого бійця до справжніх дій на лінії бойового зіткнення. На прикладі побратимів, з якими він спілкується, показано наскільки різними є люди, що потрапили до лав війська. Документальний роуд-муві «Ми були рекрутами» зняв Любомир Левицький. Розказані історії — реальні, як і кадри, зняті штурмовиками та розвідниками під час виконання бойових завдань. Окремо працювали над постановчими художніми вставками. У фокус уваги документалістів потрапила діяльність 3-ї Окремої штурмової бригади. Про її формування оголосили в січні 2023 року, а за кілька місяців було розпочато рекрутинг. Перш ніж потрапити у склад 3-ї ОШБр, майбутній боєць проходить відбір та курс молодого бійця. Зрештою до підрозділу потрапляють вмотивовані та стійкі воїни, для яких війна не просто важкі штурми, а й життєва місія.
«Мирні люди», режисер Оксана Карпович
З початку повномасштабного вторгнення українські спецслужби опублікували сотні перехоплених телефонних дзвінків російських військових. Чи не найбільший інтерес викликають розмови окупантів з їхніми близькими в Росії. Голоси «мирних», цивільних — матерів, дружин і друзів — розкривають світові очі не лише на хід так званої спецоперації, а й на жахливий внутрішній світ суспільства, яке стоїть за її виконанням. Саме з таких перехоплень складається стрічка, що досліджує природу російського імперіалізму й колоніалізму, роль пропаганди у вторгненні й торкається питання колективної відповідальності росіян і росіянок.
Комітет 9 вересня перевірить фільми на відповідність вимогам Американської академії та проведе засідання для визначення кандидата.
У 2023 році на премію Американської кіноакадемії від України висунули документальний фільм «20 днів у Маріуполі» режисера Мстислава Чернова. Зрештою стрічка стала третім українським фільмом, номінованим на «Оскар» за 96 років існування премії, та принесла Україні перемогу в номінації «Найкращий повнометражний документальний фільм».